https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_2ac96d796164f556cb00e8678_o.jpg
“Kaspersky Digital Footprint Intelligence” komandası “Kölgələnmiş innovasiya: Təcavüzkarlar süni intellekti necə sınaqdan keçirir” hesabatını təqdim edib. Mütəxəssislər qaranlıq şəbəkədə (darknet) “ChatGPT” və böyük dil modellərinə əsaslanan digər oxşar həllərin təcavüzkarlar tərəfindən istifadəsi ilə bağlı mesajları təhlil ediblər. Ümumilikdə, 2023-cü ildə kölgə forumlarında və ixtisaslaşmış Telegram kanallarında 2890 belə paylaşım aşkar edilib. Pik hədd 509 mesajla apreldə qeydə alınıb. Çoxsaylı müzakirələri bir neçə istiqamətə bölmək olar.
“Jailbreaks”. Dil modeli qeyri-qanuni fəaliyyətlə bağlı cavabları verə bilsin deyə, təcavüzkarlar xüsusi əmrlər dəstindən istifadə edirlər. Onlar “ChatGPT” və oxşar xidmətlər üçün əlavə funksionallıq yarada bilərlər. Bu cür dəstlərə “jailbreaks” deyilir. 2023-cü ildə “Kaspersky”nin mütəxəssisləri bu cür əmrlərin yayılması və satışı ilə bağlı 249 təklif aşkar ediblər. Qeyd etmək lazımdır ki, “jailbreaks” həm də dil modellərinə əsaslanan xidmətlərin fəaliyyətini qanuni şəkildə təkmilləşdirmək üçün istifadə edilə bilər.
Zərərli proqramlar. Kölgə forumlarının iştirakçıları zərərli proqramların təkmilləşdirilməsi və ümumilikdə kiberhücumların effektivliyinin artırılması üçün dil modellərindən istifadə variantlarının fəal mübadiləsini aparıb. Məsələn, mütəxəssislər zərərli proqram operatorları üçün operatorun təhlükəsizliyini təmin etmək və avtomatik olaraq istifadə olunan kamuflyaj domenlərini dəyişdirmək üçün neyron şəbəkələrdən istifadə edən proqramı təsvir edən mesaj aşkar ediblər. Başqa bir müzakirədə yazıların müəllifləri “ChatGPT”ni aşkarlanması və təhlili olduqca çətin olan polimorfik zərərli kodu yaratmaq üçün təklif etdilər.
Open Source (Açıq mənbə) və pentest proqramları. Böyük dil modellərinə əsaslanan həllər, o cümlədən informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssisləri üçün proqramlar açıq mənbə proqramları tərtibatçıları tərəfindən yaradılır. Bununla belə, təcavüzkarlar da bu cür layihələrə diqqət yetirirlər. Məsələn, internetdə kodu qəlizləşdirmək üçün nəzərdə tutulmuş generativ model əsaslı sərbəst şəkildə əldə edilə bilən açıq mənbə kodu utilitləri var. Qəlizləşdirmə monitorinq sistemləri və təhlükəsizlik həlləri tərəfindən aşkarlanmanın qarşısını almağa imkan verir. Bu cür utilitlər həm pentesterlər, həm də təcavüzkarlar tərəfindən istifadə edilə bilər. “Kaspersky” mütəxəssisləri qaranlıq şəbəkədə müəlliflərin bu utiliti paylaşdığı və ondan zərərli məqsədlər üçün necə istifadə oluna biləcəyini izah edən paylaşım tapıblar.
“ChatGPT”nin "bədxah" analoqları. Ağıllı çatbotların populyarlığı fonunda digər layihələr də böyük marağa səbəb olub: “WormGPT”, “XXXGPT”, “FraudGPT”. Bunlar “ChatGPT”yə alternativ olaraq əlavə funksionallıq və aradan qaldırılmış məhdudiyyətlərlə təqdim olunan dil modelləridir. Əksər həllər qanuni şəkildə istifadə oluna bilsə də, təcavüzkarlar onlardan, məsələn, zərərli proqram yazmaq üçün də istifadə edə bilərlər. Bununla belə, bu cür təkliflərə diqqətin artması həmişə onların yaradıcılarının xeyrinə olmur. Belə ki, “WormGPT” 2023-cü ilin avqustunda təhlükə yarada biləcəyinə dair yayılan söhbətlərə görə bağlandı. Bundan əlavə, “Kaspersky” mütəxəssisləri tərəfindən aşkar edilmiş və “WormGPT”yə giriş əldə etməyi təklif edən bir çox sayt və reklamlar əslində saxtakarlıq mənbələri idi. Maraqlıdır ki, çoxlu sayda belə təkliflər layihənin müəlliflərini onu hələ bağlamazdan əvvəl dələduzluq ehtimalı barədə xəbərdarlıq etməyə məcbur edib.
