https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_414388f7681c58a8f8e1982fa_o.jpg
“Kaspersky”nin Qlobal Araşdırmalar Mərkəzinin (GReAT) və “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” komandasının mütəxəssisləri internetin kölgə seqmentində tendensiyaların icmalının yer aldığı birgə hesabatı təqdim ediblər. 2023-cü ildə şirkət mütəxəssisləri kölgə forumlarında stilerlər (stealer) və fidyə proqramlarının satışı ilə bağlı elanların sayında əhəmiyyətli artım müşahidə ediblər və 2024-cü ildə kriptovalyuta oğurluğuna və zərərli proqram yükləyicilərinə marağın artacağını və axtarış reklamları vasitəsilə saxta saytların daha aktiv təşviqini gözləyirlər.
2023-cü ilin trendləri
Fidyə proqramı hücumlarını həyata keçirən qrupların bloq yazılarında artım. Bu cür hücumların təşkilatçıları şirkətləri şantaj etmək üçün uğurlu müdaxilələr haqqında açıq şəkildə yazdıqları bloqlar yaradırlar, hətta bəzən oğurlanmış məlumatları da burada yerləşdirirlər. “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” komandası 2022-ci ildə hər ay orta hesabla təxminən 386, 2023-cü ildə isə 476 belə yazı aşkarlayıb.
Şəxsi və korporativ məlumatların sızması riski daha da artıb. Qaranlıq internetdə (darknet) stilerlər - giriş məlumatları, maliyyə rekvizitləri və şəxsi məlumatlar kimi həssas məlumatları oğurlayan proqramlarla bağlı hesabatların sayı artıb. Məsələn, məşhur oğurluq ailəsi olan “Redline” tərəfindən loq faylların satışı barədə aylıq elanların sayı 2022-ci ildə orta hesabla 370-dən 2023-cü ildə 1200-ə yüksəlib. Ümumilikdə, 2022-ci illə müqayisədə 2023-cü ildə yeraltı forumlarda təhlükəli istifadəçi məlumatlarını ehtiva edən loq faylların sərbəst yayılmasını təşviq edən paylaşımların həcmi demək olar ki, 30% artıb.
2024-cü il üçün proqnozlar
Fırıldaqçılar axtarış sistemlərinin reklam mexanizmlərindən istifadə edərək daxilində zərərli proqramlar olan saytları getdikcə daha çox təbliğ edəcəklər. Təcavüzkarlar zərərli proqramları təkcə fişinq e-poçtları vasitəsilə deyil, həm də populyar axtarış sistemlərində reklam vasitəsilə yayacaqlar ki, onların səhifələri axtarış nəticələrində ön sıralarda gəlsin. Çox güman ki, bu cür xidmətlərin satıcıları kölgə bazarda aktivləşəcəklər.
Kriptovalyuta oğurluğuna artan tələbat. “Cryptodrainer” qanuni kripto pul kisələrindən pul vəsaitlərini təcavüzkarların cüzdanlarına tez və avtomatik köçürmək üçün zərərli proqram növüdür. “Kaspersky” mütəxəssisləri bu cür zərərli proqrama tələbatın yüksələcəyini və müvafiq olaraq kölgə forumlarında onların satışı və inkişafı ilə bağlı elanların sayının artacağını proqnozlaşdırırlar.
Həmçinin, şirkətin mütəxəssisləri 2024-cü ildə zərərli proqramların təhlükəsizlik proqramları tərəfindən aşkarlanmaqdan yayınmasına imkan verən xidmətlərin sayının artacağını proqnozlaşdırırlar. Artım eyni zamanda zərərli proqram yükləyiciləri satan xidmətlərin sayında və rəqəmsal valyuta ilə əməliyyatların izlənilməsini çətinləşdirən “Bitcoin” mikserlərinin və digər növ anonimləşdirmə xidmətlərinin inkişafında da gözlənilir.
