Günay Əfəndiyeva Qırğız Respublikasının Prezidentinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub
Günay Əfəndiyeva Qırğız Respublikasının Prezidentinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub Günay Əfəndiyeva Qırğız Respublikasının Prezidentinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub
24 noyabr 2023-cü il tarixində Bakıda Qırğız Respublikasının Xarici İşlər Naziri Jeenbek Kulubayev və Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Birinci Prezidenti Günay Əfəndiyeva arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı nazir Jeenbek Kulubayev Fondun qırğız xalqının mədəni irsinin tanıdılması yönündə aktiv fəaliyyətini qeyd edib. O, Fond tərəfindən tanınmış Azərbaycan şairi Adil Cəmilin "Manas" dastanının tədqiqinə həsr olunmuş kitabının, eləcə də Türk Akademiyası ilə birgə qırğız manasçısı Rısbay İsakovun redaktorluğu ilə eposun Sağımbay Orozbakov variantının nəşr olunmasını vurğulayıb.
Fondun 2018-ci ildə 90, cari ildə isə 95 illik yubileylərinin qeyd olunması çərçivəsində görkəmli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun irsinin təbliği yönündə gördüyü işlər yüksək qiymətləndirilib.
Günay Əfəndiyeva Fondun rəhbəri vəzifəsini icra etdiyi müddətdə göstərilən dəstəyə və etimada görə minnətdarlığını bildirərək, Qırğızıstanın mədəniyyətinin, irsinin təbliği və inkişafı sahəsində Fondun fəaliyyətlərindən bəhs edib. Bildirilib ki, Fondun təşkil etdiyi çoxsaylı multikultural tədbirlərdə qırğız xalqının ədəbiyyatı, epik irsi, incəsənəti geniş şəkildə təmsil olunub.
Görüşün sonunda nazir Jeenbek Kulubayev Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarovun adından Günay Əfəndiyevaya Qırğızıstanın mədəniyyətinin və irsinin Türk Dünyasında yayılması yönündə xidmətlərinə görə Qırğız Respublikasının Fəxri Fərmanını təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_b89173229adb150659c32e16c_o.jpg
Первый президент Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева награждена Почетной грамотой Кыргызской Республики за вклад в распространениe культуры и наследия Кыргызстана в Тюркском мире. Почетную грамоту Гюнай Эфендиевой от имени Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова вручил министр иностранных дел страны Жээнбек Кулубаев.
24 ноября 2023 года в г. Баку состоялась встреча Министра иностранных дел Кыргызской Республики Жээнбека Кулубаева с Первым президентом Фонда тюркской культуры и наследия Гюнай Эфендиевой.
В ходе встречи Министром Ж.Кулубаевым отмечена активная деятельность Фонда по продвижению культуры и наследия кыргызского народа. В частности, обозначены усилия Фонда по изданию книг, посвященных эпосу «Манас» известного азербайджанского поэта Адиля Джамиля, а также кыргызского манасчы Рысбая Исакова в редакции Сагымбая Орозбакова. Также высоко оценена работа Фонда по распространению наследия выдающегося кыргызского писателя Чынгыза Айтматова в рамках празднования его 90-летия в 2018 году и 95-летия в текущем году.
Гюнай Эфендиева, в свою очередь, выразила благодарность за поддержку и доверие в период ее работы на посту руководителя Фонда и вкратце рассказала о деятельности Фонда по продвижению и развитию кыргызской культуры и наследия. Отмечено, что кыргызская литература, эпическое наследие, искусство были широко представлены на многочисленных мультикультуральных мероприятиях, организованных Фондом.