https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_e4da3e7d5a700b8cf75f3c955_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri “Lazarus”-un tərkib hissəsi olan “Andariel” kiberqrupunun arsenalında yeni alət aşkar ediblər - EarlyRat adlandırılan uzaqdan giriş troyanı. “Andariel” onu DTrack casus proqramı və Maui fidyə proqramı ilə birlikdə istifadə edir.
İlkin yoluxma Log4j eksploytunun köməyilə baş verir. Ondan istifadə edilən hallardan birini təhlil edən Kaspersky mütəxəssisləri EarlyRat troyan versiyasını aşkar ediblər. Tədqiqat zamanı məlum olub ki, zərərli proqram Log4j-dən istifadə edərək aşkar edilmiş boşluq və ya fişinq sənədlərindəki linklər vasitəsilə cihaza daxil ola bilər.
Fişinq sənədinin nümunəsi
Kaspersky mütəxəssisləri əmrlərin icrası prosesini yenidən yaratmağa nail olublar. Məlum olub ki, onlar təcrübəsiz olma ehtimalı yüksək olan bir operator - insan tərəfindən həyata keçirilib. Çoxsaylı səhvlər və yazı səhvləri bunu aydın şəkildə sübut edir, məsələn, "Program" əvəzinə "Prorgram" yazılması.
EarlyRat zərərli proqramı, bir çox digər Remote Access Trojans (RATs) kimi, aktivləşdirildikdən sonra sistem məlumatlarını toplayır və müəyyən nümunəyə uyğun olaraq komanda və idarəetmə serverinə göndərir. Onun ötürdüyü məlumatlara yoluxmuş maşınların unikal identifikatorları və bu identifikatorların köməyilə şifrələnən sorğular daxildir.
Funksionallıq baxımından EarlyRat troyanı sadədir və əsasən əmrləri icra etməklə öz işini tamamlayır. O, “Lazarus” arsenalına daxil olan zərərli proqram “MagicRat” ilə yüksək səviyyədə oxşarlığa malikdir. Oxşarlıqlar sırasına çərçivələrin istifadəsi (MagicRat üçün QT və EarlyRat üçün PureBasic) və hər iki troyanın məhdud funksionallığı daxildir.
“Tərkibi dəyişdirilən çoxlu kiberqruplar görürük. Müxtəlif növ zərərli proqramlar arasında keçid edərək, müstəqil qurumlar kimi qəbul edilə bilən əlaqəli təşkilatlar da daxil olmaqla, digər kiberqrupların kodunun adaptasiyası onlar üçün adi bir təcrübədir. Mürəkkəb əməliyyatlara əlavə olaraq, “Lazarus”-un “Andariel” kimi altqrupları fidyə proqramlarının cihazlara daxil edilməsi kimi daha tipik kibercinayətkarlıq fəaliyyətlərini həyata keçirir. “Andariel”-in aqşkar olunduğu insidentlərdə olduğu kimi, taktika, texnika və prosedurlar haqqında bilik, əlaqələndirmə vaxtını əhəmiyyətli dərəcədə azalda və hücumları ilkin mərhələdə aşkarlaya bilər”, - Qlobal Tədqiqatlar və Təhlükələrin Təhlili Mərkəzinin rəhbəri İqor Kuznetsov qeyd edir.
“Andariel” kampaniyası haqqında ətraflı məlumatı Securelist.ru saytındakı hesabatda görə bilərsiniz: https://securelist.com/lazarus-andariel-mistakes-and-easyrat/110119/.
