https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_37b29cf10df601c3f8789e8c1_o.jpg
Dünya üzrə nüfuzlu reytinq təşkilatı olan “QS Quacquarelli Symonds” agentliyi tərəfindən tərtib olunan "QS Sustainability 2024" reytinqi üzrə qlobal nəticələr elan olunub. Bakı Dövlət Universiteti ilk dəfə olaraq "QS Sustainability 2024" reytinqində yer alıb.
Dünya üzrə 1403, Azərbaycandan sadəcə 2 ali təhsil müəssisəsinin yer ala bildiyi reytinqdə Bakı Dövlət Universiteti ekoloji davamlılıq (enviornmental sustainability) indikatoru üzrə 241-ci yerdə qərarlaşıb. Adıçəkilən reytinq universitetlərin təhsil və tədqiqat vasitəsi ilə sosial və ətraf mühitə təsirini müəyyən olunmuş meyar və indikatorlar üzrə qiymətləndirir.
Məlumat üçün bildirək ki, “QS Europe 2023” reytinqi üzrə də BDU fakültə-tələbə (faculty-student ration) nisbətinə görə Avropa üzrə 90-cı, Azərbaycan üzrə isə 1-ci yerdə qərarlaşıb. Beynəlxalq tədqiqat şəbəkəsi (International Research Network) indikatoru üzrə BDU Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında 1-ci olaraq müəyyənləşib.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_37b29cf10df601c3f8789e8c1_o.jpg
Объявлены результаты рейтинга QS Sustainability 2024, составленного агентством QS Quacquarelli Symonds. Бакинский государственный университет (БГУ) впервые включен в рейтинг QS Sustainability 2024.
БГУ занял 241 место по показателю экологической устойчивости в рейтинге из 1403 вузов мира и 2 вузов из Азербайджана. Упомянутый рейтинг оценивает социальное и экологическое воздействие университетов на окружающую среду по определенным показателям.
Отметим, что согласно рейтингу QS Europe 2023, БГУ по соотношению преподавателей и студентов занял 90 место в Европе и 1 место в Азербайджане. По показателю международной исследовательской сети БГУ занял первое место среди вузов Азербайджана.