https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_483eb9415f9dda3d439c9abfa_o.jpg
Ümumdünya “Hunarmand” (Əl sənəti) Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Özbəkistanın Kokand şəhərində keçirilən Beynəlxalq Əl Sənəti Festivalı çərçivəsində Beynəlxalq Sənətkarlıq muzeyinin açılışı olmuşdur.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə Kokand şəhərindəki Beynəlxalq Sənətkarlıq muzeyində Azərbaycanın əl sənətinə aid daimi stendin açılışı olub.
Tədbirdə Fərqanə vilayət hakimiyyətinin rəhbərliyi, Kokand şəhər hakimiyyətinin rəhbəri, dövlət və ictimaiyyət nümayəndələri, ziyalılar, ali məktəb tələbələri və jurnalistlər iştirak ediblər.
İlk öncə tədbiri giriş sözü ilə açan Kokand şəhər hakimiyyətinin rəhbəri Maruf Usmanov Azərbaycan və Özbəkistan arasında yüksək səviyyəli münasibətlər, son zamanlar inkişaf edən əlaqələrimizdən danışıb. O, Kokand şəhərinin qədim tarixi, burada əl işi sənətinin geniş inkişaf etdiyini və hər iki ildən bir şəhərdə keçirilən Beynəlxalq Əl Sənəti Festivalı çərçivəsində dünyanın 70-dən çox ölkəsinin sənətkarlarının qatıldığını bildirib.
Hakim bu il keçirilən festival çərçivəsində açılışı edilən Beynəlxalq Əl Sənəti Muzeyinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən - Çin, İndoneziya, İran, Qazaxıstan, Hindistan və başqa ölkələrin məşhur sənətkarların əl işlərinin yer aldığını bildirərək, muzeydə artıq Azərbaycan əl sənətinə aid eksponatların da daimi olaraq nümayiş etdiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov dövlətlərimiz arasında əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini, mədəni əlaqələrinin genişlənməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O, «Heydər Əliyev ili» münasibəti ilə Özbəkistanın Kokand şəhərində yaradılmış muzeydə Azərbaycan əl sənətinə dair maraqlı eksponatların sərgilənməsinin hər il bu şəhəri ziyarət edən milyonlarla turistin və ənənəvi olaraq keçirilən festival iştirakçıları arasında milli mədəniyyətimizin geniş təbliğinə şərait yaradacağını bildirib.
Diplomat Özbəkistanın Fərqanə vilayətinin iki şəhəri - Kokand şəhəri ilə Azərbaycanın Şəki şəhəri, Riştan şəhəri ilə isə İsmayıllı şəhərinin qardaşlaşdığını qeyd etmiş və bu məqsədlə Özbəkistanın bu vilayəti ilə Azərbaycan şəhərləri arasında əlaqələrin inkişafına önəm verildiyini vurğulayıb.
Çıxış edən digər natiqlər - Kokandakı Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyinin direktoru Xeyrulla Zakirov və “Hunarmand” (Əl sənəti) Assosiasiyasının Fərqanə vilayəti üzrə rəhbəri Rəsul Mirzaahmedov yaradılmış Muzeydə yaradılmış stenddə Azərbaycanın qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti, sənətkarlarının istedadını nümayiş etdirən əl işləri, eksponatların daimi nümayişinin muzeyin Özbək ziyarətçiləri ilə yanaşı, Kokanda gələcək çoxsaylı turistlər üçün də maraqlı və faydalı olacağını bildiriblər.
Açılış lenti kəsildikdən sonra, Azərbaycan əl sənətinə aid milli stend baxış keçirilib.
Kokand şəhərindəki Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyində yaradılan Azərbaycan stendində Azərbaycan xalçası, kəlağayılar, tikmə sənətinə aid işlər, ağac üzərində oyma ilə hazırlanmış əl işləri sərgilənir.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən stendə yaşı 130 il olan Azərbaycanın Qarabağ xalçası, xalqımıza məxsus ən qədim tikmə növü olan təkəlduz, ipəkdən hazırlanmış, qadın baş geyimi – kəlağayılar, ağac üzərində oyma ilə hazırlanmış - tarixi İçərişəhərin və Şuşa qalasının görüntülərini əks etdirən tablolar, Azərbaycan bayrağının əks olunduğu xəritəmiz, milli geyimdə kuklalar, milli naxışlarla bəzədilmiş və xalqımızın çay mədəniyyətini əks etdirən eksponatlar, xüsusi dizayn ilə misdən hazırlanmış qədim çırağın maketi və başqa eksponatlar hədiyyə olunub.
Bundan başqa, milli stendimizdə ulu öndər Heydər Əliyevin ağac üzərində rəsmi və imzası, Azərbaycan milli musiqi alətləri və rəqsləri, xalq oyunları-pəhləvanlıq sənəti, xalça toxuyan Azərbaycan qadını, muğam ifa edən üçlüyü əks etdirən ağac və plastikdən hazırlanmış xüsusi maketlər nümayiş etdirilir.
