https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_48b0a7a410c23b68a1b55ebd5_o.jpg
“Kaspersky”nin Qlobal Təhdid Tədqiqatı və Təhlili Mərkəzinin (GReAT) mütəxəssisləri iOS cihazlarının “Pegasus”, “Reign” və “Predator” kimi mürəkkəb casus proqramları ilə yoluxma göstəricilərini aşkar etmək üçün yeni üsul hazırlayıblar. Yeni sadə alət istifadəçilərin öz iPhone cihazlarını müstəqil şəkildə yoxlaya bilmələri üçün “Shutdown.log”da əvvəllər məlum olmayan izləri axtarmağa imkan verir.
“Kaspersky” tədqiqatçıları istənilən iOS mobil cihazının sistem diaqnostikası arxivində saxlanılan “Shutdown.log” sistem jurnalında “Pegasus”a yoluxmanın yeni əlamətlərini aşkar ediblər. Bu arxiv cihazın hər bir yenidən başladılma seansı haqqında məlumatları ehtiva edir. Bu o deməkdir ki, yoluxmuş cihazın sahibi mütəmadi olaraq onu yenidən işə salırsa, jurnalda “Pegasus” zərərli proqramı ilə əlaqəli anomaliyalar meydana çıxır.
Aşkar edilmiş anomaliyalar arasında yenidən başlatmalara mane olan “Pegasus”la bağlı ləngimiş proseslər haqqında qeydlər, həmçinin kibertəhlükəsizlik cəmiyyətində başqaları tərəfindən müəyyən edilmiş digər yoluxma izləri var.
“Təhlil aləti demək olar ki, heç bir resurs tələb etmədən sistem artefaktlarını araşdırmaq və potensial iPhone infeksiyalarını müəyyən etməyə imkan verir. Jurnaldakı göstəricilərin təhlili əsasında metodumuzla aşkar edilən infeksiya ‘Mobile Verification Toolkit (MVT)'dən istifadə edərək digər iOS artefaktlarının emalı ilə təsdiqlənib. Müvafiq olaraq, bizim yanaşmamız iOS yoluxmalarının öyrənilməsinə vahid yanaşmanın bir hissəsinə çevrilir. Üstəlik, təhlil etdiyimiz digər ‘Pegasus' infeksiyalarında bu davranışın ardıcıllığını təsdiqləmişik və inanırıq ki, bu, yoluxma prosesinin sonrakı tədqiqi üçün etibarlı artefakt rolunu oynayacaq”, - deyə “Kaspersky“nin Qlobal Təhdid Tədqiqatı və Təhlili Mərkəzinin (GReAT) rəhbəri İqor Kuznetsov qeyd edir.
Pegasus insidentlərində “Shutdown.log”u təhlil etdikdən sonra “Kaspersky” mütəxəssisləri “Reign” və “Predator” kimi digər zərərli proqramların iOS yoluxmalarında da müəyyən edilmiş bənzər standart yoluxma yollarını, yəni “/private/var/db/” aşkar ediblər. Şirkət mütəxəssisləri ehtimal edir ki, həmin jurnal faylı bu zərərli proqram ailələri ilə əlaqəli yoluxmaları müəyyən etməyə kömək edəcək.
Cihazlarda casus proqramının tapılmasını asanlaşdırmaq üçün “Kaspersky” mütəxəssisləri “Shutdown.log” artefaktlarını aşkar və təhlil etməyi asanlaşdıran xüsusi alət (utility) hazırlayıblar.
Pegasus kimi iOS casus proqramları öz mürəkkəbliyi ilə seçilir. Cihazları bu cür zərərli proqramlardan qorumaq üçün “Kaspersky” mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- Cihazınızı hər gün yenidən başladın (restart edin). “Amnesty International” və “Citizen Lab”a görə, “Pegasus” tez-tez sıfır gün zəifliklərindən istifadə edir. Gündəlik yenidən başlatma cihazın yaddaşını təmizləməyə kömək edə bilər ki, nəticədə təcavüzkarlar eyni yoluxdurmanı təkrarən işə salmağa məcbur qalır və zaman keçdikcə onların aşkarlanma şansı artır.
- “Lockdown” rejimini aktivləşdirin. Hədəfli kiberhücumlara qarşı “Apple” şirkəti tərəfindən bu yaxınlarda əlavə edilmiş ekstremal müdafiə rejimindən istifadənin uğuru haqqında artıq ictimai hesabatlar var.
- iMessage və Facetime funksiyalarını söndürün. Təcavüzkarlar defolt olaraq aktivləşdirilən bu funksiyalardan istifadə edə bilərlər. Onları söndürməklə, sıfır klik hücum silsiləsinin qurbanı olmaq riski xeyli azalır.
