Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin Ekoloji kimya kafedrasının müdiri, professor Sevinc Hacıyeva və kafedra əməkdaşları Aytən Səmədova, Nailə Cəfərova “Qarabağ ərazisində çayların çirklənmə səviyyəsinin tədqiqi və aradan qaldırılması yollarının işlənməsi” qrant layihəsi çərçivəsində Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda tədqiqat aparıblar.
Tədqiqat ərazisində Oxçuçay üzrə müxtəlif məntəqələrdən (Sayıflı, Bürünü və Cahangirbəyli), həmçinin Həkəri və Bəsitçaydan nümunələr götürülüb.
Aparılan analizlərin nəticələrinə əsasən, çay sularının zəhərli maddələrdən təmizlənməsi üçün ekoloji səmərəli təkliflərin irəli sürülməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları, BDU-nun Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin Ekoloji kimya kafedrasının müdiri, professor Sevinc Hacıyeva və kafedra əməkdaşları Aytən Səmədova, Nailə Cəfərova “Qarabağ ərazisində çayların çirklənmə səviyyəsinin tədqiqi və aradan qaldırılması yollarının işlənməsi” layihəsi ilə Azərbaycan Elm Fondunun 2022-2024-cü illərdə “Qarabağ Azərbaycandır!” məqsədli qrant müsabiqəsinin qalibi olub. Layihənin məqsədi transsərhəd çaylarından su və dib çöküntüsü nümunələrinin götürülərək çirklənmə dərəcəsinin təyin edilməsidir.

Заведующая кафедрой экологической химии факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ), профессор Севиндж Гаджиева и сотрудники кафедры Айтен Самедова, Наиля Джафарова провели исследования в Восточно-Зангезурском экономическом районе. Исследования проводились в рамках грантового проекта «Исследование уровня загрязнения рек на территории Карабаха и разработка способов его устранения».
По Охчучаю пробы взяты из различных пунктов (Сайыфлы, Бюрюню и Джахангирбейли), а также в Хакари и Беситчае. По результатам проведенных анализов планируется выдвинуть экологически эффективные предложения по очистке речных вод от токсичных веществ.
Отметим, что сотрудники Министерства экологии и природных ресурсов, заведующая кафедрой экологической химии факультета экологии и почвоведения БГУ Севиндж Гаджиева и сотрудники кафедры Айтен Самедова, Наиля Джафарова с проектом «Исследование уровня загрязнения рек на территории Карабаха и разработка способов его устранения» стали победителями целевого грантового конкурса «Карабах – это Азербайджан!» Азербайджанского научного фонда в на 2022-2024 годы. Цель проекта – определение степени загрязнения путем отбора проб воды и донных отложений трансграничных рек.