Sərgidə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə Özbəkistanda özbək dilinə tərcümə olunmuş klassiklərimizin – Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Məhəmməd Füzuli, Molla Pənah Vaqif, Xurşidbanu Natəvan və s. əsərləri də təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan əl sənətinə dair sərgi muzeydə dünya Azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü və Yeni il bayramına qədər davam edəcək və sonda sərgidəki eksponatlar daimi olaraq Kokand şəhərindəki Beynəlxalq Sənətkarlıq Muzeyinin inventarına veriləcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_483eb9415f9dda3d439c9abfa_o.jpg
По инициативе Всемирной ассоциации «Хунарманд» в рамках Международного фестиваля ремёсел, проходившего в городе Коканд Узбекистана открылся Международный музей ремёсел.
По проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в Международном музее ремёсел в Коканде состоялось открытие состоялось открытие постоянного стенда, посвященного азербайджанскому ремеслу.
В мероприятии приняли участие руководство Ферганской области, глава администрации города Коканд, представители государства, общественности и интеллигенции, студенты вузов и журналисты.
Открывая мероприятие с вступительным словом, хаким города Коканд Маруф Усманов рассказал о высоком уровне отношений между Азербайджаном и Узбекистаном, о наших связях, которые развиваются в последнее время. Он отметил древнюю историю города Коканд, широкое развитие здесь ремёсел ручной работы и то, что в рамках Международного фестиваля ремёсел, который проводится в городе каждые два года, принимают участие мастера из более чем 70 стран мира.
Хаким заявил, что в Международном музее ремёсел, открытом в рамках фестиваля в этом году, собраны изделия известных мастеров из разных стран мира таких как Китай, Индонезия, Иран, Казахстан, Индия и других стран, и отметил, что теперь в музее будут постоянно демонстрироваться и экспонаты, относящиеся к азербайджанскому ремеслу.
Выступая на мероприятии, директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов рассказал об успешном развитии сотрудничества между нашими странами и проделанной работе в направлении расширения культурных связей. Он отметил, что, выставка интересных экспонатов азербайджанских ремёсел в музее, созданном в городе Коканд Узбекистана по случаю «Года Гейдара Алиева», создаст условия для широкой пропаганды нашей национальной культуры среди миллионов туристов и участников традиционно проводимого фестиваля, ежегодно посещающих этот город.
Дипломат отметил, что два города Ферганской области Узбекистана - города Коканд и Шеки, а также города Риштан и Исмаиллы Азербайджана стали побратимами, и подчеркнул, что с этой целью уделяется внимание развитию связей между этой областью Узбекистана и городами Азербайджана.
Другие выступающие директор Международного музея ремёсел Коканда Хайрулла Закиров, и руководитель Ассоциации «Хунарманд» при Ферганской области Расул Мирзаахмедов, отметили, что в созданном в музее стенде, постоянная выставка изделий народных промыслов и экспонатов, демонстрирующих древнюю историю, богатую культуру и талант художников Азербайджана, будет интересна и полезна для узбекских посетителей музея, а также для множества туристов, посещающих в Коканд.
После разрезания открывающей ленты был осмотрен национальный стенд азербайджанских ремесел.
На азербайджанском стенде, созданном в Международном музее ремёсел в Коканде, представлены азербайджанский ковёр, келагаи, произведения связанные с искусством вышивки, изделия ручной работы, выполненные с резьбой по дереву.
На стенде Азербайджанского Культурного Центра представлены 130-летний Карабахский ковёр Азербайджана, древнейший вид вышивки текалдуз, принадлежащий нашему народу, женский головной убор из шёлка - келагаи, вырезанное по дереву табло, отображающая исторический Ичери-шахар и Шушинскую крепость, карта с изображением Азербайджанского флага, куклы в национальной одежде, экспонаты, украшенные национальными узорами и отражающие чайную культуру нашего народа, макет старинной лампы из меди со специальным дизайном и другие экспонаты.
Кроме того, на нашем национальном стенде демонстрируются специальные макеты из дерева с изображением и подписью великого лидера Гейдара Алиева, азербайджанские национальные музыкальные инструменты и танцы, народные игры искусства пехлеванства, азербайджанской женщины ткущие ковры, а также трио исполняющее мугам.
На выставке представлены произведения наших классиков, переведённые на узбекский язык в Узбекистане по проекту Азербайджанского Культурного Центра - Низами Гянджеви, Имадеддина Насими, Мухаммада Физули, Моллы Панаха Вагифа, Хуршидбану Натаван и др.
Отметим, что выставка азербайджанских ремёсел продолжится в музее до Дня солидарности азербайджанцев мира и праздника Нового года, а по завершению экспонаты с выставки будут переданы в инвентарь Международного музея ремёсел в Коканде.