https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_84a189d80a67964cef676da17_o.jpg
Bugün JW Marriott Absheron otelində irimiqyaslı beynəlxalq SHE Konqresinin Azərbaycan və digər ölkələrdən olan iş qadınlarını bir araya gətirən və 300-dən çox iştirakçının qatıldığı sayca dördüncü toplantısı baş tutub. Builki proqram hətta güclü çağırışlar və dəyişikliklər zamanı həm zalda, həm də səhnədə olan yeniliklərə açıq qadınları ruhlandırmaq gücündə olan insanlar və mövzularla zəngin olub. Mayın 18-də keçirilən tədbirin gündəliyində 44 günlük müharibə və qadınların qələbədə rolu, maliyyə idarəçiliyi, həyatın istənilən mərhələsində təhsil, təşkilatların idarə olunmasında qadınların rolu və bir çox digər aktual mövzular yer alıb.
Tədbirin açılışında çıxış edən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov deyib:
“Ümumiyyətlə, qadın sahibkarlığının inkişafı Agentliyin fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biridir, tərəfimizdən qadın sahibkarlığının inkişafı, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri arasında qadınların sayının artırılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir. Öz biznesini qurmaq və sahibkar olmaq istəyən qadınlar KOBİA-nın dəstək və xidmətlərindən yararlana bilərlər”.
Uzun illər qadınların cəmiyyətdə üzləşdikləri problemlərlə məşğul olan Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova müasir Azərbaycan qadınının hərtərəfli inkişafının vacibliyini qeyd edib.
“Bəli, biz həmişə deyirik ki, cəmiyyətimizin, dövlətimizin əsas özəyi ailədir. Amma gender bərabərliyindən danışırıqsa, qadın və kişi ayrı-seçkiliyinin aradan qaldırılması üzərində çalışmalıyıq. Ailə öhdəlikləri qadının işləməsinə, oxumasına və özünü təsdiq etməsinə heç vaxt mane ola bilməz. Əksinə, qadın ailəsinin dəstəyi ilə inkişaf edir. İqtisadi cəhətdən müstəqil, savadlı, fəal qadın öz ailəsinə, cəmiyyətə layiqli töhfə verə bilər. Öz gücünə inanması və başqalarına dəstək olması üçün qadınlara birlikdə kömək etməliyik,” deyə H.Hüseynova bildirib.
USAİD-in Azərbaycandakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Dr. Caidev Sinq öz növbəsində qeyd edib ki, qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılması ölkənin ümumi inkişafına töhfə verə biləcək ən mühüm vasitələrdən biridir.
“USAID qadınların biznes və peşəkar assosiasiyalarının və sahibkarlıq potensialının inkişafını dəstəkləyir və iqtisadi islahat proqramlarının önə sürmək üçün onların biznes və iş yerlərində əhəmiyyətini təbliğ edir. Qadınların iqtisadi imkanlarının genişləndirilməsi haqqında danışarkən, maliyyə və bilik də daxil olmaqla, resurslara bərabər çıxış və nəzarətdən, həmçinin kişilərlə bərabər layiqli işlərə və ümumi məşğulluğa çıxışdan danışırıq. Biz inanırıq ki, qadın sahibkarlar milli iqtisadiyyatın mühüm aparıcı gücü ola bilərlər.”
Sahibkar və “SHE Congress Baku” hərakatının təsisçisi, Azərbaycan Respublikasında qadın sahibkarlığının inkişafındakı xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalına layiq görülmüş Tatyana Mikayılova öz çıxışında cəmiyyətin fəaliyyətinin bütün sahələri üçün qərar qəbulunun müxtəlif səviyyələrində qadınların sayının artırılmasının əhəmiyyətindən və dəyərindən danışıb. O, həmçinin qeyd edib ki, qadın potensialının sistemli inkişafının yüksək və sabit gəlirli investisiyadır.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_84a189d80a67964cef676da17_o.jpg
The fourth SHE Congress took place today at the JW Marriott Absheron Baku hotel in a large-scale international event that brought together businesswomen from Azerbaijan and other countries and was attended by more than 300 participants. This year's program has introduced people and topics that, even in times of great challenges, changes and transformations, are able to inspire those who were in attendance, and on stage, and those that open to novelties.” The 44-day war and the role of women in Azerbaijan’s victory, financial management, education at any stage of life, the role of women in the management of organizations and many other topical topics of current interest were on the agenda of the event on May 18, 2022.
In his opening speech at the congress, the chairman of the board of Azerbaijan’s Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), Orkhan Mammadov, said:
“In general, the development of women's entrepreneurship is among the priority issues for the Agency, measures are being taken to develop women's entrepreneurship and increase the number of women among SMEs (Small and Mid-size Enterprise). Women who want to start their own business and become entrepreneurs can take advantage of KOBIA's support and services.”
Chairman of the Azerbaijani parliament’s Committee for Family, Women and Children Affairs, Hijran Huseynova, who has been dealing with the problems facing women in society for many years, noted the importance of the comprehensive development of modern Azerbaijani women.
“Yes, we always say that the main core of our society and state is the family. But if we are talking about gender equality, we must work to get rid of discrimination between women and men. Family responsibilities can never prevent a woman from working, studying or asserting herself. Vice versa, a woman develops by having the support of her family. An economically independent, educated, active woman can make a worthy contribution to her family and society. Together we must help women believe in themselves and support others,” H. Huseynova said.
Dr. Jaidev Singh, USAID Mission Director in Azerbaijan, said that women's economic empowerment is one of the most important tools that can contribute to Azerbaijan’s overall growth.
“USAID supports the development of women's business and professional associations and entrepreneurial potential and promotes their importance in business and the workplace to press ahead with the economic reform agenda. When we talk about women's economic empowerment, we're talking about equal access to and control over resources, including finance and knowledge, as well as access to worthy jobs and general employment on a par with men. We believe that women entrepreneurs can be an important driver of the national economy.”
Tatyana Mikayilova, entrepreneur and founder of SHE Congress Baku, laureate of the “Tərəqqi” medal for her contributions to the development of women's entrepreneurship in Azerbaijan, highlighted in her speech the importance and value of increasing the number of women at different levels of decision-making for all areas of the society’s functioning. She noted that the systematic development of women's potential is an investment with a high and stable ROI.