Macarıstanda Xurşidbanu Natəvana həsr olunmuş "Şuşanın tək incisi" filmi nümayiş olunub
Macarıstanda Xurşidbanu Natəvana həsr olunmuş "Şuşanın tək incisi" filmi nümayiş olunub Macarıstanda Xurşidbanu Natəvana həsr olunmuş "Şuşanın tək incisi" filmi nümayiş olunub
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti İrsi Fondu, Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Budapeşt şəhərindəki Nümayəndəlik ofisi və Karoli Qaspar Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli Azərbaycan şairəsi Xurşidbanu Natəvanın həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş “Şuşanın tək incisi” filmi nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən TDT-nin Nümayəndəlik ofisinin rəhbəri Janos Hovari, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə Xurşidbanu Natəvanın sonuncu Qarabağ xanının qızı, şairə, rəssam, xeyriyyəçi kimi Azərbaycan tarixində oynadığı mühüm roldan söz açıblar. 1960-cı ildə Natəvanın Bakıdakı abidəsinin və 1982-ci ildə onun Şuşadakı büstünün Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin iştirakı ilə açıldığı qeyd edilib. Eyni zamanda, böyük şairənin Ermənistanın işğalı zamanı güllələnmiş büstünün 2020-ci ildə Şuşanın azad olunmasından sonra öz yerinə qaytarıldığı və şəhərin yenidən dirçəlməsinin simvoluna çevrildiyi diqqətə çatdırılıb. 2022-ci ildə 190 illiyi dövlət səviyyəsində qeyd edilən Natəvanın Ağdamda erməni işğalı zamanı dağıdılmış qəbirüstü abidəsinin yenidən hazırlanaraq Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və iştirakı ilə açıldığı bildirilib.
Çıxışların ardından “Şuşanın tək incisi” filmi qonaqlara təqdim olunub və tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun himayəsi ilə hazırlanan filmin ssenari müəllifi Ülviyyə Heydərova, quruluşçu rejissoru Zəhra Quliyevadır. Xurşidbanu Natəvan obrazını Azərbaycanın Xalq artisti Mehriban Zəkinin canlandırdığı filmin çəkilişləri Xan qızının ocağında - Şuşada ermənilər tərəfindən dağıdılan evində aparılıb.
Filmdən sonra Türkdilli dövlətlərin gənclərindən ibarət ansambl öz xalqlarına məxsus olan milli mahnıları ifa ediblər.
Tədbirdə Türk dövlətlərinin Budapeştdə akkreditə olunan diplomatik missiyalarının rəhbər və nümayəndələri, Fondun və TDT-nin Nümayəndəlik ofisinin təmsilçiləri, elmi-akademik dairələrin və KİV nümayəndələri, Azərbaycan diasporasının üzvləri və türk dövlətlərdən Budapeştdə təhsil alan tələbələr iştirak ediblər.

Фильм «Единственная жемчужина Шуши», посвященный жизни и творчеству известной азербайджанской поэтессы Хуршидбану Натаван, был показан на мероприятии, совместно организованном Международным фондом тюркской культуры и наследия, Представительством Организации тюркских государств (ОТГ) в Будапеште и Университетом Кароли Гаспара.
Участвовавшие в мероприятии глава представительства ОТГ Янош Ховари, президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Гюнай Эфендиева и посол Азербайджанской Республики в Венгрии Тахир Тагизаде рассказали о важной роли, которую играет Хуршидбану Натаван в истории Азербайджана как дочь последнего карабахского хана, поэтесса, художница и меценат.
Отмечено, что в 1960 году при участии общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева для общественности были открыты памятник Натаван в Баку, а в 1982 году – ее бюст в Шуше. При этом было подчеркнуто, что бюст великой поэтессы, расстрелянный во время оккупации Армении, был возвращен на место после освобождения Шуши в 2020 году и стал символом возрождения города.
Также отмечено, что в 2022 году на государственном уровне отмечалось 190-летие Натаван, а памятник на могиле Натаван, разрушенный во время армянской оккупации, был реконструирован и открыт по инициативе и при участии Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой.
После выступлений вниманию гостей был представлен фильм «Единственная жемчужина Шуши», который был встречен с большим интересом участниками мероприятия. Автор сценария фильма, снятого под эгидой Международного фонда тюркской культуры и наследия, - Ульвия Гейдарова, режиссер -постановщик – Захра Гулиева. Образ Хуршидбану Натаван воплотила народная артистка Азербайджана Мехрибан Заки. Съемки фильма проходили в самом сердце Шуши – в разрушенном армянами доме поэтессы.
После фильма ансамбль молодежи из тюркоязычных государств исполнил национальные песни своих народов.
В мероприятии приняли участие руководители и представители аккредитованных в Будапеште дипломатических миссий тюркских государств, представители Фонда и представительства ОТГ, деятели научных и академических кругов и средств массовой информации, члены азербайджанской диаспоры и студенты из тюркских государств, обучающиеся в Будапеште.