Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində "Naxışlarda motivlərin gözəlliyi" sərgisi açılıb
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində "Naxışlarda motivlərin gözəlliyi" sərgisi açılıb Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində "Naxışlarda motivlərin gözəlliyi" sərgisi açılıb
Oktyabrın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Qazaxıstan Respublikasının Mərkəzi Dövlət Muzeyinin “Naxışlarda motivlərin gözəlliyi” sərgisi açılıb. “Türk dünyasının simvolu – xalça” mövzusunda II Türk Dünyası Muzeyləri Görüşü çərçivəsində keçirilən sərgidə Qazaxıstan Respublikasının Mərkəzi Dövlət Muzeyinin etnoqrafik kolleksiyasından 40-dan artıq eksponat nümayiş olunacaq. Bunlara qazax xalqının zəngin mədəniyyətini, dünyagörüşünü, yaşadıqları köçəri həyat tərzinin minilliklər boyu formalaşdırdığı özünəməxsus ənənələri əks etdirən xovlu və xovsuz xalçalar, xalça və keçə məmulatları, geyim və zərgərlik nümunələri, toxuculuq alətləri, məişət əşyaları, atın bəzədilməsi üçün ləvazimatlar və s. aiddir.
Bədii və tarixi baxımdan yüksək dəyərə malik, fakturası, gözəlliyi, ornamentlərinin zənginliyi ilə fərqlənən kiçik ölçülü “kilem” – ənənəvi qazax xalçaları və xalça məmulatları sərgidə xüsusi yer tutacaq.
Sərgidə qazax mədəniyyətinin özünəməxsusluğunu əks etdirən, estetik baxımdan zövqlə işlənən, interyerə xüsusi ahəngdarlıq verən eksponatlar alaçıqda olduğu kimi yerləşdirilicək. Bununla da ekspozisiyanı ziyarət edənlər qonaqlar qazax xalqına məxsus ənənəvi yaşayış yeri olan alaçığın ab-havasını duyacaqlar.
Qeyd edək ki, sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Qazaxıstan Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Qazaxıstan Respublikasının Mərkəzi Dövlət Muzeyinin təşkilatçılığı, TÜRKSOY-un dəstəyi ilə baş tutacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_61fb90d463bfbe581659af17c_o.jpg
On October 11, an exhibition of the Central State Museum of the Republic of Kazakhstan The Beauty of Patterns Motifs opened at the Azerbaijan National Carpet Museum. More than 40 exhibits from the ethnographic collection of the Central State Museum of the Republic of Kazakhstan will be displayed at the exhibition held within the framework of the II Meeting of Museums of the Turkic World on the theme Carpet as a Symbol of the Turkic World. Pile- and flat-woven carpets, carpet and felt products, samples of clothing and jewellery, weaving tools, household items, decorations for horses and other things that reflect the rich culture and worldview of the Kazakh people, the unique traditions formed by the nomadic way of life for millennia are to be featured.
A special place at the exhibition will be occupied by small-sized kilem, traditional Kazakh carpets and carpet products of high artistic and historical value, distinguished by texture, beauty and richness of ornaments.
The exhibits reflecting the uniqueness of Kazakh culture, aesthetically pleasing and giving special harmony to the interior will be organized in the same way as in the alachig. In this way, the exhibition visitors will experience the special atmosphere inside the traditional Kazakh tent.
The exhibition will be organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Culture and Information of the Republic of Kazakhstan, the Azerbaijan National Carpet Museum, the Central State Museum of the Republic of Kazakhstan with the support by TURKSOY.