https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_1f3f0a15844b3ae6559efec45_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU )Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Mikrobiologiya və virusologiya elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, professor Xudaverdi Qənbərovun həmmüəllifi olduğu “Şəhər və kəndlərdə olan ev heyvanlarının və insanın bağırsaq mikrobiotasının mübadiləsi” (“Gut microbiota exchenge in domestic animals and rural-urban aix”) adlı icmal məqalə “Web of Sience” bazasında indekslənən (IF: 2.8) “Current Pharmaceutical Biotechnology” jurnalında dərc olunub: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37877143/
Kliniki mikrobiologiyada bağırsaq mikrobiotasına və mikrobiomuna xüsusi diqqət verilir. Bağırsaq mikrobiotasında daha vacib olan yoğun bağırsaq mikrobiotasıdır. Yoğun bağırsağı zəbt edən mikrobiota (mikroblar) müxtəlif funksiyalar daşıyır, ilk növbədə patogenlərə qarşı davamlılıq verir, bağırsaq epitelisini qoruyur, qida qalıqlarını metabolizmə uğradır, immun sistemini gücləndirir. Son tədqiqatlar göstərir ki, bağırsaq mikrobiotası orqanizmdə piyin əmələ gəlməsinin qarşısını alır.
Bu icmal məqalədə müxtəlif kənd və şəhərlərdə olan ev heyvanlarının (it, pişik, inək, qoyun, at, toyuq) və insanın bağırsaq mikrobiotasının öyrənilməsinə həsr olunmuş elmi işlərin analizi aparılıb. Göstərilib ki, heyvan və insanların bağırsağında yaşayan mikrob populyasiyaları çox fərqlidir. Şəhər və kəndlərdə yaşayan insanların bağırsaq mikrobiotasına ətraf mühit, qidalanma, heyvanlarla təmas kimi amillər əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_1f3f0a15844b3ae6559efec45_o.jpg
В журнале «Current Pharmaceutical Biotechnology» опубликована обзорная статья «Gut microbiota exchenge in domestic animals and rural-urban aix» («Обмен кишечной микробиотой человека и домашних животных в городах и селах») в соавторстве с заведующим лабораторией микробиологии и вирусологии Бакинского государственного университета (БГУ), профессором Худаверди Ганбаровым.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37877143/
Журнал «Current Pharmaceutical Biotechnology» (IF: 2.8) индексируется в базе данных Web of Science.
Микробиота (микробы), населяющая толстую кишку, выполняет различные функции, прежде всего, обеспечивает устойчивость к патогенам, защиту кишечного эпителия, метаболизм остатков пищи, укрепление иммунной системы. Недавние исследования показывают, что микробиота кишечника предотвращает образование жира в организме.
В обзорной статье проанализированы научные работы, посвященные микробиоте кишечника домашних животных (собак, кошек, коров, овец, лошадей, кур) и человека. Показано, что микробные популяции, обитающие в кишечнике животных и человека, сильно различаются. На микробиоту кишечника людей, проживающих в городах и селах, существенное влияние оказывают такие факторы, как окружающая среда, питание, контакт с животными.