https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_74ab4ca4b6109227eef5c4d86_o.jpg
Ötən üç sutka ərzində bir çox C sinif (Yerə təsir edə bilməyən) alışmalar baş versə də, Günəş aktivliyi aşağı səviyyədə olub. M (R1-R2-minor-radiodalğaların yayılmasını zəif əngəlləyə bilən) və X (güclü) sinif alışmaların baş verməsi ehtimalı aşağıdır. Planetlərarası maqnit sahəsi və Günəş küləyinin sürəti norma daxilindədir.
Dekabrın 1-də səhər saatlarında maqnit qasırğasının loqarıfmik indeksini göstərən Kp əmsalı 5-6 intervalında olacaq, günortadan etibarən 3-4 intervalına qədər azalacaq. Hazırda geomaqnit sahə G1 səviyyəli geomaqnit qasırğası səviyyəsindədir. Yüksək en dairələrində isə G2 səviyyəli geomaqnit qasırğası müşahidə olunur. Dekabrın 2-də gecə saatlarında Kp əmsalı 4-5 olacaq, sonra isə azalaraq 2-3 intervalında dəyişəcək. Dekabrın 3-də isə geomaqnit sahənin sakit olacağı proqnozlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_74ab4ca4b6109227eef5c4d86_o.jpg
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) обнародовала прогноз космической погоды на первые 3 дня декабря.
Хотя за последние три дня произошло много вспышек класса C (которые не могут повлиять на Землю), солнечная активность была на низком уровне. Возможность вспышек класса M (минорные, слабо блокирующие распространение радиоволн) и X (сильные) низка. Межпланетное магнитное поле и скорость солнечного ветра находятся в пределах нормы.
Утром 1 декабря коэффициент Kp, показывающий логарифмический индекс магнитной бури, будет находиться в интервале 5-6, а с полудня снизится до интервала 3-4. В настоящее время геомагнитное поле находится на уровне геомагнитной бури уровня G1. В ночные часы 2 декабря коэффициент Kp составит 4-5, затем он будет уменьшаться, и изменяться в интервале 2-3. 3 декабря геомагнитное поле прогнозируется спокойным.