- Cihazınızı müntəzəm olaraq yeniləyin. iOS yamaqlarını buraxılan kimi quraşdırın, çünki bir çox iOS istismar dəstləri artıq yamaqları mövcud olan zəifliklərdən istifadə edir. Təcavüzkarları qabaqlamaq üçün cihazınızın yenilənməsini təxirə salmamaq vacibdir.
- Müntəzəm olaraq ehtiyat nüsxələrini yoxlayın və sistem diaqnostikasını aparın. MVT dəstindən, həmçinin “Kaspersky” alətlərindən istifadə etməklə şifrələnmiş ehtiyat nüsxələrin və systemin diaqnostik arxivlərinin emalı zərərli proqramın aşkarlanmasına kömək edə bilər.
Mürəkkəb casus proqram ilə iOS cihazlarının yoluxma göstəricilərinin aşkarlanmasının yeni üsulları haqqında daha ətraflı məlumatı buradan əldə edə biləriniz: https://securelist.com/shutdown-log-lightweight-ios-malware-detection-method/111734/.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_48b0a7a410c23b68a1b55ebd5_o.jpg
Эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз (GReAT) создали новый метод обнаружения индикаторов заражения устройств на iOS сложным шпионским ПО, таким как Pegasus, Reign и Predator. Специалисты разработали несложный инструмент для поиска ранее неизвестных следов в Shutdown.log, чтобы пользователи могли самостоятельно проверить свои устройства iPhone.
Исследователи «Лаборатории Касперского» обнаружили новые признаки заражения Pegasus в системном логе, Shutdown.log, хранящемся в архиве системной диагностики любого мобильного устройства на iOS. В этом архиве содержится информация о каждой сессии перезагрузки. Это означает, что аномалии, ассоциируемые с вредоносным ПО Pegasus, проявляются в логе, если владелец заражённого устройства регулярно перезагружает его.
Среди обнаруженных аномалий были записи о зависших процессах, мешающих перезагрузке, связанные с Pegasus, а также другие следы заражения, выявленные другими участниками сообщества по кибербезопасности.
«Утилита для анализа позволяет изучить системные артефакты и выявить потенциальное заражение iPhone с минимальными усилиями, почти не требуя ресурсов. Заражение, обнаруженное с помощью нашего метода на основании анализа индикаторов в логе, было подтверждено путём обработки других артефактов iOS с помощью Mobile Verification Toolkit (MVT). Соответственно, наш подход становится частью целостного подхода к исследованию заражений iOS. Более того, мы подтвердили последовательность этого поведения в других заражениях Pegasus, которые мы анализировали, и полагаем, что это послужит надёжным артефактом при дальнейшем изучении процесса заражения», — комментирует Игорь Кузнецов, руководитель Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского».
Проанализировав Shutdown.log в инцидентах Pegasus, эксперты «Лаборатории Касперского» увидели стандартные пути заражения, а именно “/private/var/db/”, аналогичные путям, которые были выявлены в заражениях iOS другим вредоносным ПО, таким как Reign и Predator. Специалисты компании предполагают, что этот лог-файл поможет выявлять заражения, связанные и с этими семействами вредоносных программ.
Чтобы облегчить поиск шпионского ПО на своих устройствах, эксперты «Лаборатории Касперского» разработали специальную утилиту, которая облегчает обнаружение, анализ и парсинг артефактов Shutdown.log.
Шпионское ПО под iOS, такое как Pegasus, отличается высоким уровнем сложности. Чтобы обезопасить устройства от подобных зловредов, эксперты «Лаборатории Касперского» советуют следующее:
- Ежедневно перезагружать устройство. По данным Amnesty International и Citizen Lab, Pegasus часто использует уязвимости нулевого дня. Ежедневная перезагрузка может помочь очистить память устройства, и в результате злоумышленникам придётся неоднократно проводить повторное заражение, что со временем увеличивает шансы на обнаружение.
- Включить режим Lockdown. Уже есть публичные отчёты об успешном использовании недавно добавленного Apple режима экстремальной защиты от целенаправленных кибератак.
- Отключить iMessage и Facetime. Злоумышленники могут эксплуатировать эти функции, включаемые по умолчанию. Если их отключить, риск стать жертвой цепочек атак с нулевым кликом значительно снижается.
- Регулярно обновлять устройство. Устанавливать патчи для iOS сразу после их выпуска, поскольку многие наборы эксплойтов для iOS используют уязвимости, для которых уже есть исправления. Быстро обновлять устройство очень важно для того, чтобы опередить злоумышленников.
- Регулярно проверять бэкапы и проводить системную диагностику. Обнаружить вредоносное ПО могут помочь обработка зашифрованных бэкапов и архивы системной диагностики с помощью набора MVT, а также инструментов «Лаборатории Касперского».
Ознакомиться с более подробной информацией о новых методах обнаружения индикаторов заражения устройств на iOS сложным шпионским ПО можно по ссылке: https://securelist.com/shutdown-log-lightweight-ios-malware-detection-method/111734/.