https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_7d3da06cd361f09a18539285c_o.jpg
Şirkətlərin əksəriyyəti (77%) son iki ildə ən azı bir kiberinsident* ilə üzləşib və bundan zərər çəkən təşkilatların 39%-i onların ciddiliyinə diqqət çəkib. Hücumların üçdə birinin nəticəsi məxfi məlumatların sızması olub, dörddə birində biznesin reputasiyası və 22,5 faizində isə maliyyə resursları ciddi zərərlə üzləşib. İnsidentlərin üçdə birindən çoxu (38%) işçilərin səhvi nəticəsində baş verib.
Potensial kiberinsidentlərin qarşısını almaq üçün şirkətlərin vacib hesab etdikləri cavab tədbirləri arasında həm İT işçiləri (37%), həm də digər departamentlərin əməkdaşları (31%) üçün ixtisaslaşdırılmış təlimlərin həyata keçirilməsi də yer alır.
Kibertəhlükəsizlik bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün ən effektiv vasitələrdən biri Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP) platforması üzərindən təlim keçməkdir. Onların köməyi ilə 75-dən çox ölkədə şirkətlər artıq 1,5 milyondan çox əməkdaş hazırlayıblar. “Kaspersky”nin rəqəmsal savadlılığı artırmaq üçün nəzərdə tutulan proqramları keyfiyyət reytinqlərində mütəmadi olaraq lider mövqeləri tutur. Ümumilikdə, 2013-cü ildən 2022-ci ilə qədər müxtəlif “Kaspersky” məhsulları 827 müstəqil sınaq və icmalda iştirak edib, 587 dəfə birinci yeri tutub və 685 dəfə ilk üçlüyə daxil olub.
İndi Kaspersky “on-premise” (yerində) modeli əsasında ASAP təlim platformasını təklif edir. Bu o deməkdir ki, həll müştərinin infrastrukturunda, onun serverlərində quraşdırıla bilər və kənardan heç kim, o cümlədən, tərtibatçı ona daxil ola bilməyəcək. Bu model əsasında platforma hətta internetdən istifadə etmədən işləyə bilər və şirkətlər öz məlumatlarına və infrastrukturlarına tam nəzarət edə bilərlər. Bu, maksimum məxfilik səviyyəsini tələb edən bizneslər, məsələn, fintex, sənaye və dövlət sektoru kimi sənayelər üçün xüsusilə aktualdır.
“Rəqəmsal savadlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi təşkilatın ölçüsündən və fəaliyyət sahəsindən asılı olmayaraq bütün işçilər üçün zəruridir. Lakin çox vaxt bü cür təlimlərin dəyərini anlayan şirkətlər üçüncü tərəf provayderlərinə müraciət etməkdən qorxurlar: ya daxili siyasət onlara məlumatları buludda saxlamağa imkan vermir, ya da işçilərin şəbəkəyə daxil olması qadağandır. Kibertəhlükəsizlik sahəsində lider olaraq böyük, təhlükəsizliyə həssas şirkətlərdə çalışan işçilərin kibertəhlükələrdən daha çox xəbərdar olması haqqında düşünürük. Buna görə də, biz indi yerli serverlərdə bulud versiyasında olduğu kimi eyni funksionallığa malik təlim platformamızı yerləşdirmək imkanını təqdim edirik. İstifadəçilər hətta internet bağlantısı olmadan da təlim materiallarına çıxış əldə edirlər”, - deyə şirkətin “Kaspersky Security Awareness” rəqəmsal savadlılığın təkmilləşdirilməsi siyasəti üzrə mütəxəssisi Tatyana Şumaylova qeyd edir.
*Burada və bundan sonra insan amilinin şirkətlərdə kibertəhlükəsizliyə necə təsir etdiyinə dair “Kaspersky” araşdırmasının məlumatları əks olunur. Tədqiqat 2023-cü ildə dünya üzrə ümumilikdə 1260 nəfər respondent arasında aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_7d3da06cd361f09a18539285c_o.jpg
Большинство компаний (77%) за последние два года сталкивались как минимум с одним киберинцидентом*, и 39% пострадавших организаций назвали их очень серьёзными. Последствием трети атак стала утечка конфиденциальных данных, в четверти случаев бизнесу был нанесён репутационный ущерб, а в 22,5% — финансовый. Более трети инцидентов (38%) произошло из-за ошибки сотрудника.
Среди ответных мер, которые компании считают важными принять для предотвращения потенциальных киберинцидентов, — внедрение специализированных тренингов как для ИТ-сотрудников (37%), так и для работников других подразделений (31%).
Один из наиболее эффективных инструментов для развития навыков кибербезопасного поведения — тренинги на платформе Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP). С их помощью компании более чем в 75 странах обучили уже свыше 1,5 миллиона работников. Программы «Лаборатории Касперского» для повышения цифровой грамотности регулярно занимают лидирующие позиции в рейтингах качества. Всего с 2013 по 2022 год разные продукты «Лаборатории Касперского» участвовали в 827 независимых тестах и обзорах, 587 раз заняли первые места и 685 раз вошли в тройку лучших.
Теперь «Лаборатория Касперского» предлагает обучающую платформу ASAP и по модели on-premise. Это означает, что решение может быть установлено в инфраструктуру заказчика, на его серверы, и никто извне, в том числе разработчик, не будет иметь к нему доступ. При такой модели платформа может работать без использования интернета и компании полностью контролируют свои данные и инфраструктуру. Это особенно актуально для предприятий, которым необходим максимальный уровень конфиденциальности, например в таких отраслях, как финтех, промышленность, госсектор.
«Повышать уровень цифровой грамотности необходимо всем сотрудникам, независимо от размера организации и сферы их деятельности. Но часто компании, понимающие ценность подобных тренингов, опасаются обращаться к сторонним поставщикам: либо внутренняя политика не позволяет им хранить данные в облаке, либо у сотрудников есть запрет на выход в сеть. Как лидер в сфере кибербезопасности, мы заботимся о том, чтобы работники крупных компаний, в которых предъявляются повышенные требования к безопасности, были лучше осведомлены о киберугрозах. Поэтому теперь мы предоставляем возможность развернуть нашу обучающую платформу с тем же функционалом, что и в облачной версии, на локальных серверах. Пользователи получают доступ к обучающим материалам даже без подключения к интернету», — комментирует Татьяна Шумайлова, эксперт направления повышения цифровой грамотности Kaspersky Security Awareness.
* Здесь и далее приводятся данные исследования «Лаборатории Касперского» о том, как человеческий фактор влияет на кибербезопасность в компаниях. Исследование было проведено в 2023 году по всему миру. Всего было опрошено 1260 человек.