“Kibertəhlükəsizlik proaktiv yanaşma tələb edir. Təcavüzkarların taktikasını başa düşmək və mümkün hücumlara hazırlaşmaq üçün şirkətlərə kölgə bazar tendensiyalarını izləməyi tövsiyə edirik. Korporativ infrastrukturun mövcud və yeni risklərdən davamlı qorunmasını təmin etmək üçün kibertəhlükələrin daim inkişaf edən mənzərəsini öyrənmək lazımdır”, - deyə “Kaspersky”nin kibertəhlükəsizlik üzrə baş mütəxəssisi Sergey Lojkin bildirir.
*Cryptodrainer - qanuni kripto pul kisələrindən pul vəsaitlərini təcavüzkarların pul kisələrinə tez və avtomatik köçürmək zərərli proqram növüdür.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_414388f7681c58a8f8e1982fa_o.jpg
Эксперты глобального исследовательского центра «Лаборатории Касперского» (GReAT) и команда Kaspersky Digital Footprint Intelligence представили совместный отчёт с обзором трендов теневого сегмента интернета. В 2023 году специалисты компании наблюдали значительный рост числа объявлений о продаже стилеров и программ-вымогателей на теневых форумах, а в 2024 году ожидают всплеск интереса к криптодрейнерам* и загрузчикам вредоносного ПО и более активное продвижение мошеннических сайтов через поисковую рекламу.
Тренды 2023 года
Всплеск сообщений в блогах групп, реализующих атаки программ-вымогателей. Организаторы таких атак создают блоги, где пишут об успешных взломах публично, чтобы шантажировать компании, и даже иногда выкладывают украденные данные. Команда Kaspersky Digital Footprint Intelligence в 2022 году ежемесячно обнаруживала в среднем около 386 таких постов, а в 2023 году — уже 476.
Риск утечки личных и корпоративных учётных данных стал ещё выше. В даркнете увеличилось количество сообщений, относящихся к стилерам — программам для кражи конфиденциальной информации, такой как учётные данные для входа в систему, финансовые реквизиты и личные данные. Например, ежемесячное количество объявлений о продаже лог-файлов Redline, популярного семейства стилеров, выросло в среднем с 370 в 2022 году до 1200 в 2023 году. В целом объём публикаций на подпольных форумах со свободным распространением лог-файлов вредоносных программ, содержащих скомпрометированные данные пользователей, вырос почти на 30% в 2023 году по сравнению с 2022-м.
Прогнозы на 2024 год
Мошенники будут всё чаще продвигать сайты со встроенным вредоносным ПО с помощью механизмов рекламы в поисковых системах. Злоумышленники будут распространять вредоносное ПО не только через фишинговые письма, но и через рекламу в популярных поисковых системах, чтобы обеспечить своим страницам верхние позиции в результатах поиска. Продавцы таких услуг, скорее всего, активизируются на теневом рынке.
Растущий спрос на криптодрейнеры. Криптодрейнеры — это вид вредоносного ПО для быстрого и автоматического вывода средств с легальных криптокошельков на кошельки злоумышленников. Эксперты «Лаборатории Касперского» прогнозируют рост спроса на такие зловреды и, соответственно, увеличение на теневых форумах количества объявлений об их продаже и разработке.
Также специалисты компании прогнозируют в 2024 году рост числа сервисов, которые позволяют вредоносному ПО избегать обнаружения защитными программами; увеличение количества сервисов по продаже загрузчиков вредоносных программ; развитие биткоин-миксеров и других видов сервисов анонимизации, которые усложняют отслеживание транзакций с цифровой валютой.
«Кибербезопасность требует проактивного подхода. Мы рекомендуем компаниям отслеживать тренды на теневом рынке, чтобы понимать тактики злоумышленников и иметь запас времени на то, чтобы подготовиться к возможным атакам. Изучать эволюционирующий ландшафт киберугроз необходимо, чтобы обеспечивать устойчивую защиту корпоративной инфраструктуры от уже существующих и новых рисков», — комментирует Сергей Ложкин, главный эксперт «Лаборатории Касперского» по кибербезопасности.
* Криптодрейнеры — вид вредоносного ПО для быстрого и автоматического вывода средств с легальных криптокошельков на кошельки злоумышленников.