https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_885a367880240d75c5b08c954_o.jpg
“Kaspersky” mütəxəssisləri “StripedFly” adı verilən əvvəllər məlum olmayan və son dərəcə mürəkkəb zərərli proqram aşkar ediblər. 2017-ci ildən bəri dünya üzrə bir milyondan çox istifadəçi onun qurbanına çevrilib və indi daha az aktiv olsa da, hücumlara davam edir. Uzun müddətdir onun adi bir kriptomədənçi olduğu güman edilsə də sonradan çoxfunksiyalı, funksional çərçivəyə malik mürəkkəb bir proqram olduğu məlum olub. “Kaspersky” tədqiqatçıları bu barədə “Security Analyst Summit” tədbirində danışıblar.
2022-ci ildə “Kaspersky”nin Qlobal Tədqiqat və Analiz Qrupunun (GReAT) mütəxəssisləri bu zərərli proqramın iştirak etdiyi iki yeni insident aşkar ediblər. Onlar “Windows”da “wininit.exe” sistem prosesi ilə əlaqəli olub. Prosesin tərkib hissəsi kimi əvvəllər “Equation” zərərli proqramında istifadə edilmiş kod ardıcıllığı aşkar edilib. Tapılan nümunələrin fəaliyyəti ən azı 2017-ci ildən aktual olsa da, əvvəllər adi kriptominatorla səhv salındığı üçün onun ilkin analiz mərhələsində dərhal hərtərəfli öyrənilməsi baş tutmayıb. Geniş araşdırmadan sonra məlum olub ki, kriptomədənçi çoxlu plaginlərə malik mürəkkəb multiplatformalı strukturun yalnız bir hissəsidir.
Aşkar edilmiş zərərli proqramın bir çox modulları təcavüzkarlara ondan APT hücumlarının bir hissəsi, həmçinin kriptomədənçi və ya hətta fidyə proqramı kimi istifadə etməyə imkan verir. Müvafiq olaraq, təcavüzkarların mümkün motivlərinin siyahısı maddi qazancdan casusluğa qədər əhəmiyyətli dərəcədə genişlənir. Maraqlıdır ki, zərərli modul vasitəsilə çıxarılmış “Monero” kriptovalyutasının dəyəri 2018-ci il yanvarın 9-da ən yüksək həddə, yəni 542,33 dollara çatıb. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2017-ci ildə onun qiyməti təxminən 10 dollar olub. Hazırda bu kriptovalyutanın dəyəri 150 dollardır. “Kaspersky” mütəxəssisləri vurğulayırlar ki, mədənçilik üçün nəzərdə tutulan modul zərərli proqramların uzun müddət ərzində tam aşkara çıxarıla bilməməsinsə səbəb olan əsas amildir.
Təcavüzkarların qurbanlara qarşı gizli casusluq etmək üçün çoxlu imkanları var. Zərərli proqram hər iki saatdan bir hesab məlumatlarını toplayır. Məlumatlar arasında vebsayta daxil olmaq və ya Wi-Fi-ya qoşulmaq üçün login və şifrələr və ya şəxsin adı, ünvanı, telefon nömrəsi, iş yeri və vəzifəsi daxil olmaqla şəxsi məlumatlar yer alır. Bundan əlavə, zərərli proqram qurbanın cihazından gizlin şəkildə ekran görüntüsü çəkə, cihaza tam nəzarət edə və hətta mikrofondan səs məlumatlarını yaza bilər.
Kompüterin yoluxmasının ilkin mənbəyi uzun müddət naməlum olaraq qalıb. “Kaspersky” tərəfindən aparılan sonrakı araşdırmalar təcavüzkarların bu məqsədlə öz “EternalBlue “SMBv1” istismarından istifadə etdiyini müəyyən edib. “EternalBlue” zəifliyi hələ 2017-ci ildə aşkar edilib, bundan sonra “Microsoft” düzəliş yamağı (MS17-010) buraxıb. Bununla belə, təhlükə hələ də aktualdır, çünki bütün istifadəçilər sistemi yeniləmir.
Kampaniyanın texniki təhlili zamanı “Kaspersky” mütəxəssisləri “Equation” zərərli proqramı ilə oxşarlıqlar aşkar ediblər. Buraya texniki göstəricilər, o cümlədən imzalar, proqramlaşdırma üslubu və “StraitBizzare” (SBZ) zərərli proqramında istifadə edilənlərə oxşar üsullar daxildir. Endirmə sayğacı məlumatlarına əsasən “StripedFly”ın dünya üzrə bir milyondan çox istifadəçini hədəfə aldığı müəyyən edilib.
“Bu çərçivəni yaratmaq üçün sərf olunan səylər həqiqətən təəccübləndirir. Kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün əsas problem təcavüzkarların daim dəyişən şərtlərə uyğunlaşmasıdır. Buna görə də, biz tədqiqatçılar üçün mürəkkəb kibertəhlükələri müəyyən etmək üçün gücümüzü bir araya gətirməyimiz və müştərilərin kiberhücumlardan hərtərəfli müdafiəni yaddan çıxarmaması vacibdir”, - deyə “Kaspersky”nin kibertəhlükəsizlik üzrə eksperti Sergey Lojkin qeyd edir.
