https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_19570b95b5b7342a36c5b0e29_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tərəfdaş, Xəzər Universitetinin koordinatoru olduğu Avropa İttifaqının "Erasmus + KA2" proqramı çərçivəsində maliyyələşdirilən “Azərbaycanda İnstitusional Repozitoriyalar Şəbəkəsi vasitəsilə Tədqiqat Potensialının İnkişafı” (DIRNA) adlı layihənin ilk təlim-treninqi Türkiyədə İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutunda (İYTİ) keçirilib.
Türkiyə, İtaliya və Finlandiya universitetlərinin təcrübəsi əsasında Azərbaycanın 8 ali təhsil müəssisəsində hamıya əlçatan institusional repozitoriyalar (elektron arxivlər) şəbəkəsinin yaradılması məqsədi daşıyan layihə çərçivəsindəki təlim 3 gün davam edib.
Təlimin ilk günü İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutunun prorektoru Alper Babanın İYTİ-nin tədqiqat infrastrukturlarının tanıtımına dair təqdimatı ilə başlayıb. Daha sonra GCRIS sisteminin texniki imkanları, İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutunun kitabxanası və beynəlxalq əlaqələri haqqında təqdimatlar edilib.
Təlimin ikinci günündə İYTİ Texnoparkı ziyarət edilib və baş direktor Metin Tanoğlu ilə görüş keçirilib. Daha sonra "Məlumatların idarə edilməsi", "Avropa açıq elm buludu (EOSC) və OpenAIRE" mövzusunda təqdimatlar dinlənilib.
Təlimin son günü İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutunun rektoru Yusuf Baran Azərbaycandan olan layihə komandasını qəbul edib. Görüşdə layihə çərçivəsində Yay Məktəbinin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
BDU üzrə layihənin əlaqələndirici nümayəndəsi Nigar İsmayılova və layihə meneceri Cəmilə Yusifova təlimdə iştirakları ilə mövcud təcrübəni öyrənərək BDU-da institusional repozitoriyanın yaradılması işinə tətbiq edəcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_19570b95b5b7342a36c5b0e29_o.jpg
В Измирском институте высоких технологий Турции (ИИВТ) прошел первый обучающий тренинг проекта «Развитие исследовательского потенциала через сеть институциональных репозиториев в Азербайджане» (DIRNA). Бакинский государственный университет (БГУ) является партнером, а Университет Хазар – координатором этого проекта, финансируемого в рамках программы Европейского Союза Erasmus + KA2.
Обучение в рамках проекта на основе опыта университетов Турции, Италии и Финляндии, направленного на создание в 8 вузах Азербайджана сети институциональных хранилищ (электронных архивов), доступных каждому желающему, продолжалось 3 дня. Тренинг начался с презентации проректора ИИВТ Альпера Баба об исследовательской инфраструктуре вуза. Далее были сделаны презентации о возможностях системы GCRIS, библиотеке ИИВТ и международных связах вуза. В технопарке института проведена встреча с его генеральным директором Метином Таноглу. Далее заслушаны доклады на тему «Управление данными», «Европейское открытое научное облако (EOSC) и OpenAIRE». В последний день тренинга ректор ИИВТ технологий Юсуф Баран принял команду проекта из Азербайджана. В ходе встречи состоялись обсуждения относительно проведения в рамках проекта летней школы в Азербайджане.
Координатор проекта по БГУ Нигяр Исмаилова и менеджер проекта Джамиля Юсифова, изучив в тренинге существующий опыт, применят его в работе по созданию институционального репозитория в вузе.