https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_d6585794a2e88af0ea63df633_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyi, Daşkənddəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və “Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyəti Nizami Gəncəvi adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetində Bakıda rus dilində nəfis tərtibatla çap olunan Emil Nəsirlinin “Heydər Əliyevin həyatının 100 anı” kitabının təqdimatını keçirib.
Tədbirdə Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin və Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları, Özbəkistanın elm və mədəniyyət xadimləri, jurnalistlər, universitetin professor-müəllim heyəti, tələbələr iştirak ediblər.
“Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov təqdimat mərasimini açıq elan edərək Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti haqqında məlumat verib, onu Türk dünyasının müdrik siyasətçisi, dostu adlandırıb.
Nizami Gəncəvi adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru, professor Abduqappor Qırğızboyev Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında əlaqələrin yüksək səviyyəyə çatmasında Heydər Əliyevin xidmətlərindən danışıb, kitabın əhəmiyyəti haqqında məlumat verib.
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən danışaraq deyib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı təkcə Azərbaycanda deyil, bir çox ölkədə hörmətlə yad olunur. Diplomat vurğulayıb ki, Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi, Siyasi Büronun üzvü və SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini, müstəqil Azərbaycan Respublikasının Prezidenti vəzifələrində çalışdığı müddətdə ölkəmizin inkişafı istiqamətində göstərdiyi xüsusi xidmətlər heç zaman unudulmayacaq. Səfir kitabın əhəmiyyəti haqqında məlumat verib, toplunun qiymətli mənbə olduğunu vurğulayıb.
Səfir Ulu Öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin apardığı daxili və xarici siyasət, əhalinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər haqqında da söhbət açıb.
Professor Niqina Şermuxammedova, yazıçı İsmat Kuçiyev, Özbəkistan Mənəviyyat və Maarifçilik Mərkəzinin üzvü, ekspert Cəmilə Şermuxamedova və başqaları ümummilli lider Heydər Əliyevi dünya şöhrətli siyasi xadim kimi qiymətləndiriblər.
Kitabın müəllifi, “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının baş redaktoru, Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Emil Nəsirli kitab üzərindəki işindən danışıb, təqdimatın təşkilatçılarına-səfir Hüseyn Quliyevə və digərlərinə minnətdarlıq edib.
Tədbirin sonunda Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının xüsusi mükafatına layıq görülüb.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_d6585794a2e88af0ea63df633_o.jpg
Посольство Азербайджана в Узбекистане, Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Ташкенте и Общество дружбы «Узбекистан-Азербайджан» провели в Ташкентском государственном педагогическом университете имени Низами Гянджеви презентацию напечатанной в Баку на русском языке книги Эмиля Насирли «100 мгновений жизни Гейдара Алиева».
На мероприятии приняли участие сотрудники посольства Азербайджана в Узбекистане и Азербайджанского Культурного Центра, деятели науки и культуры Узбекистана, журналисты, профессора и преподаватели университета, студенты.
Исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», профессор Эркин Нуриддинов объявив открытие церемонии, дал информацию о жизни и деятельности Гейдара Алиева, назвав его мудрым политиком и другом Тюркского мира.
Ректор Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами Гянджеви, профессор Абдугаппор Киргизбоев рассказал о заслугах Гейдара Алиева в достижении высокого уровня отношений между Азербайджаном и Узбекистаном, а также сообщил о важности книги.
Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев рассказал о незаменимых заслугах Общенационального лидера Гейдара Алиева перед азербайджанским народом и отметил, что имя Великого лидера Гейдара Алиева помнят с уважением не только в Азербайджане, но и во многих странах. Дипломат подчеркнул, что особые заслуги, оказанные им развитию нашей страны за время пребывания на посту первого секретаря ЦК Компартии Азербайджана, члена Политбюро и первого заместителя председателя Совета Министров Азербайджана, СССР и Президента независимой Азербайджанской Республики никогда не будут забыты. Посол сообщил о важности книги и подчеркнул, что сборник является ценным источником.
Посол также рассказал о внутренней и внешней политике достойного продолжателя великого лидера Президента Ильхама Алиева и проделанной им работе по улучшению социального положения населения.
Профессор Нигина Шермухамедова, писатель Исмат Кучиев, член Центра духовности и просветительства Узбекистана, эксперт Жамиля Шермухамедова и другие оценили общенационального лидера Гейдара Алиева как всемирно известного политического деятеля.
Автор книги, главный редактор международного журнала «Мой Азербайджан», член-корреспондент Международной академии наук Эмиль Насирли рассказал о своей работе над книгой и поблагодарил организаторов презентации, посла Гусейна Гулиева и других.
По итогам мероприятия послу Азербайджана в Узбекистане Гусейну Гулиеву была вручена специальная премия международного журнала «Мой Азербайджан».