https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_849154bcfe31a42049ddaa2ee_o.jpg
Nar ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “IronWind” açıq turnirinə dəstək olub. Pirallahı adasında təşkil olunan triatlon yarışında müxtəlif ölkələri təmsil edən 100-dən çox idmançı iştirak edib.
Üç mərhələdən ibarət olan turnirdə idmançılar əvvəlcə 1.9 kilometr üzüblər, sonra 90 kilometr velosiped sürüblər və sonda isə 21.1 kilometr qaçıblar. Kişilər arasında qalib Oleksandr Mordasov olub. Teymur Fərəcov yarışı ikinci, Konstantin Vedmed isə üçüncü pillədə başa vurublar. Qadınların mübarizəsində isə ilk üç yeri müvafiq olaraq, İnna Anisimova, Rabiyə Oruclu və Natalya Vallek tutublar. Bundan əlavə, turnirdə mübarizə aparan üç paralimpiyaçı da Nar tərəfindən mükafatlandırılıb.
Qeyd edək ki, yarış Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Triatlon Federasiyası, Baku City Circuit və “Triterra” klubunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Turnirin əsas dəstəkçilərindən olan Nar-ın korporativ sosial məsuliyyət (KSM) istiqamətlərindən biri də sağlam həyat tərzinin təşviqidir. Mobil operatorun KSM sahəsində gerçəkləşdirdiyi layihələrlə buradan tanış ola bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_849154bcfe31a42049ddaa2ee_o.jpg
Nar supported the "IronWind" open tournament dedicated to the 100th birth anniversary of national leader Heydar Aliyev. More than 100 athletes from different countries participated in the triathlon competition organized on Pirallahi Island.
The tournament consisted of three stages:1.9 kilometers of swimming, 90 kilometers of cycling and finally 21.1 kilometers of running. Oleksandr Mordasov was the winner among men. Teymur Farajov finished the race in the second place, and Konstantin Vedmed finished in the third place. In the women's competition, the first three places were taken by Inna Anisimova, Rabiya Orujlu and Natalya Vallek respectively. In addition, three Paralympians who competed in the tournament were awarded by Nar.
It should be noted that the competition was jointly organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Triathlon Federation, Baku City Circuit and "Triterra" club. Nar was among the main supporters of the tournament, in line with its corporate social responsibility (CSR) policy. You can get acquainted with the projects conducted by the mobile operator under CSR here.
Nar currently provides high-quality communication services to 2.2 million subscribers. Nar has been the leading mobile operator in the country according to the Customer Loyalty Index for the last 4 years. The mobile operator adheres to a customer-centric strategy and provides excellent service at an affordable price.