https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_402686c966c18a49b8917e0ee_o.jpg
BDU rektoru Elçin Babayev festivalın tələbə və gənc tədqiqatçılar üçün mühüm fürsət olduğunu qeyd edib. Rektor bidirib ki, BDU “TEKNOFEST-2023”də böyük uğura imza atıb. Universitetin 4 komandası yarışmada müxtəlif kateqoriyalar üzrə təqdim edilmiş 6 layihə ilə təmsil olunub. BDU komandaları “TEKNOFEST-İstanbul” festivalında I və III yerlərə, “TEKNOFEST-Ankara” festivalında isə “En iyi girişim” mükafatına layiq görülüb.
Daha sonra Ahmet Köse dünyanın ən böyük kosmos, aviasiya və texnologiya festivalı olan “TEKNOFEST-2024”lə bağlı geniş təqdimat edib. Bildirib ki, "TEKNOFEST-2024” bu ilin avqust ayında Türkiyənin Adana şəhərində keçiriləcək. “TEKNOFEST-2024”də komandalar 46 əsas, 117 alt yarışma kateqoriyası üzrə yarışacaqlar. “Gələcək Sənsən” şüarı altında təşkil olunan festivalda iştirak üçün qeydiyyat fevralın 20-dək davam edəcək.
Tədbirin sonunda Ahmet Köse yarışmaya qatılmaq istəyən BDU komandalarının suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, BDU-nun “TEKNOFEST-2024”də daha geniş tərkibdə iştirakı nəzərdə tutulub. Tələbələr tərəfindən hazırlanacaq layihələr festivalın “Yaşıl texnologiyalar”, “Aqrar texnologiyalar”, “Ağıllı nəqliyyat texnologiyaları”, “Turizm texnologiyaları” və “Pilotsuz uçuş aparatları” kateqoriyalarına təqdim ediləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_402686c966c18a49b8917e0ee_o.jpg
Руководитель Центра Bilim Bakı, официальный представитель TEKNOFEST в Азербайджане Ахмет Кёсе провел для студентов Бакинского государственного университета (БГУ) информационную сессию о TEKNOFEST-2024.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что э о TEKNOFEST – важная возможность для студентов и молодых исследователей. Ректор сказал, что БГУ на TEKNOFEST-2023 добился больших успехов. Вуз был представлен 6 проектами, представленными 4 командами. Команды БГУ на фестивале TEKNOFEST- Стамбул были удостоены I и III мест, а также награды «Лучшая работа» на фестивале TEKNOFEST-Анкара.
Далее Ахмет Кёсе выступил с широкой презентацией TEKNOFEST-2024. Крупнейший в мире фестиваль космоса, авиации и технологий TEKNOFEST-2024 пройдет в августе в турецком городе Адана. Регистрация на участие в фестивале продолжится до 20 февраля. В завершение мероприятия Ахмет Кёсе ответил на вопросы команд БГУ.
Планируется участие БГУ в TEKNOFEST-2024 в более широком составе. Разрабатываемые проекты вуза будут представлены в номинациях фестиваля «Зеленые технологии», «Аграрные технологии», «Умные транспортные технологии», «Технологии туризма» и «Беспилотные летательные аппараты».