https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_de56a17289bc72dbb7a354502_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Çexiya Respublikasının Karlova Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Eva Voldriçova Berankova ilə görüşüb.
BDU rektoru Elçin Babayev qonağa Universitetin tədris, elmi fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri ilə bağlı məlumat verib. Karlova Universiteti ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilərək yeni müstəviyə keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Rektor BDU ilə Karlova Universiteti arasında maraq doğuran istiqamətlər üzrə ikili diplom proqramlarının qurulması, akademik, inzibati heyətin və tələbə mübadiləsinin artırılmasının əhəmiyyətinə də toxunub. Elçin Babayev eyni zamanda ortaq forumların, elmi konfransların keçirilməsinin, birgə elmi qrantlara müraciət edilməsinin vacibliyini qeyd edib. O bildirib ki, Karlova Universiteti ilə “Erasmus+ KA 171” proqramı çərçivəsində biologiya üzrə uğurlu əməkdaşlıq davam edir. Rektor kompüter elmləri, biotexnologiya, kimya, riyaziyyat, ekologiya istiqamətləri üzrə də geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu xatırladıb. Bu sahələr üzrə BDU ilə Karlova Universitetinin ortaq tədqiqatlar, birgə layihələr həyata keçirmək imkanlarının olduğu diqqətə çatdırılıb.
Karlova Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Eva Voldriçova Berankova BDU ilə ortaq layihələrə, xüsusilə müəllim-tələbə mübadiləsinin, müxtəlif sahələr üzrə elmi tədqiqatların genişlənməsinə ehtiyac olduğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_de56a17289bc72dbb7a354502_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с проректором по международным связям Карлова университета Чехии Евой Волдричовой Беранковой.
Ректор Эльчин Бабаев проинформировал гостя о преподавании, научной деятельности и международных связях университета. Он подчеркнул важность вывода сотрудничества с Карлова университетом на новый уровень. Ректор также коснулся важности создания программ двойного диплома между БГУ и Карлова университетом, увеличения обмена академическим, административным составом и студентами. При этом Эльчин Бабаев отметил важность проведения совместных форумов, научных конференций, подачи заявок на совместные научные гранты. Он сообщил, что с Карлова университетом в рамках программы «Erasmus+ KA 171» продолжается успешное сотрудничество в области биологии. Ректор напомнил, что есть возможности для интеграции в области компьютерных наук, биотехнологий, химии, математики и экологии. Доведено до внимания, что в этих областях БГУ и Карлов университет имеют возможности для проведения совместных исследований и проектов.
Проректор Карлова университета Ева Волдричева Беранкова отметила необходимость расширения совместных проектов с БГУ, особенно обмена преподавателями и студентами, научных исследований.