https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_439960c3cb5289b465d95ab49_o.jpg
26 yanvar 2024-cü il Dövlət “Qaya” Ansamblı yeni premyerası ilə musiqisevərləri sevindirdi. Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin səhnəsində baş tutan konsertdə dahi Azərbaycan klassik bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” musiqili komediyasının mövzuları əsasında caz-estrada üslubunda fantaziya təqdim olundu. Konsertin əvvəlində ilk söz “Qaya” Dövlət Ansamblının direktoru Turan Məmmədəliyevaya verildi və onun qısa çıxışında ansamblın hazırladığı layihə haqda söz açıldı.
“Arşın mal alan” fantaziyası əfsanəvi “Qaya” kvartetinin banilərindən biri, vokalçı və pedaqoq, Respublikanın Xalq artisti Rauf Babayevin çoxdandan düşündüyü layihə olmuş, 2017-ci ildən etibarən indiki gənc “Qaya” Ansamblının üzvləri ilə birlikdə işlənilərək tamamlanmışdır. Fantaziyanı musiqili komediyanın əsas solo, xor və duet nömrələrinə işləmələr təşkil edir. Nömrələrin caz-estrada üslubunda harmonizəsi və işləmələri Rauf Babayevə, instrumental ansambl üçün aranjimanı isə bəstəkar, pianoçu Nazim Əhmədova məxsusdur.
Konsertin ilk bölməsində “Arşın mal alan” fantaziyası ifa edildi. Lirik, rəngarəng ovqatlar yaradan musiqi və gözəl ifalar auditoriyanın sevgi dolu alqışlarını qazandı. “Qaya” Ansamblının repertuarının zəngin hissəsini təşkil edən Azərbaycan xalq və bəstəkar mahnılarının ifaları konserti hərarətli ovasiyalarla tamamladı.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_439960c3cb5289b465d95ab49_o.jpg
26 января 2024 года Государственный ансамбль “Гая” порадовал любителей музыки новой премьерой. На концерте, состоявшемся на сцене Международного Центра Мугама, была представлена фантазия на темы музыкальной комедии “Аршин мал алан” гениального азербайджанского классического композитора Узеира Гаджибейли. В начале концерта первое слово было отдано директору Государственного Ансамбля " Гая " Туран Мамедалиевой, в коротком выступлении которой было рассказано о проекте, подготовленном ансамблем.
Фантазия “Аршин мал алан” давно задумывалась одним из основателей легендарного квартета "Гая", вокалистом и педагогом, народным артистом республики Рауфом Бабаевым. Но более основательная работа над ней началась с 2017 года совместно с участниками нынешнего молодежного ансамбля " Гая ". Фантазию составляют обработки основных сольных, хоровых и дуэтных номеров музыкальной комедии. Гармонизация и обработка номеров в джазово-эстрадном стиле принадлежит Рауфу Бабаеву, а аранжировка для инструментального ансамбля-композитору, пианисту Назиму Ахмедову.
В первом разделе концерта была исполнена фантазия” Аршин мал алан". Лирические, красочные темы, завораживающая музыка и красивые выступления заслужили восторженные аплодисменты публики. Исполнение азербайджанских народных и композиторских песен, составляющих богатую часть репертуара ансамбля "Гая", завершило концерт под горячие аплодисменты аудитории.