https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_65dcdac7d462c4c56499ef46a_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümü ilə bağlı mərasim keçirilib.
Tədbirdə Özbəkistanın elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, səfirliyimizin əməkdaşları, yerli azərbaycanlılar, Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin rəhbərləri və üzvləri, müəllimlər, tələbələr, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində qarşısındakı abidəsi və Şəhidlər abidə kompleksinin önünə qərənfil və çiçəklər qoymuşlar.
Daha sonra mərasim iştirakçıları Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin foyesində 20 Yanvar və Qarabağ hadisələri ilə bağlı “İstiqlaliyyətə gedən yol” adlı kitab və rəsm sərgisi ilə tanış olublar. Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdindəki Rəsm dərnəyinin uşaqları qürur və qəhrəmanlıq tariximiz olan 20 yanvar hadisələrinə dair rəsmlər yaratmışlar.
İlk öncə keçirilən mərasimdə şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev çıxış edərək 20 Yanvar tarixinin yalnız faciə kimi deyil, həm də Azərbaycan xalqının istiqlaliyyətə gedən yolu, milli azadlıq mübadiləsində oyanış günü olduğunu deyib. O, istiqlal tariximizdə şanlı səhifə yaradan şəhidlərin xatirəsinin xalqımız və dövlətimiz tərəfindən daim əziz tutulduğunu qeyd edərək şəhidlərin Vətən üçün tökdükləri qanın hədər getmədiyini, ölkəmizin öz müstəqilliyinə qovuşduğunu söyləyib.
Çıxış edən digər natiqlər - Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov, azərbaycanlı alim Almaz Məcidova, dosent Gülbahar Aşurova və başqaları bu hadisələr zamanı uzun illər sovet imperiyasının əsarətində yaşayan xalqın öz azadlıq səsini ucaltdığını, dövlətimizin suverenliyi, Vətən torpaqları üçün cəsarət nümayiş etdirdiyini bildiriblər. Onlar 20 Yanvar hadisələrindən sonra Azərbaycan xalqının ictimai şüurunda, azadlıq ideyalarında ciddi dəyişikliklərin baş verdiyini vurğulayıb, müstəqillik mübarizəsinin dönüş nöqtəsi olan o dəhşətli günlərdə xalqın bir yumruq kimi vahid bir ideya ətrafında birləşdiyini qeyd ediblər.
Tədbirdə Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində fəaliyyət göstərən Məhəmməd Füzuli adına Azərbaycan elmi-tədqiqatlar Mərkəzinin “Füzuli dilbəndləri” qrupunun üzvlərindən ibarət bir qrup tələbə 20 Yanvar, Vətən məhəbbəti, şəhidlər haqqında şeirlər söyləyib, şəhidlərə həsr olunmuş tamaşa-kompozisiya təqdim ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_65dcdac7d462c4c56499ef46a_o.jpg
В Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджана в Узбекистане состоялась церемония в связи с 34-й годовщиной трагедии 20 января.
В мероприятии приняли участие деятели науки, культуры и искусства Узбекистана, сотрудники нашего посольства, местные азербайджанцы, руководители и члены Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», преподаватели, студенты, представители общественности.
Вначале участники мероприятия возложили цветы к памятнику Великому лидеру Гейдару Алиеву в Азербайджанском Культурном Центре и перед комплексом памятников шехидам.
Далее участники церемонии ознакомились с книжно-художественной выставкой, посвящённой событиям 20 января и Карабаха под названием «Дорога к независимости» подготовленной в фойе Азербайджанского Культурного Центра. Дети Художественного кружка при Культурном Центре создали картины о событиях 20 января, которые являются нашей историей гордости и героизма.
Сначала на церемонии минутой молчания почтили светлую память шехидов.
Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, выступив с речью отметил, что 20 января – это не только трагедия, но и день пробуждения на пути к независимости и обмену национальной свободой азербайджанского народа. Он отметил, что память о шехидах, создавших славную страницу в истории нашей независимости, всегда бережно хранится нашим народом и государством, и сказал, что кровь, шехидов за Родину не пролилась даром, наша страна вновь обрела свою независимость.
Другие выступившие ораторы - исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», профессор Эркин Нуриддинов, азербайджанский ученый Алмаз Меджидова, доцент Гулбахор Ашурова и другие отметили, что во время этих событий народ, долгие годы живший в рабстве у советской империи, возвысил свой голос свободы, проявил мужество за суверенитет нашего государства, за отечественные земли. Они подчеркнули, что после событий 20 января произошли серьезные изменения в общественном сознании азербайджанского народа, в идеях свободы, отметили, что в те страшные дни, которые стали поворотным моментом в борьбе за независимость, народ объединился вокруг единой идеи, как кулак.
На мероприятии группа студентов, члены группы «Физули дилбандлари» Азербайджанского научно-исследовательского центра имени Мухаммада Физули, действующего при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Наваи, прочитала стихи о 20 января, любви к страна-мученики, и представил пьесу-композицию, посвященную шехидам.