https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_077b370f2504db5de05802c2b_o.jpg
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Özbəkistan-Azərbaycan Səhiyyə Dekadası” çərçivəsində Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin həkim mütəxəssisləri özbəkistanlı həmkarları ilə birgə cərrahi əməliyyatlar aparırlar
Daşkənddə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Azərbaycan və Özbəkistan Səhiyyə Nazirliklərinin təşkilatçılığı ilə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş "Özbəkistan-Azərbaycan Səhiyyə Dekadası" davam edir.
Dekada çərçivəsində Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin və digər səhiyyə müəssisələrinin 14 yüksək ixtisaslı həkimləri özbəkistanlı həmkarları ilə birgə əhaliyə müasir tibbi avadanlıqlar vasitəsilə, yüksək peşəkarlıqla müxtəlif cərrahiyyə əməliyyatları icra edəcək, müayinə və müalicələri həyata keçirəcəklər.
Cərrahiyyə əməliyyatları paytaxt Daşkəndlə yanaşı, Özbəkistanın Səmərqənd, Xarəzm, Buxara, Nəvai və digər bölgələrində aparılır.
Tibbi prosedurlar neonatal minimal invaziv cərrahiyyə, uşaq cərrahiyyəsi, transplantologiya, minimal invaziv laparoskopik və histeroskopik cərrahiyyə, travmatologiya və ortopediya, onkologiya və oftalmologiya, ağır rekonstruktiv əməliyyatlar kimi sahələri əhatə edir.
Qeyd edək ki, Daşkənd, Səmərqənd, Cizak və Sırdərya vilayətlərində uşaq cərrahiyyəsi, transplantologiya əməliyyatları artıq uğurla başa çatıb.
Sırdərya və Buxara vilayətlərində oftalmologiya və gözün mikrocərrahiyyəsi prosedurları da icra olunub.
Səmərqənd, Buxara və Nəvai vilayətlərində travmatologiya və ortopediya, Namangəh və Xarəzm vilayətlərində isə onkologiya, oftalmologiya kimi əməliyyatlar həyata keçirilib.
Həmçinin, bud-çanaq total endoprotez, diz oynağının total artoplastikası, böyrək transplantasiyası, skolioz deformasiyası və digər mürəkkəb əməliyyatlar da müsbət nəticələrlə tamamlanıb.
İcra olunan birgə cərrahiyyə əməliyyatları Özbəkistanın müxtəlif aparıcı media resurslarında geniş şəkildə işıqlandırılır.
Oktyabr ayının 11-ə kimi davam edəcək "Özbəkistan-Azərbaycan Səhiyyə Dekadası" çərçivəsində 100-dən artıq birgə cərrahiyyə əməliyyatlarının icrası planlaşdırılır.
Bu layihə iki qardaş ölkənin səhiyyə sahəsindəki əlaqələrini yeni müstəviyə keçirir. Birgə fəaliyyət iki ölkənin praktiki tibbi təcrübə mübadiləsinin keyfiyyətcə yeni istiqamətdə inkişafına şərait yaradır. Həmçinin, vahid məkanda birgə əməliyyatların real vaxt rejimində aparılması, səhiyyə və tibbi peşəkarlığın artırılmasına xidmət edir.
"Özbəkistan-Azərbaycan Səhiyyə Dekadası" çərçivəsində icra olunan birgə cərrahi əməliyyatlar səhiyyə sahəsində uğurlu bir tarixin başlanğıcıdır.
Belə tədbirlər ölkələrimiz arasındakı dostluq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsinə önəmli töhfələr verir.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_077b370f2504db5de05802c2b_o.jpg
В рамках «Узбекистано-азербайджанской декады здравоохранения», приуроченной к 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева,
В Ташкенте при поддержке Фонда Гейдара Алиева и при совместной организации министерств здравоохранения Узбекистана и Азербайджана продолжается «Узбекистано-азербайджанская декада здравоохранения», приуроченная к 100-летию со дня рождения общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
В рамках Декады 14 высококвалифицированных врачей-специалистов Министерства здравоохранения Азербайджана и других медицинских учреждений республики совместно со своими коллегами из Узбекистана проводят медицинские обследования населению, а также различные хирургические операции с использованием современного медицинского оборудования.
Медицинские услуги осуществляются в различных регионах Узбекистана. На ряду со столицей, совместные операции проводятся в Самаркандской, Хорезмской, Бухарской, Навоийской и других областях Узбекистана.
Хирургических операции проводятся по направлениям неонатальная малоинвазивная хирургия, детская хирургия, трансплантология, малоинвазивная лапароскопическая и гистероскопическая хирургия, травматология и ортопедия, онкология, офтальмология, а также сложные рекострутивные операции. Следует отметить, что, в Ташкенте, в Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях были успешно завершены операции по детской хирургии и трансплантологии. Офтальмологические процедуры и операции по микрохирургии глаза были проведены в Сырдарьинской и Бухарской областях, травматологические и ортопедические операции - в Самаркандской, Бухарской и Навоийской областях. Онкологические и радиологические операции были проведены в Наманганской и Хорезмской областях.
Также были успешно завершены тотальное эндопротезирование тазобедренного сустава, тотальное эндопротезирование коленного сустава, трансплантация почки, сколиозная деформация и другие сложные операции. «Узбекистано-азербайджанская декада здравоохранения» широко освящяется крупными медиаресурсами Узбекистана.
В рамках декады здравоохранения, которая продолжится до 11 октября, планируется провести свыше 100 совместных хирургических операций.
Этот проект выведет сотрудничество в сфере здравоохранения, между двумя братскими странами, на качественно новый уровень.
Совместная работа создаст возможность развивать обмен практическим медицинским опытом.
Хирургические операции, осуществляемые в рамках «Узбекистано-азербайджанской декады здравоохранения», - эта новая страница успешного сотрудничества в сфере здравоохранения.
Подобные мероприятия вносят важный вклад в укрепление дружественных отношений между нашими странами.