https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_4cc46d428bff3368b7bf6a38e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrası 2024-cü ildə fəsillərin Azərbaycana daxilolma vaxtlarını açıqlayıb.
Gələn il yaz fəslinin Azərbaycana daxil olması martın 20-si Bakı vaxtı ilə saat 07:06:21-ə təsadüf edəcək. Bu zaman yaz gecə-gündüz bərabərliyi qeydə alınır, Günəş ekliptika üzrə hərəkət edərək ekvatoru kəsib Cənub yarımkürəsindən Şimal yarımkürəsinə keçir, həmin andan Şimal yarımkürəsində yaz fəsli, Cənub yarımkürəsində isə payız fəsli başlayır.
Yaz fəslinin uzunluğu 92 gün 17 saat 44 dəqiqə 35 saniyə olacaq.
Yay fəsli (Yay günəş duruşu) Azərbaycana iyunun 21-i saat 00:50:56-da daxil olacaq. Bu zaman Yerin fırlanma oxu Günəş istiqaməti ilə ən kiçik bucaq əmələ gətirir və ya Günəş həmin gün günorta vaxtı üfüqdən maksimum hündürlükdə (73⁰.1) olur. Həmin gün ən uzun gündüz (gündüzün uzunluğu 15 saat 3 dəqiqə 23 saniyə) və ən qısa gecə (gecənin uzunluğu isə 8 saat 56 dəqiqə 37 saniyə) olur.
Yay fəslinin uzunluğu 93 gün 15 saat 52 dəqiqə 40 saniyə olacaq.
Gələn il payız fəslinin Azərbaycana daxil olması sentyabrın 22-si saat 16:43:36-ya təsadüf edəcək. Bu zaman payız gecə-gündüz bərabərliyi qeydə alınır, Günəş düz şərqdə doğub, qərbdə batır. Günəş ekliptika üzrə hərəkət edərək ekvatoru kəsərək Şimal yarımkürəsindən Cənub yarımkürəsinə keçir. Həmin andan Şimal yarımkürəsində payız fəsli, Cənub yarımkürəsində yaz fəsli başlayır.
Payız fəslinin uzunluğu 89 gün 20 saat 36 dəqiqə 54 saniyə olacaq.
2023-cü ildə qış fəsli (Qış günəş duruşu) Azərbaycana dekabrın 21-i saat 13:20:30-da daxil olacaq. Bu zaman Yerin fırlanma oxu Günəş istiqaməti ilə ən böyük bucaq əmələ gətirir və ya Günəş həmin gün günorta üfüqdən minimum hündürlükdə (26⁰.2) olur. Şimal yarımkürəsində qış, cənub yarımkürəsində isə yay fəsli başlayır. Həmin gün ən qısa gündüz (gündüzün uzunluğu 9 saat 17 dəq. 22 san) və ən uzun gecə (gecənin uzunluğu isə 14 saat 42 dəqiqə 38 saniyə) olur.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_4cc46d428bff3368b7bf6a38e_o.jpg
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) объявила сроки наступления времен года в Азербайджане в 2024 году.
В следующем году весна наступит 20 марта в 07:06:21 по бакинскому времени. На этот день приходится весеннее равноденствие. С этого момента в Северном полушарии начинается весенний сезон, а в Южном — осенний. Продолжительность весеннего сезона составит 92 дня 17 часов 44 минуты 35 секунд.
Летний сезон (летнее солнцестояние) наступит 21 июня в 00:50:56. На эту дату приходится самый длительный день года (продолжительность 15 часов 3 минуты 23 секунды) и самая короткая ночь (продолжительность 8 часов 56 минут 37 секунд). Продолжительность летнего сезона составит 93 дня 15 часов 52 минуты 40 секунд.
В следующем году осень наступит 22 сентября в 16:43:36. На эту дату приходится осеннее равноденствие, и в Северном полушарии начинается осенний сезон, а в Южном — весенний. Продолжительность осеннего сезона составит 89 дней 20 часов 36 минут 54 секунды.
В 2023 году зимний сезон (зимнее солнцестояние) наступит 21 декабря в 13:20:30. С этого момента зима начинается в Северном полушарии, а лето – в Южном. В этот день фиксируется самый короткий день (продолжительность 9 часов 17 минут 22 секунды) и самая длинная ночь (продолжительность 14 часов 42 минуты 38 секунд). Продолжительность зимы составит 88 дней 23 часа 40 минут 55 секунд.