https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_5103a9bb1e3215f2e10391e6a_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev son illər ƏƏSMN və ona tabe qurumlarla sıx əməkdaşlıq edildiyini bildirib. Rektor qeyd edib ki, ali məktəblər arasında məhz BDU-da bir neçə il əvvəl Psixoloji xidmət sektoru yaradılıb və uğurla fəaliyyət göstərir. BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsi Universitetin ən köklü fakültələrindəndir. Elçin Babayev verilən biliklərin təcrübədə möhkəmlənməsinin zəruri olduğunu və hər iki quruma fayda verəcəyini vurğulayıb.
Sosial Xidmətlər Agentliyinin sədri Vüqar Behbudov həssas əhali qruplarına göstərilən sosial xidmətlər barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Agentlik bu xidmətlərin operativ və səmərəli təşkili, sosial xidmətlərə əlçatanlığın artırılması üçün mütəmadi işlər görür. Bu baxımdan sosial xidmətlər üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirən ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq zəruridir. Həmçinin bu sahədə ixtisaslaşmış gənc kadrların işə cəlbinə xüsusi önəm verilir. Hazırda Agentlikdə BDU-nun bakalavriatura səviyyəsini bitirən 100, magistratura səviyyəsini bitirən 24 məzunu çalışır.
Memoranduma əsasən, növbəti 3 il ərzində Universitetin müvafiq sahədə ixtisas və ixtisaslaşmaları üzrə ali təhsil pilləsinin bakalavriat və magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələri üçün Agentlikdə istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübə proqramları təşkil olunacaq. Eləcə də hər iki tərəfin mütəxəssisləri birgə sosial layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsində iştirak edəcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_5103a9bb1e3215f2e10391e6a_o.jpg
Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Агентством социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения (МТСЗН) подписан меморандум о сотрудничестве.
Выступивший на церемонии подписания ректор БГУ Эльчин Бабаев сообщил, что в последние годы налажено тесное сотрудничество с МТСЗН и подведомственными ему учреждениями. Ректор отметил, что среди вузов страны сектор психологической службы несколько лет назад создан именно в БГУ и успешно действует. Факультет социальных наук и психологии вуза – один из старейших факультетов университета. Эльчин Бабаев подчеркнул, что интеграция сторон пойдет на пользу обоим структурам.
Председатель Агентства социальных услуг Вугар Бейбутов представил информацию о социальных услугах. Он отметил, что Агентство работает над эффективной и результативной организацией этих услуг, а также над повышением доступности социальных услуг. В связи с этим необходимо сотрудничать с вузами, готовящими специалистов этой области. Также особое значение уделяется подбору молодых кадров, специализирующихся в этой сфере. В настоящее время в Агентстве работает много выпускников БГУ - 100 бакалавров и 24 магистра вуза.
Согласно меморандуму, в течение следующих 3 лет в Агентстве будут организованы программы производственной и научно-исследовательской практики для студентов БГУ соответствующего направления. Также специалисты обеих сторон примут участие в подготовке и реализации совместных социальных проектов.