https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9149036f56ceb72056b394d96_o.jpg
Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyəti “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib. ASC informasiya sistemlərini qismən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
İlkin mərhələdə ASC-nin ümumi infrastrukturunun qiymətləndirilməsi nəticəsində hesabat hazırlanıb və bunun əsasında İT sistemlərin miqrasiyası üçün konsultasiya xidməti verilib, həmçinin miqrasiya prosesini əks etdirən Yol Xəritəsi formalaşdırılıb.
Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC məlumatların təhlükəsiz saxlanılması məqsədilə Rezervlənmə (BaaS-Backup as a Service) bulud xidmətindən də yararlanıb. Bu xidmət daxilində təqdim edilən funksionallıqları daha çevik və sadə formada idarə etmələri məqsədilə dövlət qurumu komitə mütəxəssislərini “Veeam” platforması ilə təmin edib.
Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC həmçinin “AzInTelecom” MMC tərəfindən SPLA lisenziyalı Microsoft məhsulları ilə də təmin olunub.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” Beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Bundan əlavə, “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyən, Bakı və Yevlaxda yerləşən 2 Data Mərkəzinə malikdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9149036f56ceb72056b394d96_o.jpg
Открытое акционерное общество «Мелиорация и водное хозяйство Азербайджана» приобрело услугу облачной инфраструктуры IaaS (Infrastructure-as-a-Service), предоставляемую ООО «AzInTelecom» в рамках перехода на «Правительственное облако». ОАО обеспечило высокую доступность своих критически важных систем, частично разместив свои информационные системы в Дата-Центр, принадлежащем ООО «AzInTelecom».
На начальном этапе был подготовлен отчет по результатам оценки общей инфраструктуры ОАО, и на основании этого оказана консультационная услуга по миграции ИТ-систем, а также сформировалась Дорожная Карта отражающая процесс миграции.
ОАО «Мелиорация и водное хозяйство» также использовало облачный сервис Резервного копирования (BaaS-Backup as a Service) для безопасного хранения данных. Для более гибкого и простого управления функциональными возможностями, предоставляемыми в рамках данной услуги, государственное учреждение предоставило специалистам комитета платформу «Veeam».
Кроме того, ООО «AzInTelecom» предоставило ОАО «Мелиорация и водное хозяйство» лицензионные продукты Microsoft SPLA.