https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_84a189d80a67964cef676da17_o.jpg
Bugün JW Marriott Absheron otelində irimiqyaslı beynəlxalq SHE Konqresinin Azərbaycan və digər ölkələrdən olan iş qadınlarını bir araya gətirən və 300-dən çox iştirakçının qatıldığı sayca dördüncü toplantısı baş tutub. Builki proqram hətta güclü çağırışlar və dəyişikliklər zamanı həm zalda, həm də səhnədə olan yeniliklərə açıq qadınları ruhlandırmaq gücündə olan insanlar və mövzularla zəngin olub. Mayın 18-də keçirilən tədbirin gündəliyində 44 günlük müharibə və qadınların qələbədə rolu, maliyyə idarəçiliyi, həyatın istənilən mərhələsində təhsil, təşkilatların idarə olunmasında qadınların rolu və bir çox digər aktual mövzular yer alıb.
Tədbirin açılışında çıxış edən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov deyib:
“Ümumiyyətlə, qadın sahibkarlığının inkişafı Agentliyin fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biridir, tərəfimizdən qadın sahibkarlığının inkişafı, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri arasında qadınların sayının artırılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir. Öz biznesini qurmaq və sahibkar olmaq istəyən qadınlar KOBİA-nın dəstək və xidmətlərindən yararlana bilərlər”.
Uzun illər qadınların cəmiyyətdə üzləşdikləri problemlərlə məşğul olan Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova müasir Azərbaycan qadınının hərtərəfli inkişafının vacibliyini qeyd edib.
“Bəli, biz həmişə deyirik ki, cəmiyyətimizin, dövlətimizin əsas özəyi ailədir. Amma gender bərabərliyindən danışırıqsa, qadın və kişi ayrı-seçkiliyinin aradan qaldırılması üzərində çalışmalıyıq. Ailə öhdəlikləri qadının işləməsinə, oxumasına və özünü təsdiq etməsinə heç vaxt mane ola bilməz. Əksinə, qadın ailəsinin dəstəyi ilə inkişaf edir. İqtisadi cəhətdən müstəqil, savadlı, fəal qadın öz ailəsinə, cəmiyyətə layiqli töhfə verə bilər. Öz gücünə inanması və başqalarına dəstək olması üçün qadınlara birlikdə kömək etməliyik,” deyə H.Hüseynova bildirib.
USAİD-in Azərbaycandakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Dr. Caidev Sinq öz növbəsində qeyd edib ki, qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılması ölkənin ümumi inkişafına töhfə verə biləcək ən mühüm vasitələrdən biridir.
“USAID qadınların biznes və peşəkar assosiasiyalarının və sahibkarlıq potensialının inkişafını dəstəkləyir və iqtisadi islahat proqramlarının önə sürmək üçün onların biznes və iş yerlərində əhəmiyyətini təbliğ edir. Qadınların iqtisadi imkanlarının genişləndirilməsi haqqında danışarkən, maliyyə və bilik də daxil olmaqla, resurslara bərabər çıxış və nəzarətdən, həmçinin kişilərlə bərabər layiqli işlərə və ümumi məşğulluğa çıxışdan danışırıq. Biz inanırıq ki, qadın sahibkarlar milli iqtisadiyyatın mühüm aparıcı gücü ola bilərlər.”
Sahibkar və “SHE Congress Baku” hərakatının təsisçisi, Azərbaycan Respublikasında qadın sahibkarlığının inkişafındakı xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalına layiq görülmüş Tatyana Mikayılova öz çıxışında cəmiyyətin fəaliyyətinin bütün sahələri üçün qərar qəbulunun müxtəlif səviyyələrində qadınların sayının artırılmasının əhəmiyyətindən və dəyərindən danışıb. O, həmçinin qeyd edib ki, qadın potensialının sistemli inkişafının yüksək və sabit gəlirli investisiyadır.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_84a189d80a67964cef676da17_o.jpg
Сегодня в отеле JW Marriott Absheron Baku прошел четвертый SHE Конгресс - масштабное международное событие, объединяющее деловых женщин Азербайджана и других стран, в котором приняло более 300 участников . Программа этого года наполнена людьми и темами, которые даже во время сильных вызовов, перемен и трансформаций способна вдохновлять тех, кто в зале, да и на сцене, кто открыты к новому”. 44 дня войны и роль женщин в победе, управление финансами, образование на любом этапе жизни, роль женщины в управлении организациями и много других актуальных тем были на повестке дня 18 мая.
Выступивший на открытии конгресса председатель правления Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса, Орхан Мамедов сказал:
«В целом, развитие женского предпринимательства является приоритетным направлением деятельности Агентства, принимаются меры для развития женского предпринимательства и увеличения числа женщин среди субъектов МСП. Женщины, которые хотят начать свое дело и стать предпринимателями, могут воспользоваться поддержкой и услугами KOBİA”.
Председатель комитета Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова, которая долгие годы занимается проблемами женщин в обществе, отметила важность всестороннего развития современных азербайджанских женщин.
«Да, мы всегда говорим, что основным стержнем нашего общества и государства является семья. Но если мы говорим о гендерном равенстве, мы должны работать над устранением дискриминации между женщинами и мужчинами. Семейные обязанности никогда не могут помешать женщине работать, учиться или самоутверждаться. Наоборот, женщина развивается при поддержке, которую она получает от своей семьи. Экономически независимая, образованная, активная женщина может внести достойный вклад в свою семью и общество. Вместе мы должны помочь женщинам поверить в свои силы и поддержать других», - сказала Х.Гусейнова.
Др. Джайдев Сингх, директор миссии USAID в Азербайджане отметил: “Расширение экономических прав и возможностей женщин является одним из наиболее важных инструментов, которые могут способствовать общему росту страны. USAID поддерживает развитие женских деловых и профессиональных ассоциаций и предпринимательского потенциала, а также продвигает их значимость в бизнесе и рабочих местах для продвижения программы экономических реформ. Когда мы говорим о расширении экономических прав и возможностей женщин, мы говорим о равном доступе к ресурсам и контроле над ними, включая финансы и знания, а также о доступе к заслуженной работе и общей занятости наравне с мужчинами. Мы считаем, что женщины-предприниматели могут стать важной движущей силой национальной экономики”.
Татьяна Микаилова, предприниматель и основатель “SHE Congress Baku”, лауреат медали “Tərəqqi” за вклад в развитие женского предпринимательства в Азербайджанской Республике в своем выступлении сказала о важности и ценности увеличения количества женщин на разных уровнях принятия решений для всех сфер функционирования общества. Акцентировала, что системное развитие женского потенциала - это инвестиции с высоким и стабильным ROI.