Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsində Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Komitənin Şərqi Avropa üzrə regional əlaqələndiricisi, beynəlxalq humanitar hüquq sahəsində tanınmış beynəlxalq ekspert Andrey Kozik tələbələrə “Beynəlxalq humanitar hüququn əsasları” mövzusunda mühazirə deyib. Mühazirədə müasir dövrdə baş verən silahlı münaqişələr zamanı beynəlxalq humanitar hüququn tətbiqi qaydaları, bu zaman yaranan problemlər, innovativ texnologiyalardan istifadə barəsində məlumat verilib.
Görüş zamanı Hüquq fakültəsi ilə BQXK arasında əməkdaşlıq əlaqələri və birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi, müəllim və tələbələrin dəstəklənməsi məsələləri müzakirə olunub. Tələbələr belə mühazirələrin onların nəzəri bilikləri və praktiki bacarıqlarının artırılmasında xüsusi əhəmiyyət daşıdığını, gələcəkdə peşəkar hüquqşünas kimi formalaşmalarında müstəsna rol oynayacağını qeyd ediblər.

На юридическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) прошла встреча с представителями Международного комитета Красного Креста (МККК).
Региональный координатор Комитета по Восточной Европе, эксперт в области международного гуманитарного права Андрей Козик прочитал студентам лекцию на тему «Основы международного гуманитарного права». На лекции представлена информация о правилах применения международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов, проблемах, возникающих в это время, использовании инновационных технологий.
В ходе встречи обсуждены вопросы сотрудничества юридического факультета и МККК, проведения совместных мероприятий, поддержки преподавателей и студентов. Студенты отметили, что подобные лекции важны для совершенствования их знаний и навыков, а также сыграют исключительную роль в их становлении как профессиональных юристов.