https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_44d4af2e0c3361f2dcc2101e2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biofizika və biokimya kafedrasının müdiri, professor Rövşən Xəlilov, Zoologiya və fiziologiya kafedrasının dosenti Çingiz Məmmədov və Biofizika və biokimya kafedrasının doktorantı Aysel Hacıyevanın həmmüəllifi olduqları “Akvakultura şəraitində yetişdirilən Adi çəkinin (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) bağırsaqlarında dəmir nanohissəciklərinin toplanmasının ultrastruktur xüsusiyyətləri) (“Ultrastructural characteristics of the accumulation of iron nanoparticles in the intestine of Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758) under aquaculture”) adlı məqalə “Web of Science” elmmetrik bazasına daxil olan (IF:6.8) “Ecotoxicology and environmental safety” jurnalında dərc olunub:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0147651323009818
Nanotexnologiyaların inkişaf etdiyi dövrdə tərkibi nanohissəciklərdən ibarət olan bir çox maddələrin istehsalı müxtəlif nanozərrəciklərin ətraf mühitə, o cümlədən də su ekosisteminə düşməsinə gətirib çıxarır. Tədqiqat işinin əsas məqsədi akvakultura şəraitində yetişdirilən Adi çəkinin (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) nazik bağırsağına Fe3O4 nanohissəciklərinin daxil olması və bioakkumulyasiyasının, həmçinin baş verən patomorfoloji dəyişikliklərin işıq və elektron mikroskopik üsulların köməyilə ultrastruktur xüsusiyyətlərinin öyrənilməsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_44d4af2e0c3361f2dcc2101e2_o.jpg
Статья «Ultrastructural characteristics of the accumulation of iron nanoparticles in the intestine of Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758) under aquaculture» («Ультраструктурные особенности накопления наночастиц железа в кишечнике Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758) в условиях аквакультуры») в соавторстве заведующего кафедрой биофизики и биохимии Бакинского государственного университета (БГУ) профессора Ровшана Халилова, доцента кафедры зоологии и физиологии Чингиза Мамедова и докторанта кафедры биофизики и биохимииАйсель Гаджиевой опубликована в журнале « Ecotoxicology and environmental safety»:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0147651323009818
Журнал « Ecotoxicology and environmental safety» (IF:6.8) индексируется в базе данных Web of Science.
Производство веществ, содержащих наночастицы, приводит к выбросу различных наночастиц в окружающую среду, в том числе в водную экосистему. Целью данного исследования является изучение попадания и биоаккумуляции наночастиц Fe3O4 в тонкий кишечник карпа обыкновенного (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758), выращиваемого в условиях аквакультуры, а также ультраструктурных особенностей возникающих патоморфологических изменений.