https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9d2d7bfe17a5d96517157c1e7_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Fizikada müasir trendlər" (“Modern trends in physics”) mövzusunda elmi konfrans çərçivəsində Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universitetinin professoru Təhmasib Əliyev Fizika fakültəsinin əməkdaş və tələbələri üçün “Nəzəri fizikanın müasir problemləri” mövzusunda ustad dərsi keçib.
O qeyd edib ki, müasir fizikanın ən mühüm problemlərindən biri qaranlıq maddə problemidir. Qaranlıq maddə bizim kainatımızın təxminən 20%-ni təşkil edir. Məruzəçi müasir fizikanın digər problemi kimi Hiqqs sahəsinin kvantları olan Hiqqs zərrəciyinin (bozonların) öyrənilməsini göstərib. Bu zərrəcik 2012-ci ildə Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzində (CERN) kəşf olunub. Təhmasib Əliyev fizikanın aktual problemlərindən birinin də yeni ekzotik zərrəciklər olduğunu deyib. Dünyanın müxtəlif elmi mərkəzlərində yeni növ zərrəciklər – pentakvark və tetrakvarkdan ibarət sistemlər kəşf olunub. İndi belə sistemlərin sayı 20-dən çoxdur. Belə ekzotik sistemlərin varlığı barədə nəzəriyyəci fiziklər hələ 60 il əvvəl fikir irəli sürüblər. Hazırda onların kəşfi böyük maraq kəsb edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9d2d7bfe17a5d96517157c1e7_o.jpg
В рамках конференции «Современные тренды в физике» в Бакинском государственном университете (БГУ) профессор Ближневосточного технического университета Турции Тахмасиб Алиев провел мастер-класс на тему «Современные проблемы теоретической физики».
Ученый отметил, что одной из важнейших проблем современной физики является проблема темной материи. Темная материя составляет около 20% нашей Вселенной. В качестве еще одной проблемы современной физики докладчик указал на изучение частиц Хиггса (бозонов), которые являются квантами поля Хиггса. Эта частица была обнаружена в 2012 году в ЦЕРН - Европейском центре ядерных исследований. Тахмасиб Алиев заявил, что одной из актуальных проблем физики являются новые экзотические частицы. В различных научных центрах мира открыты новые типы частиц — системы, состоящие из пентакварка и тетракварка. Сейчас количество таких систем превышает 20. Физики-теоретики предположили существование таких экзотических систем еще 60 лет назад. В настоящее время их открытие представляет большой интерес.