https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_2ffec50a0b2c6135b5bcc7639_o.jpg
İyulun 2-də Günəş səthində olan 3354 oblastında güclü və davamlı X1 alışması baş verib. 3359 oblastında baş vermiş M2.0 alışması iyul ayının əvvəlində ikinci güclü alışma olub. Son alışma tac kütlə atılması (Coronal Mass Ejection - CME) meydana gətirsə də, onun Yerə təsir etməyəcəyi, geoeffektiv olmayacağı proqnozlaşdırılıb.
Geomaqnit aktivliyini göstərən Kp əmsalının orta qiymətinin 2023-cü ilin iyul ayı üçün 2-4 intervalında olacağı, ayrı-ayrı tarixlərdə yüksələcəyi gözlənilir. Belə ki, iyulun 8-də Kp əmsalının 4, iyulun 11-13-də isə 5 olacağı, G1 səviyyəsində mülayim geomaqnit qasırğasının baş verəcəyi proqnozlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_2ffec50a0b2c6135b5bcc7639_o.jpg
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) обнародовала прогноз космической погоды на июль месяц.
02 июля в группе пятен 3354 на поверхности Солнца произошла сильная и устойчивая вспышка Х1. Вспышка М2.0 в группе пятен 3359 была второй сильной вспышкой с начала июля. Хотя последняя вспышка вызвала выброс корональной массы (CME), прогнозируется, что он не повлияет на Землю и не будет геоэффективным.
Ожидается, что среднее значение коэффициента Кр геомагнитной активности для июля 2023 года будет находиться в пределах 2-4, а в отдельные даты будет повышаться. Так, прогнозируется, что 8 июля коэффициент Кр будет равен 4, а 11-13 июля - 5, а также произойдет слабая геомагнитная буря на уровне G1.