https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_70a03ced44aa2b72f5b760fbf_o.jpg
“Cinex” kino şirkətinin mətbuat xidməti verilən məlumata görə, 30 dekabr 2023-cü il tarixində “Xəzər” universitetinin konsert salonunda alman dramaturqu Georq Kayzerin “Səhərdən gecəyarısınadək” pyesi əsasında hazırlanmış “Xəzinədar” tamaşasının premyerası olacaq. Universitet. Ssenari müəllifi və rejissoru gənc azərbaycanlı rejissor və aktyor Elvin Adıgözəldir. Tamaşa Azərbaycan dilində səhnələşdirilib və alman dilinə tərcüməsi ilə tamaşa olunacaq.
“Xəzinədar” tamaşası cazibədar bir qızın kredit almaq üçün banka görünməsindən sonra həyatı kəskin şəkildə dəyişən adi bank işçisinin hekayəsindən bəhs edir. Bu görüş onun üçün həm azadlığın qəfil qazanılmasına, həm də itkisinə çevrilir. İstehsalda süjet ötürülməsinin bir çox növləri, o cümlədən əvvəlcədən çəkilmiş video görüntülər, eləcə də aktyorların səhnələşdirilmiş tamaşaları daxildir. Tamaşada rol alan aktyorlar: Pərviz Mirzə, Mahir Mirişli, İlqarə Tostka, Fatimə Əlif, Zülfiyyə Nəzər Məmmədova, Zərif Bəkirova, Eltəkin Xan.
Rejissorun sözlərinə görə, «Teatr sənəti mənim üçün həmişə çoxşaxəli bir yaradıcılıq anlayışıdır. Həm də mənim əsas böyük sevgim və peşəm kinorejissorluq olduğu üçün, teatrda da fərqli işlər görməyə daha fəqrli yanaşmışam. Yəni əsəri dəyişməyi, onu ssenariləşdirməyi və özümə məxsus tərzdə çatdırmağı xoşlayıram. Georg Kaiserin "Səhərdən gecəyarısınadək" pyesi mənim bu cür formada dəyişə biləcəyim bir əsər idi. Ona görə də qərar verdim ki, 20-ci əsrin əvvələrində yazılmış, məkanın və zamanın heç də əsas olmadığı pyesi bu günün və ya gələcəyin reallığına adaptasiya edərək səhnələşdirim.»
Tamaşa həm də prodüser Mariya İbrahimovanın təmsil etdiyi Azərbaycanın “Cinex” kino şirkəti tərəfindən dəstəklənir. Bu, Elvin Adıgözəllə ilk əməkdaşlıq təcrübəsi deyil. Tandem üç il əvvəl yaranıb və bu günə kimi Elvin Adıgözəlin iki filmi Mariya İbrahimova tərəfindən çəkilib. Bu tamaşa onların teatr sahəsində ilk birgə işidir.
Ünvan: Bakı şəh., Bəşir Səfəroğlu küç., 122. Tamaşa saat 19:00-da başlayır. Giriş pulsuzdur. Tamaşa haqqında məlumatı aşağıdakı ünvanda əldə etmək olar:

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_70a03ced44aa2b72f5b760fbf_o.jpg
Как сообщает пресс-служба кинокомпании Cinex, 30 декабря 2023 года в концертном зале Университета «Хазар» состоится премьера спектакля «Казначей» по мотивам пьесы «От рассвета до полуночи» немецкого драматурга Георга Кайзера. Автором сценария и режиссером-постановщиком выступил молодой азербайджанский режиссер и актер Эльвин Адыгозел. Спектакль поставлен на азербайджанском языке и будет сопровождаться переводом на немецкий язык.
Спектакль «Казначей» повествует о рядовом банковском служащем, чья жизнь кардинально меняется после того, как в банке появляется привлекательная девушка для получения ссуды. Эта встреча оборачивается для него обретением внезапной свободы и ее потерей одновременно. Постановка включает в себя множество видов передачи сюжета, среди которых уже заранее отснятый видеоряд, а также постановочное выступление актеров. В спектакле задействованы актеры: Парвиз Мирза, Маир Миришли, Ильгара Тостка, Фатима Алиф, Зульфия Назар Мамедова, Зариф Бекирова и Эльтекин Хан.
По словам режиссера, «Театральное искусство для меня всегда многогранное понятие творчества. Помимо этого, поскольку моя главная страсть и профессия — кинорежиссура, я подхожу к театральной постановке несколько иначе. Мне нравится адаптировать произведения, писать сценарии и преподносить материал по-своему. Пьеса Георга Кайзера «От рассвета до полуночи» - именно та, которую я мог изменить таким образом. Поэтому я решил поставить пьесу, написанную в начале 20 века, где пространство и время совершенно не важны, адаптировав ее к реальности сегодняшнего дня или будущего.»
Спектакль также поддерживается азербайджанской кинокомпании Cinex в лице продюсера Марии Ибрагимовой. Это не первый опыт сотрудничества с Эльвином Адыгозелом. Тандем образовался три года назад, и на сегодняшний день два фильма Эльвина Адыгозела были спродюсированы Марией Ибрагимовой. Данная постановка является их первой общей работой в области театра.