https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_39687a48125befa4dcea4bf83_o.jpg
2023-cü il 2-6 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində dünya miqyasında ən mötəbər tədbirlərdən olan 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi (IAC-2023) keçiriləcək. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin 2023-cü ildə Bakı şəhərində keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin yaradılması haqqında” 7 fevral 2022-ci il tarixli Sərəncamında da qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan kosmik sənaye və peyk xidmətləri sahəsində əldə edilmiş təcrübənin, formalaşmış yeni insan kapitalı və etibarlı tərəfdaş imicinin təzahürü olaraq 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb. Azərbaycanın kosmos tarixinin formalaşmasında əvəzsiz xidmətlər göstərmiş, milli kosmik sənayenin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə ‒ 1973-cü ildə “Kosmik tədqiqatlar - elm və texnikaya nüfuz” adlı Bakıda keçirilmiş Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə 50 il sonra Azərbaycanın yenidən ev sahibliyi etməsi ölkəmizin həm elm-təhsil, həm də ictimai-siyasi həyatında mühüm və möhtəşəm hadisədir.
Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin ikinci dəfə Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizin qlobal kosmos sənayesinə sürətli inteqrasiyasının, kosmik sənayemizin inkişafının göstəricisidir. Azərbaycanda Astrofizika ixtisası üzrə kadr hazırlığı ilə məşğul olan yeganə kafedranın fəaliyyət göstərdiyi və ali təhsil müəssisəsi olaraq 2023-cü ildən Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının yeganə üzvü olan Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) bu mötəbər tədbirə qatılması, yaradılan imkanlardan faydalanması əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etməsinə, beynəlxalq nüfuzunun yüksəlməsinə mühüm töhfə verəcək.
Heydər Əliyev Mərkəzi və Bakı Konqres Mərkəzinin ərazisində inşa ediləcək sərgi pavilyonunda beynəlxalq kosmik şirkətlər və digər müvafiq təşkilatlarla yanaşı, BDU-nun da stendinin nümayiş olunması nəzərdə tutulub. Stenddə BDU-nun son illər təhsil, elm, texnologiya sahələrində əldə etdiyi nailiyyətləri özündə əks etdirən xidmət və layihələr nümayiş olunacaq. Mütərəqqi innovativ texnologiya və süni zəka əsaslı yüksək texnologiyalar sahəsində bir-birindən maraqlı layihələrin interaktiv təqdim edilməsi, fərqli müsabiqələrin, ustad dərslərinin keçirilməsi nəzərdə tutulduğundan BDU-nun stendi müxtəlif ölkələrdən olan ziyarətçilər üçün maraqlı məkan olacaq. Sərgi günlərində işgüzar görüşlərin keçirilməsi, səmərəli əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə olunması da planlaşdırılır. Sərgidə iştirak astrofizika, kosmos elmləri və texnologiyası sahələrində fəaliyyətin təşviqi, beynəlxalq əlaqələrin yaradılması, Beynəlxalq Astronavtika Federasiyası ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, 75-dən çox ölkədən 6000 yüksək ixtisaslı mütəxəssisin, o cümlədən 2500-dən artıq gəncin BDU ilə bağlı məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması baxımından əhəmiyyətlidir.
Qeyd edək ki, BDU Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri arasında sərgidə təmsil olunan yeganə universitetdir. BDU Kosmos Hüququ üzrə Beynəlxalq İnstitutun İnstitusional üzvüdür və Beynəlxalq Astronavtika Akademiyasında təmsil olunur.
Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) ilə birgə Beynəlxalq Kosmos Hüququ İnstitutunun Direktorlar Şurasının üzvü, Qərbi Sidney Universitetinin fəxri professoru Steven Freeland və Almaniyanın Köln Universitetinin Hava Hüququ, Kiberhüquq və Kosmos Hüququ İnstitutunun direktoru, professor Stephan Hobenin Universitetin BDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə görüşü nəzərdə tutulur. Azərbaycanda kosmos hüququ elminin inkişafını təşviq etmək məqsədilə yüksək nüfuza malik beynəlxalq universitetlərin professorlarının belə interaktiv görüşünün BDU-da keçirilməsi kosmos sənayesi və peyk texnologiyası sahəsində uğurla inkişaf edən ölkəmizdə kosmos hüququ sahəsində ekspertlərin hazırlanmasına və bu fəaliyyəti tənzimləyən qanunvericilik bazalarının daha da dərindən tədqiq edilməsinə xüsusi töhfə verəcək. Yaxın gələcəkdə Kosmik Agentlik, BDU və Almaniyanın Köln Universitetinin Hava Hüququ, Kiberhüquq və Kosmos Hüququ İnstitutu ilə anlaşma memorandumunun imzalanması nəzərdə tutulur.
Bundan başqa, 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi ilə bağlı ölkəmizə səfər edəcək astronavtlardan ibarət rəsmi heyətin BDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə görüşlərinin keçirilməsi planlaşdırılır. Görüşlərin məqsədi bir çox kosmik missiyalarda olmuş astronavtların həyat və peşə təcrübəsi haqda tələbələri və gənc alimləri maarifləndirmək, eləcə də təcrübə mübadiləsi zəminli müzakirələr aparmaqdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_39687a48125befa4dcea4bf83_o.jpg
Как сказано в Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О создании Организационного комитета в связи с проведением в 2023 году в городе Баку 74-го Международного конгресса астронавтики», завоевание Азербайджаном право проведения в 2023 году Международного конгресса астронавтики является признанием опыта страны, накопленного в области космической промышленности и спутниковых услуг, сформировавшегося нового человеческого капитала и имиджа надежного партнера.
В Баку в 1973 году, в период руководства Азербайджаном Гейдара Алиева - основоположника национальной космической отрасли, внесшего неоценимый вклад в формирование космической истории республики, состоялся Международный астронавтический конгресс под названием «Космические исследования – проникновение науки и техники». То, что в Азербайджане спустя 50 лет вновь пройдет это мероприятие, является важным и величественным событием в научно-образовательной и общественно-политической жизни нашей страны.
Участие в работе IAC -2023 Бакинского государственного университета (БГУ), который является единственным вузом страны, занимающимся подготовкой кадров в области астрофизики, и который как вуз является единственным членом Международной астронавтической федерации с 2023 года, создаст возможности дальнейшему развитию связей сотрудничества, для повышения международной репутации университета.
В выставочном павильоне на территории Центра Гейдара Алиева и Бакинского конгресс-центра, помимо стендов международных космических компаний и других профильных организаций, планируется демонстрация и стенда БГУ. На стенде будут представлены услуги и проекты, отражающие достижения БГУ в сфере образования, науки и технологий за последние годы. Стенд вуза станет интересным местом для посетителей, поскольку на нем планируется представить интерактивные проекты в области инновационных технологий и высоких технологий на основе искусственного интеллекта, а также провести различные конкурсы и мастер-классы. В дни выставки также планируется провести деловые встречи и обсудить возможности интеграции. Участие в выставке важно с точки зрения популяризации деятельности в области астрофизики, космической науки и техники, установления международных связей, расширения сотрудничества с Международной астронавтической федерацией, повышения уровня осведомленности о БГУ 6000 гостей-специалистов из более 75 стран мира.
Следует отметить, что БГУ будет единственным университетом, представленным на выставке среди вузов Азербайджана. БГУ является институциональным членом Международного института космического права и представлен в Международной академии астронавтики. Также планируется встреча с профессорско-преподавательским составом и со студентами БГУ члена Совета директоров Международного института космического права, почетного профессора Университета Западного Сиднея Стивена Фриланда и директора Института воздушного права, киберправа и космического права Кёльнского университета Германии, профессора Штефана Хобенина.
В ближайшее время планируется подписать меморандум о взаимопонимании с Институтом воздушного права, киберправа и космического права Кёльнского университета.
Кроме того, запланированы встречи официальной делегации астронавтов, которая посетит нашу страну в связи с 74-м Международным астронавтическим конгрессом, с профессорско-преподавательским составом и студентами БГУ.