https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_2108f74370084923c4018efa1_o.jpg
Fevralın 3-dən Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə kino” adlı yeni layihə başlanır. Bildiyiniz kimi, muzeyimiz müxtəlif dövrlərdə yaşayıb-yaratmış Azərbaycan və dünya rəssamlarının əsərlərindən ibarət zəngin kolleksiyaya malikdir. Bu layihə çərçivəsində təqdim edəcəyimiz filmlər sizə sənət insanlarının yaradıcılıq dünyasını daha dərindən dərk etməyə kömək edəcək. Filmlərin nümayişi şənbə və bazar günləri saat 17:00-da muzeyin kinozalında keçiriləcək.
Hörmətli kinosevərlər,
Sizi fevralın 3-ü və 4-də rejissor Şamil Nəcəfzadənin “Üfüqü ötənlər” tammetrajlı bədii-sənədli filminin nümayişinə dəvət edirik. İki hissədən ibarət film beş tanınmış avanqard rəssam – Cavad Mircavadov, Tofiq Cavadov, Əşrəf Murad, Rasim Babayev və Qorxmaz Əfəndiyevdən bəhs edir. 2011-ci ildə “Yaddaş” sənədli filmlər studiyasında istehsal edilmiş filmin ssenari müəllifi Sara Oğuz Nəsirova, operatoru Nizami Abbas, prodüseri Cavid İmamverdiyev, koordinatoru Şirin Məlikovadır.
Qeyd edək ki, “Muzeydə kino” layihəsi hər həftə yenilənəcək proqramla sizlərin görüşünə gələcək. Bizi izləməyə davam edin.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_2108f74370084923c4018efa1_o.jpg
С 3 февраля в Азербайджанском национальном музее искусств начинается новый проект " Кино в музее". Как вы знаете, наш музей обладает богатой коллекцией, состоящей из произведений азербайджанских и мировых художников, живших и творивших в различные эпохи. Фильмы, которые вам будут представлены в рамках этого проекта, помогут еще глубже постигнуть творческий мир людей искусства. Показы фильмов будут проходить в субботу и воскресенье в 17:00 в кинозале музея.
Уважаемые кинолюбители,
Приглашаем вас 3 и 4 февраля на показ полнометражного художественно-документального фильма режиссера Шамиля Наджафзаде «Шагнувшие за горизонт» . Фильм, состоящий из двух частей, повествует о творчестве пяти известных художников-авангардистов – Джавада Мирджавадова, Тофига Джавадова, Ашрафа Мурада, Расима Бабаева и Горхмаза Эфендиева. Автор сценария фильма, который снимался в 2011 году на студии документального кино "Yaddaş" ("Память") - Сара Огуз Назирова, оператор - Низами Аббас, продюсер - Джавид Имамвердиев, координатор - Ширин Меликова.
Отметим, что проект «Кино в музее» каждую неделю будет представлен вам с обновленной программой. Следите за нами!