https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_7439cba6410f337bcd3044fe9_o.jpg
Bövlət Universiteti (BDU) ilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidməti arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) 2024-cü ildə Azərbaycanda keçirilməsi haqqında qəbul edilən qərar çox mühüm hadisədir. Bu mötəbər tədbirə Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ən böyük qələbələrindəndir. Bütün dünya ölkələri tərəfindən qəbul edilən bu qərar ölkəmizə göstərilən böyük etimad və hörmətin bariz nümunəsidir. 2024-cü ilin Azərbaycanda "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" elan olunması ölkəmizin bu istiqamətdə apardığı işlərə daha da təkan verəcək. Bütün bunlar dövlət qurumlarının və ali təhsil müəssisələrinin üzərinə də müəyyən öhdəliklər qoyur.
Rektor imzalanan memorandumun ölkədə bu sahədə həyata keçirilən dövlət siyasətinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətinin rəisi Firuddin Əliyev isə qeyd edib ki, Azərbaycandakı bütün milli park və qoruqlarda təcrübə və elmi-tədqiqat işləri aparmaq üçün hər cür şərait var. BDU tələbələrinin tədris prosesinin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətində təcrübə və təlim keçmələri təşkil edilə bilər. Anlaşma memorandumuna əsasən, Xidmətin struktur bölmələrinin əməkdaşlarının BDU-da ixtisasartırma dərslərinin keçirilməsi, tədris prosesinə cəlb olunması nəzərdə tutulur. Birgə əməkdaşlıq çərçivəsində BDU-nun ekologiya ixtisası və ekologiya hüququ üzrə təhsil alan tələbələrinin ekoloji layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsinə cəlb edilməsi işi də təşkil ediləcək.
Anlaşma memorandumunda ekologiya hüququ sahəsində beynəlxalq və milli səviyyədə akademik, elmi tədbir və təlimlərin, konfrans, seminar, simpozium və mühazirələrin həyata keçirilməsi, eyni zamanda təhsilalanlar üçün etno-ekoloji və ekoturizm yönümlü proqramların hazırlanması, birgə elmi tədqiqatların aparılması, sərgilərin, yay düşərgələrinin təşkil edilməsi də nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_7439cba6410f337bcd3044fe9_o.jpg
Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Службой охраны биологического разнообразия Министерства экологии и природных ресурсов подписан меморандум взаимопонимания о сотрудничестве.
Выступая на церемонии подписания, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что решение о проведении в 2024 году в Азербайджане 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) является очень важным событием. Проведение в Азербайджане этого престижного мероприятия является одной из крупнейших побед Президента Ильхама Алиева. Объявление в Азербайджане 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» придаст дополнительный импульс работе страны в этом направлении. Все это накладывает определенные обязательства на государственные учреждения и вузы страны. Ректор выразил уверенность, что подписанный меморандум будет способствовать реализации государственной политики в этой сфере.
Руководитель Службы охраны биологического разнообразия Фируддин Алиев отметил, что во всех национальных парках и заповедниках Азербайджана созданы все условия для проведения стажировки и научных исследований. Студенты БГУ могут пройти стажировку и обучение в Службе охраны биологического разнообразия.
Согласно меморандуму взаимопонимания, предусмотрено, что сотрудники Службы будут преподавать в БГУ, участвовать в образовательном процессе вуза. Также будет организовано привлечение студентов БГУ к подготовке и реализации экологических проектов, проведение академических, научных мероприятий и тренингов, конференций, семинаров, симпозиумов и лекций в области экологического права, подготовка этноэкологических и экотуристических программ для студентов, предусмотрено проведение совместных исследований, организация выставок, летних лагерей.