Kibercinayətkarların məqsədyönlü hücumlarından qorunmaq üçün “Kaspersky” mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- boşluqları vaxtında aradan qaldırmaq üçün əməliyyat sistemini, tətbiqləri və antivirus proqramlarını mütəmadi olaraq yeniləyin;
- məxfi məlumatlarınızı təqdim etməyinizi tələb edən e-poçt, mesaj və ya zənglərə qarşı ehtiyatlı olun; məlumatlarınızı onlara ötürməzdən və ya şübhəli keçidlərə klikləməzdən əvvəl göndərənlərin kimliyini yoxlayın;
- Təhlükəsizlik Əməliyyatları Mərkəzinin (SOC) mütəxəssislərinə təhdidlər haqqında məlumat bazasına (TI) giriş təmin edin. Məsələn, Kaspersky Threat Intelligence şirkət tərəfindən 20 ildən artıq müddətdə toplanmış hücum məlumatlarını ehtiva edir;
- komandanın kibertəhlükəsizlik, xüsusilə də ən son hədəfli təhdidlər haqqında biliklərini artırın. Bu işdə “Kaspersky” mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış onlayn təlim köməyə çata bilər;
- Kaspersky Endpoint Detection and Response kimi son cihaz səviyyəsində insidentlərin vaxtında aşkarlanması və cavablandırılmasını təmin edən EDR həllərindən istifadə edin.
“StripedFly” haqqında “Kaspersky”nin hesabatından öyrənə bilərsiniz: https://securelist.com/stripedfly-perennially-flying-under-the-radar/110903/.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_885a367880240d75c5b08c954_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили ранее неизвестную и крайне сложную вредоносную атаку, которая получила название StripedFly. С 2017 года её жертвами стали более миллиона пользователей по всему миру, сейчас она продолжается, хоть и менее активно. Долгое время предполагалось, что вредонос представляет собой обычный криптомайнер, но позднее выяснилось, что это сложная программа с многофункциональным работоспособным фреймворком. Об этом исследователи «Лаборатории Касперского» рассказали на Security Analyst Summit.
В 2022 году эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского» (Global Research and Analysis Team — GReAT) обнаружили два новых инцидента с использованием этого зловреда. Они были связаны с системным процессом wininit.exe в Windows. В этом процессе была обнаружена последовательность кода, которая ранее использовалась во вредоносном ПО Equation. И хотя активность найденных образцов продолжалась как минимум с 2017 года — она не была сразу досконально изучена на этапе предварительного анализа, поскольку изначально её ошибочно приняли за обычный криптомайнер. После всестороннего исследования выяснилось, что криптомайнер — это лишь часть более сложной мультиплатформенной структуры с множеством плагинов.
Множество модулей обнаруженного ВПО позволяет злоумышленникам использовать его в рамках APT-атак, а также как криптомайнер или даже программу-вымогатель. Соответственно, существенно расширяется список возможных мотивов злоумышленников — от извлечения финансовой выгоды до шпионажа. Примечательно, что стоимость криптовалюты Monero, добываемой с помощью вредоносного модуля, на пике 9 января 2018 года достигла $542,33. Для сравнения, в 2017 году её цена была около $10. Сейчас, в 2023 году, стоимость криптовалюты держится на уровне $150. Эксперты «Лаборатории Касперского» подчёркивают, что модуль для майнинга — это ключевой фактор, из-за которого вредоносное ПО долгое время не получалось полноценно обнаружить.
У злоумышленников есть много возможностей для скрытого шпионажа за жертвами. Вредоносное ПО собирает учётные данные каждые два часа: это могут быть логины и пароли для входа на веб-сайт или для подключения к Wi-Fi, либо персональные данные человека, включая имя, адрес, номер телефона, место работы и должность. Помимо этого, вредонос может незаметно делать скриншоты с устройства жертвы, получать полный контроль над ним и даже записывать голосовые данные с микрофона.
Источник первичного заражения компьютера долго оставался неизвестным. Дальнейшее исследование «Лаборатории Касперского» показало, что злоумышленники используют для этого собственную реализацию эксплойта EternalBlue «SMBv1». Уязвимость EternalBlue была обнаружена ещё в 2017 году, после чего компания Microsoft выпустила исправление (MS17-010). Однако угроза всё еще актуальна, поскольку не все пользователи обновляют систему.
В ходе технического анализа кампании эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили сходство с вредоносным ПО Equation. На это указывали технические индикаторы, в том числе сигнатуры, стиль программирования, а также методы, похожие на те, что использовались во вредоносном ПО StraitBizzare (SBZ). Судя по данным, полученным со счётчика загрузок, целью StripedFly стали более миллиона пользователей по всему миру.
«Количество усилий, которые были приложены для создания этого фреймворка, поистине впечатляют. Основная сложность для специалистов в области кибербезопасности заключается в том, что злоумышленники постоянно адаптируются к меняющимся условиям. Поэтому нам, исследователям, важно объединять усилия по выявлению сложных киберугроз, а клиентам — не забывать о комплексной защите от кибератак», — комментирует Сергей Ложкин, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Чтобы защититься от целевых атак злоумышленников, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- с осторожностью относиться к электронным письмам, сообщениям или звонкам, в которых вас просят сообщить конфиденциальную информацию; проверять личность отправителей перед тем, как передавать им свои данные или переходить по подозрительным ссылкам;
- обеспечить доступ к базе данных об угрозах (TI) специалистам Центра управления безопасностью (SOC). Например, Kaspersky Threat Intelligence предоставляет данные об атаках, собранные компанией более чем за 20 лет;
- повышать уровень знаний команды в области кибербезопасности, в частности о новейших целевых угрозах. В этом помогут онлайн-тренинги, разработанные экспертами «Лаборатории Касперского»;
- использовать EDR-решения для своевременного обнаружения и реагирования на инциденты на уровне конечных устройств, такие как Kaspersky Endpoint Detection and Response.