https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_e1adc6de6fbe5774146565a1d_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Mirzə Uluqbəy adına Astronomiya İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Mirzə Uluqbəy adına Astronomiya İnstitutunun direktoru Şuhrat Ehgamberdiev imzalayıb.
Mərasimdə çıxış edən BDU rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Astronomiya İnstitutu ilə əməkdaşlıq astronomiya sahəsində təcrübə, bilik mübadiləsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, kosmosun tədqiqi üçün unikal imkan yaradacaq. Bu tərəfdaşlıq birgə elmi layihələrin hazırlanmasına, iki qurumun alimləri və tələbələri arasında təcrübə mübadiləsinə, eləcə də astronomiya sahəsində təhsil proqramlarının yaradılmasına töhfə verəcək.
Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Mirzə Uluqbəy adına Astronomiya İnstitutunun direktoru Şuhrat Ehgamberdiev isə qeyd edib ki, BDU ilə imzalanan əməkdaşlıq astronomiya və kosmik elmlər sahəsində tədqiqatlara yeni impuls verəcək: “Astronomiya bizim üçün sadəcə elm deyil. Həm Nəsirəddin Tusi, həm də Mirzə Uluqbəy xalqlarımızın mənəviyyatının bir hissəsidir”.
Müqaviləyə əsasən, BDU ilə Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Mirzə Uluqbəy adına Astronomiya İnstitutu astronomiya və kosmik elmlər sahələrində birgə elmi tədqiqatlar həyata keçirəcək. Müqavilə həmçinin iki qurum arasında elmi mobilliyin inkişafı, magistr, doktorant, tədqiqatçı, akademik və inzibati heyətin mübadiləsini nəzərdə tutur.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_e1adc6de6fbe5774146565a1d_o.jpg
Подписано соглашение о сотрудничестве между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Астрономическим институтом имени Мирзо Улугбека Академии наук Узбекистана.
Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и директор Астрономического института имени Мирзо Улугбека Шухрат Эгамбердиев.
Выступая на церемонии подписания, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что сотрудничество с Институтом астрономии Академии наук Узбекистана создаст уникальную возможность для обмена опытом в области астрономии, знаниями, международного сотрудничества и изучения космоса. Данное партнёрство будет способствовать подготовке совместных научных проектов, обмену опытом между учёными и студентами двух структур, а также созданию образовательных программ в области астрономии.
Директор Астрономического института Шухрат Эгамбердиев отметил, что сотрудничество с БГУ придаст новый импульс исследованиям в области астрономии и космических наук: «Астрономия для нас не просто наука. И Насиреддин Туси, и Мирзо Улугбек являются частью нравственности нашего народа».
Согласно соглашению, стороны будут проводить совместные исследования в области астрономии и космических наук. Документ также предусматривает развитие научной мобильности между двумя структурами, обмен магистрантами, докторантами, научными сотрудниками, академическим и административными персоналом.