https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_cd554cf91524ec3b5979333fe_o.jpg
Kaspersky Azərbaycanda fəaliyyət göstərən şirkətlərin əməkdaşları arasında kiberrisklərlə bağlı sorğu keçirib. Məlum olub ki, respondentlərin yalnız dörddə biri (25%) rəqəmsal təhlükəsizlik bacarıqları üzrə təlimlər, seminarlar və ya brifinqlərdə mütəmadi olaraq iştirak edir. Eyni zamanda təxminən hər üçüncü işçiyə (30%) rəqəmsal gigiyena qaydaları ümumiyyətlə öyrədilmir. Əlavə olaraq, işçilərin yalnız 8%-i bu cür təlimləri formallıq hesab edir, respondentlərin 65%-dən çoxu isə əldə edilmiş bilikləri həyatda tətbiq etməyə çalışır.
Tədqiqat nəticəsində həmçinin şirkətlərdə İT mütəxəssislərinə yüksək etimad səviyyəsinin olduğu müəyyən edilib. Belə ki, işçilərin 75%-i iş cihazının yoluxduğunu və ya korporativ məlumatların oğurlana biləcəyini anladıqda dərhal informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssisə müraciət edəcəyini bilir. Bununla belə, demək olar ki, hər beş nəfərdən biri problemi təkbaşına həll etməyə çalışır.
“Sorğumuz göstərdi ki, ümumiyyətlə Azərbaycanda işçilər yeni biliklər əldə etməyə həvəslidirlər, onlar nümayiş üçün təlim keçmirlər, həqiqətən də yeni məlumatlardan istifadə etməyə və kibergigiyena bacarıqlarını təkmilləşdirməyə çalışırlar”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Onun sözlərinə görə Azərbaycanda həmçinin işçilərin kifayət qədər böyük hissəsi hələ də müntəzəm olaraq kibertəhlükəsizlik üzrə təlimlərə cəlb olunmur: “Dövrümüzdə işəgötürənlər tərəfindən bu cür təlimlərin təşkil edilməməsini səhlənkarlıq adlandıra bilərik, çünki insan hələ də kiberrisk zəncirinin ən zəif halqasıdır: hətta bir səhvə görə şirkətin biznesi və reputasiyası təhlükə altına düşə bilər”.
“Bu arada kibersavadlılıq üzrə korporativ təlimdən imtina etmək üçün heç bir səbəb yoxdur - fırıldaqçılıq sxemləri hər il daha hiyləgər olur, çox vaxt sosial mühəndisliyə əsaslanır.
Beləliklə, bu ilin ilk beş ayından az bir müddətdə həllərimiz Azərbaycanda fişinq linklərinə təxminən 220000 keçid cəhdi qeydə alıb. Bu onu göstərir ki, bir çox insanlar hələ də saxta mesajları qanuni mesajlardan necə ayırd etməyi bilmirlər”, - Müşviq Məmmədov əlavə edir.
Korporativ poçtun təhlükəsizliyini təmin etmək və təhlükəsiz onlayn davranış bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün Kaspersky şirkətlərə tövsiyə edir:
- ixtisaslaşmış təhlükəsizlik həllindən istifadə edilmirsə, poçt xidmətində "Antispam" funksiyasını aktivləşdirin;
- işçilərin onlayn təhlükələr barədə məlumatlılığını artırın, onların təhlükəsiz onlayn davranış bacarıqlarını inkiaf etdirin və müvafiq vərdişlər formalaşdırın, bunun üçün informasiya təhlükəsizliyi təlimləri xidmətlərindən də istifadə edin. Məsələn, insan yaddaşının xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işçilər arasında təhlükəsiz rəqəmsal davranış bacarıqlarının inkişafı və gücləndirilməsi üçün nəzərdə tutulan onlayn alət - Kaspersky ASAP platforması bu işdə köməkçiniz ola bilər;
- Anti-fişinq, anti-spam və zərərli proqram aşkarlama xüsusiyyətlərinə malik poçt serverləri üçün Kaspersky Security kimi xüsusi poçt serveri müdafiəsini quraşdırın. Microsoft 365 kimi bulud xidmətləri üçün də ayrıca həll var - Microsoft Office 365 üçün Kaspersky Security.

Треть сотрудников в Азербайджане не проходят тренинги по кибербезопасности
Треть сотрудников в Азербайджане не проходят тренинги по кибербезопасности Треть сотрудников в Азербайджане не проходят тренинги по кибербезопасности
«Лаборатория Касперского» провела опрос о киберрисках среди работников компаний в Азербайджане.
Выяснилось, что рабочие тренинги, семинары или инструктаж по навыкам цифровой безопасности регулярно проводятся только у четверти опрошенных (25%), а почти у каждого третьего сотрудника (30%) обучение правилам цифровой гигиены не проводится вообще. При этом только 8% работников считают подобное обучение формальностью, а более 65% опрошенных стараются применять полученные знания в жизни.
Исследование показало высокий уровень доверия ИТ-специалистам в компаниях. Так, 75% сотрудников сразу обратятся к ИБ-специалисту, если поймут, что их рабочее устройство заражено или корпоративные данные могли быть скомпрометированы. Однако почти каждый пятый попытается разобраться с проблемой самостоятельно.
«Наш опрос показал, что работники в Азербайджане в целом стремятся к получению новых знаний, проходят тренинги не для галочки, а действительно стараются пользоваться новой информацией и оттачивать навыки кибиргигиены, — говорит Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане. — При этом у довольно большой части работников всё ещё не проводятся тренинги по кибербезопасности на регулярной основе. В наше время отсутствие подобного обучения со стороны работодателей можно назвать легкомысленным, ведь человек по-прежнему остаётся самым слабым звеном в цепочке киберрисков: бизнес и репутация компании могут подвергнуться угрозам даже из-за одной ошибки».
«Между тем поводов игнорировать проблему корпоративного обучения киберграмотности нет — мошеннические схемы год от года становятся более хитроумными, зачастую основанными на социальной инженерии. Так, за неполные пять месяцев этого года наши решения зафиксировали в Азербайджане почти 220 тысяч попыток перехода по фишинговым ссылкам. Это свидетельствует о том, что многие люди все ещё не умеют отличать мошеннические сообщения от легальных», — добавляет Мушвиг Мамедов.
Для обеспечения безопасности корпоративной почты и развития навыков безопасного поведения в сети «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- включить функцию «Антиспам» в почтовом сервисе, если в организации не используется специализированное защитное решение;
- повышать осведомлённость сотрудников об онлайн-опасностях, развить у них навыки безопасного поведения и формировать привычки, в том числе с помощью тренингов по информационной безопасности. Для этого подойдёт платформа Kaspersky ASAP— онлайн-инструмент для формирования и закрепления у сотрудников навыков безопасного цифрового поведения, разработанный с учётом особенностей человеческой памяти;
- установить специализированную защиту почтовых серверов, такую как  Kaspersky Security для почтовых серверов с функциями борьбы с фишингом, спамом и детектирования вредоносного ПО. Для облачных сервисов, таких как Microsoft 365, есть специализированное решение — Microsoft Office 365 для Kaspersky Security.