https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_beea145e7f499f73294ce3b7b_o.jpg
Bakıda keçirilən «II Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab” Festivalı çərçivəsində Türkmənistan günündə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun himayəsi altında “Məhdimqulu Fəraqi və Azərbaycan ədəbiyyatı" adlı tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Fondun nümayəndəsi, şair Fərid Hüseyn təşkilatın Türk dünyasının maddi – mənəvi dəyərlərinin beynəlxalq miqyasda təbliği istiqamətindəki fəaliyyətindən bəhs edib. Fondun Türk xalqlarının görkəmli şəxsiyyətlərinin zəngin irsinin qorunmasına və təşviqinə böyük önəm verdiyini bildirən F.Hüseyn tədbir iştirakçılarına Nizami Gəncəvi, Əlişir Nəvai, Abay, Ömər Seyfəddin, Çingiz Aytmatov, və Türk Dünyasının digər görkəmli söz ustalarının əsərlərinin təşkilat tərəfindən nəşr olunması, eləcə də “Manas” dastanı ilə bağlı tədqiqatların aparılması barədə məlumat verib. Növbəti il 300 illik yubileyi qeyd olunacaq Məhdimqulu Fəraqinin yaradıcılığının da Fond tərəfindən daim diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnsitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmixan Osmanlı çıxış edərək, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti İrsi Fondunun Türk dünyasının qüdrətli qələm sahiblərinin ədəbi irsinin tanıdılması istiqamətindəki addımlarını yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib. O, eyni zamanda Türkmən ədəbiyyatının klassiki olan Məhdimqulu Fəraqi haqqında Fondun keçirdiyi tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, əsərlərinin Azərbaycan oxucularının böyük marağına səbəb olduğunu da bildirib.
Daha sonra Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Məhdimqulu Fəraqi adına Dil, Ədəbiyyat və Milli Əlyazmalar İnsitutunun şöbə müdiri, tanınmış mətnşünas alim Rəhmanberdi Qodorov və İnsitutun əməkdaşı Məqsəd Meredov çıxış edərək, görkəmli şairin Azərbaycanda nəşr edilən əsərləri, eləcədə haqqında yazılan çoxsaylı elmi araşdırmaları yüksək qiymətləndiridiklərini bildiriblər.
Daha sonra tədbirdə Firudin bəy Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının əməkdaşları Cavidan Səfərli və Lamiya Əliyevanın ifasında Məhdimqulu Fəraqinin şeirləri səsləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_beea145e7f499f73294ce3b7b_o.jpg
В рамках II Фестиваля Литературы и Книги Тюркского мира, проходящего в Баку, в день, посвященный Туркменистану под эгидой Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия состоялось мероприятие «Махтумкули Фараги и азербайджанская литература».
Со вступительным словом мероприятие открыл представитель Фонда, поэт Фарид Гусейн. Он рассказал о деятельности организации, направленной на продвижение материльно – духовных ценностей Тюркского мира на международной арене. Отметив, что организация придает большое значение защите и пропаганде богатого наследия выдающихся личностей тюркских народов, Ф.Гусейн проинформировал участников мероприятия об издании со стороны Фонда произведений Низами Гянджеви, Алишера Навои, Абая, Омера Сейфеддина, Чингиза Айтматова и других выдающихся писателей Тюркского мира, а также об увидевших свет исследованиях эпоса «Манас». Он подчеркнул, что творчество Махтумкули Фараги, 300-летний юбилей которого будет праздноваться в следующем году, также находится в центре внимания Фонда.
Выступивший на мероприятии ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии Наук Азербайджана, доктор философии по филологии, доцент Исмихан Османлы высоко оценил шаги, проделанные Международным Фондом Наследия Тюркской Культуры в направлении продвижения литературного наследия выдающихся личностей Тюркского мира. Он также подчеркнул важность проводимого Фондом мероприятия, посвященного классику Туркменской литературы Махтумкули Фараги, и отметил, что его произведения также вызывают большой интерес у читателей Азербайджана.
Выступившие на Фестивале заведующий отделом Института языка, литературы и национальных рукописей имени Махтумкули Фараги Академии наук Туркменистана, известный ученый-текстовед Рахманберди Годоров и сотрудник института Максад Мередов высоко оценили изданные в Азербайджане произведения Фараги и проводимые многочисленные научные исследования, посвященные поэту.
Затем в исполнении сотрудников Республиканской детской библиотеки им. Фирудин бека Кочарли Джавидана Сафарли и Ламии Алиевой прозвучали стихотворения Махтумкули Фараги.