https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_543bcc52c0e6cb965ea317d8e_o.jpg
Milan Politexnik Universitetinin yeddi nəfərdən ibarət nümayəndə heyəti 19-22 iyun tarixlərində İtaliya-Azərbaycan Universiteti çərçivəsində Azərbaycanda səfərdə olmuşdur. Səfərin məqsədi ADA Universitetinin bazasında fəaliyyət göstərəcək İtaliya-Azərbaycan Universitetində Memarlıq və Dizayn fakültəsini təsis etmək üçün ilkin araşdırmanın aparılması idi.
Nümayəndə heyəti ölkənin memarlıq və şəhərsalma üzrə strateji inkişaf planında nəzərdə tutulan sahələrə uyğun akademik proqramların müəyyən olunması üçün ADA Universitetnin Rektoru Hafiz Paşayev ilə müzakirələrlə yanaşı bir sıra dövlət qurumları ilə sıx məşvərətlər aparmışdır. Belə ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin rəisi Rüfət Mahmud, Qarabağ iqtisadi rayonu üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov ilə görüşlər keçirmişdir.
İtaliya-Azərbaycan Universiteti hər iki dövlət üçün strateji maraq kəsb etdiyindən səfər çərçivəsində, eyni zamanda, İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Klaudio Taffuri ilə də görüş keçirilmiş, əməkdaşlığın çərçivəsi və gələcək perspektivi müzakirə edilmişdir.
Eyni zamanda, sözügedən fakültə çərçivəsində yaradılacaq akademik proqramların yerli əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması üçün Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin Sədri professor Elbay Qasımzadə və bir qrup gənc memarlar ilə ətraflı fikir mübadiləsi aparılmışdır. Bundan əlavə, dizayn yönümlü proqramların hazırlanması üçün xalçaçılıq və digər xalq tətbiqi sənət növləri sahəsində ixtisaslaşmış yerli brendlerlə tanış olmuşlar. Habelə, nümayəndə heyəti Bakı şəhərinin memarlıq tarixi və ADA Universitetinin kampusunun dizaynı ilə də yaxından tanış olmuşdur.
İtaliya-Azərbaycan Universiteti üzrə İşçi Qrupunun rəhbəri Qalib Məmməd bildirmişdir bu əməkdaşlıq çərçivəsində memarlıq, şəhərsalma, landşaft dizaynı, interyer, kommunikasiya və sənaye dizaynı kimi strategi sahələr üzrə akademik proqramlar təsis olunacaq. Bu proqramlar Milan Politexnik Universiteti ilə bərabər tədris olunacaqdır.
Milan Politexnik Universitetinin nümayəndə heyəti bildirmişdir ki, bu əməkdaşlıqda məqsəd innovasiya yönümlü, lakin ölkənin milli mədəniyyətini, mənsubiyyətini və ənələrini özündə ehtiva edəcək proqramlar yaratmaqdır.
Xatırladaq ki, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təsis edilməsinə Luiss Universiteti, Bolonya Universiteti, Milan Politexnik, Turin Politexnik və Romanın Sapienza Universitetləri daxil olmaqla, İtaliyanın beş aparıcı ali təhsil müəssisəsi cəlb olunub. Bu ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Təhsil naziri Emin Əmrullayev və İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq naziri Luici Di Maionun iştirakı ilə İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təməl qoyma mərasimi keçirilmişdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_543bcc52c0e6cb965ea317d8e_o.jpg
A delegation of seven experts from the Polytechnic University of Milan was in Azerbaijan on June 19-22, 2022. The purpose of the visit was to carry out a preliminary study for building the School of Architecture and Design within the Italy-Azerbaijan University, which will be based at ADA University.
In addition to discussions with Rector Hafiz Pashayev the delegation maintained close consultations with relevant governmental organizations to align academic programs with strategic development goals in architecture and urban planning.
The delegation met with Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of Azerbaijan, Rufat Mahmud, Chief of Baku General Directorate on Architecture and Urban Planning, and Dr. Emin Huseynov, Special Representative of President of the Republic of Azerbaijan to Karabakh Economic Region.
Due to the strategic importance of the initiative to both countries, the delegation also met with Ambassador of Italy to Azerbaijan, Claudio Taffuri to discuss the framework and future perspectives of the collaboration.
Besides, the delegation had an exchange of views with Elbay Gasimzade, the Chairman of Azerbaijan's Union of Architects, and a group of young architects to tailor academic programs to address challenges of the existing local expertise. Additionally, the delegation visited local brands specialized in traditional arts and crafts activities, such as carpet making etc. for design programs. Extended architectural tour of Baku City and the ADA campus were integral parts of the preliminary study program.
According to Galib Mammad, the head of the Task Force for Italy-Azerbaijan University the academic programs will cover areas of strategic importance such as Architecture, Urban Planning, Landscape Design as well as Interior, Communication, and Product Design. These programs will be taught together with the Polytechnic University of Milan.
The delegation of the Polytechnic University of Milan highlighted that while the academic programs will be innovation oriented, they will be based on authentic cultural identity and traditions of the country.
The ground-breaking ceremony of Italy-Azerbaijan University took place on April 2, 2022, with participation of the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Luigi di Maio along with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, the Minister of Energy Parviz Shahbazov and Minister of Education Emin Amrullayev.