https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_8ff62165549187530552d751f_o.jpg
Əvvəlcə BDU-nun əsaslı təmir olunmuş 2 saylı tədris korpusunda yerləşən “Zəfər tarixi” lektoriyasında İctimai Nəzarət Şurasının iclası keçirilib. BDU rektoru Şura üzvlərinə Universitetdə son zamanlar həyata keçirilən yeniliklər və sessiyanın gedişi ilə bağlı məlumat verib.
Rektor qeyd edib ki, ötən müddət ərzində BDU-nun 2 saylı tədris korpusu əsaslı təmir olunaraq tələbələrin ixtiyarına verilib. Binada tədris prosesinin daha da optimallaşdırılması üçün zəruri şərait yaradılıb, istilik, işıqlandırma, yanğın təhlükəsizliyi sistemi yenidən qurulub, bütün otaqlar mebel və kondisionerlərlə təchiz olunub. Binanın çardağının altı da tam təmir olunib və yaxın zamanlarda tələbələrin təlim keçmələri, asudə vaxtlarının təşkili üçün zonaya çevriləcək. Binanın həyətində də abadlıq işləri aparılıb, şəhidlərin xatirəsinə ucaldılmış abidə yenidən qurulub. Əsaslı yenidənqurma işləri BDU-nun digər korpuslarında da davam etdiriləcək.
Rektor Elçin Babayev yanvarın 23-də 5360 nəfər tələbənin imtahan verdiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, BDU-da qış imtahan sessiyası yanvarın 7-dən başlayıb. Mərkəzləşmiş qaydada keçirilən imtahanlara şəffaf nəzarət mexanizmi qurulub, sui-istifadə hallarının qarşısı dərhal alınır. Sessiyanın gedişinə operativ nəzarət, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığı təmin etmək məqsədilə İmtahan Qərargahı və Apelyasiya Komissiyası yaradılıb. Komissiya sessiya müddətində imtahanların gedişi ilə əlaqədar ərizə, təklif, Elm və Təhsil Nazirliyinin "Qaynar xətt"i vasitəsilə daxil olmuş şikayətlərin operativ araşdırılmasını təmin edir.
Sonra İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri ayrı-ayrı auditoriyalarda prosesi müşahidə edib, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibətləri ilə maraqlanıblar. Şura üzvləri həmçinin BDU-nun 2 saylı tədris binasındakı yeniliklərlə tanış olublar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_8ff62165549187530552d751f_o.jpg
Члены Совета общественного контроля Бакинского государственного университета (БГУ) с участием представителей СМИ наблюдали за ходом экзаменационной сессии осеннего семестра.
Вначала в лектории «История Победы» прошло заседание Совета общественного контроля. Ректор БГУ Эльчин Бабаев проинформировал членов Совета о новшествах в университете и ходе сессии. Ректор отметил, что учебный корпус №2 БГУ капитально отремонтирован и передан студентам. В здании созданы необходимые условия для дальнейшей оптимизации учебного процесса, заново восстановлена система отопления, освещения, пожарной безопасности, все помещения оснащены мебелью и кондиционерами. Мансарда здания также отремонтирована и станет зоной обучения и организации досуга студентов. Также благоустроен двор здания, реконструирован памятник, установленный в память шехидов. Капитальные работы по реконструкции будут продолжены и в других зданиях БГУ. Ректор Эльчин Бабаев сказал, что 23 января экзамен сдавали 5360 студентов. Он напомнил, что зимняя экзаменационная сессия в БГУ началась 7 января. Установлен прозрачный механизм контроля за проведением экзаменов, сразу же предотвращаются случаи злоупотреблений. В целях обеспечения оперативного контроля за ходом сессии и прозрачности оценки знаний студентов созданы Экзаменационный штаб и Апелляционная комиссия. Комиссия обеспечивает оперативное рассмотрение заявлений, предложений и жалоб, поступивших через «Горячую линию» Министерства науки и образования по вопросам проведения экзаменов.
Затем члены Совета общественного контроля и представители СМИ наблюдали за процессом в аудиториях и интересовались отношением студентов к ходу экзаменов.