Hədəfli kiberhücumların risklərini minimuma endirmək üçün Kaspersky şirkətlərə tövsiyə edir:
- Təhlükəsizlik Monitorinqi Mərkəzinə (Security Operations Center) kibertəhlükələrə dair ən son məlumatlara malik xidmətlərə çıxışı təmin edin (Threat intelligence, TI). Məsələn, Kaspersky Threat Intelligence portalı Kaspersky tərəfindən kiberhücumlar haqqında 25 ildən artıq müddətdə toplanmış məlumatları əldə etmək imkanı verir;
- son nöqtələrdə baş verən kiberinsidentləri aşkar etmək, araşdırmaq və vaxtında aradan qaldırmaq üçün Kaspersky EDR Expert kimi EDR həllərindən istifadə edin;
- son nöqtələrin müdafiəsindən əlavə, məsələn, Kaspersky Anti Targeted Attack kimi mürəkkəb təhdidləri ilkin mərhələdə - şəbəkə səviyyəsində aşkarlaya bilən müəssisə səviyyəli həll tətbiq edin;
- bir çox hədəfli hücumlar fişinq və ya digər sosial mühəndislik üsulları ilə başladığı üçün işçilərin rəqəmsal savadlılığını xüsusi təlimlər vasitəsilə, məsələn, Kaspersky Automated Security Awareness Platform-dan istifadə etməklə artırmaq lazımdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_e4da3e7d5a700b8cf75f3c955_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили новый инструмент в арсенале кибергруппы Andariel, которая входит в состав Lazarus. Это троянец удалённого доступа, который получил название EarlyRat. Andariel использует его наряду с шпионской программой DTrack и вымогателем Maui.
Первичное заражение происходит с помощью эксплойта Log4j. Анализируя один из случаев его использования, эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили версию троянца EarlyRat. В ходе исследования выяснилось, что зловред может попадать на устройство через уязвимость, найденную с помощью Log4j, либо через ссылки в фишинговых документах.
Пример фишингового документа
Эксперты «Лаборатории Касперского» смогли воссоздать процесс выполнения команд. Выяснилось, что их реализовывал оператор-человек, с большой степенью вероятности неопытный. Об этом свидетельствуют многочисленные ошибки и опечатки, например «Prorgam» вместо «Program».
Зловред EarlyRat, как и многие другие троянцы удалённого доступа (Remote Access Trojan, RAT), собирает системную информацию после активации и передает её на контрольно-командный сервер по определённому шаблону. Данные, которые он передаёт, включают в себя уникальные идентификаторы заражённых машин и запросы, которые шифруются с использованием этих идентификаторов.
Что касается функциональности, троянец EarlyRat отличается простотой и в основном ограничивается выполнением команд. Он имеет высокий уровень сходства с MagicRat — вредоносной программой, которая входит в арсенал Lazarus. В числе сходств — использование фреймворков (QT для MagicRat и PureBasic для EarlyRat) и ограниченная функциональность обоих троянцев.
«Мы видим множество кибергрупп, состав которых видоизменяется. Для них обычная практика — адаптировать код других кибергрупп, в том числе аффилированных организаций, которые могут восприниматься как независимые структуры, переключаясь между разными типами вредоносных программ. Вдобавок к сложным операциям подгруппы, такие как Andariel в Lazarus, совершают более типичные для киберпреступности действия, например внедряют программы-вымогатели. Знание тактик, техник и процедур, как в случае с Andariel, позволяет значительно сократить время на атрибуцию и обнаруживать атаки на ранней стадии», — комментирует Игорь Кузнецов, руководитель Глобального центра исследований и анализа угроз.
Узнать больше о кампании Andariel можно в отчёте на Securelist.ru: https://securelist.com/lazarus-andariel-mistakes-and-easyrat/110119/.
Чтобы минимизировать риски целевых кибератак, «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- предоставить центру мониторинга безопасности (Security Operations Center, SOC) доступ к сервисам с актуальными данными о киберугрозах (Threat intelligence, TI). Например, на портале Kaspersky Threat Intelligence можно получить доступ к информации о кибератаках, собранной «Лабораторией Касперского» более чем за 25 лет;
- для выявления, расследования и своевременного устранения киберинцидентов на конечных точках использовать решения EDR, такие как Kaspersky EDR Expert;
- в дополнение к защите конечных точек внедрить на корпоративном уровне решение, которое сможет выявлять сложные угрозы на сетевом уровне на ранней стадии, например Kaspersky Anti Targeted Attack;
- поскольку многие целевые атаки начинаются с фишинга или других методов социальной инженерии, необходимо повышать цифровую грамотность сотрудников с помощью специальных тренингов, например с помощью платформы Kaspersky Automated Security Awareness Platform.