“Böyük dil modellərinin inkişafının təcavüzkarlara öz fəaliyyətlərini sadələşdirməyə imkan verməsi və eyni zamanda onların sənayeyə daxil olmaları üçün maneəni azaltması ilə bağlı narahatlıqlar var. Bununla belə, hazırda biz bu cür həllərin istifadə edildiyi heç bir real insident müşahidə etmirik. Amma texnologiya sürətlə inkişaf edir və çox güman ki, dil modellərinin imkanları tezliklə mürəkkəb hücumlara imkan verəcək, ona görə də bu sahəni yaxından izləmək vacibdir”, - deyə “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” komandasının analitiki Alisa Kulişenko bildirir.
Hesabatın tam versiyasını buradan əldə edə bilərsiniz: https://dfi.kaspersky.ru/blog/ai-in-darknet-ru.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_2ac96d796164f556cb00e8678_o.jpg
Команда Kaspersky Digital Footprint Intelligence представила отчёт «Инновации в тени: как злоумышленники экспериментируют с ИИ»*. Специалисты проанализировали сообщения в даркнете на тему использования злоумышленниками ChatGPT и других аналогичных решений на основе больших языковых моделей. Всего в 2023 году на теневых форумах и в специализированных Telegram-каналах было обнаружено 2890 таких постов. Пик пришёлся на апрель — в этом месяце эксперты зафиксировали 509 сообщений. Многочисленные обсуждения можно разделить на несколько направлений.
Джейлбрейки. Чтобы языковая модель могла давать ответы, связанные с неправомерной деятельностью, злоумышленники используют наборы особых команд. Они могут открывать дополнительный функционал у ChatGPT и похожих сервисов. Такие наборы называются джейлбрейками. За 2023 год эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили 249 предложений по распространению и продаже подобных команд. При этом стоит отметить, что джейлбрейки могут использоваться в том числе для легитимного улучшения работы сервисов на основе языковых моделей.
Вредоносное ПО. Участники теневых форумов активно обменивались вариантами использования языковых моделей для усовершенствования зловредов и повышения эффективности кибератак в целом. Например, эксперты обнаружили сообщение, где рассказывалось о ПО для операторов вредоносных программ, которое использовало нейросети для обеспечения безопасности оператора и автоматического переключения используемых доменов прикрытия. В рамках другого обсуждения авторы постов предлагали ChatGPT для генерации полиморфного вредоносного кода, обнаруживать и анализировать который крайне сложно.
Open Source и программы для пентеста. Решения на базе больших языковых моделей создаются разработчиками ПО с открытым исходным кодом, в том числе речь может идти о программах для специалистов по информационной безопасности. Однако злоумышленники тоже обращают внимание на такие проекты. Например, в интернете в свободном доступе есть определённая утилита с открытым исходным кодом на базе генеративной модели, которая предназначена для обфускации кода. Обфускация позволяет избегать обнаружения системами мониторинга и защитными решениями. Такие утилиты могут использовать как пентестеры, так и злоумышленники. В даркнете специалисты «Лаборатории Касперского» обнаружили пост, в котором авторы делятся этой утилитой и рассказывают, как её можно использовать для вредоносных целей.
«Злые» аналоги ChatGPT. На фоне популярности умных чат-ботов большой интерес вызвали и другие проекты: WormGPT, XXXGPT, FraudGPT. Это языковые модели, позиционирующиеся как альтернатива ChatGPT с дополнительным функционалом и снятыми ограничениями. Несмотря на то, что большая часть решений может быть использована правомерно, злоумышленники также могут обращаться к ним, например для написания вредоносного ПО. Однако повышенное внимание к подобным предложениям не всегда играет на руку их создателям. Так, WormGPT был закрыт в августе 2023 года из-за массовых опасений, что он может представлять угрозу. К тому же многие обнаруженные специалистами «Лаборатории Касперского» сайты и объявления, где предлагалось купить доступ к WormGPT, по сути представляли собой скам. Интересно, что большое количество подобных предложений вынудили авторов проекта ещё до закрытия начать предупреждать о возможности обмана.
«Существуют опасения, что развитие больших языковых моделей позволяет злоумышленникам упрощать их деятельность и одновременно снижает для них порог входа в индустрию. Однако на данный момент мы не видим реальных инцидентов, в рамках которых использовались такие решения. Тем не менее технологии развиваются стремительными темпами, и вполне вероятно, что вскоре возможности языковых моделей позволят осуществлять сложные атаки, поэтому важно внимательно следить за этой сферой», — комментирует Алиса Кулишенко, аналитик Kaspersky Digital Footprint Intelligence.