https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_6da5d07d1e2941c6ca4bdc5b4_o.jpg
“Azercell”in dəstək olduğu “WikiTeam for ICT” layihəsi çərçivəsində “Wikipedia”ya İKT ilə bağlı azərbaycan dilində 600-dən çox məqalə daxil edilib.
“Azercell Telekom” MMC, Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyası (AİKTSA), İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin birlikdə həyata keçirdiyi “WikiTeam for ICT” layihəsi yekunlaşıb. 5 ay davam edən layihə çərçivəsində platformada azərbaycanca İKT ilə bağlı 600-dən çox məqalə yerləşdirilib.
Layihənin ilkin mərhələsində Azərbaycanda İKT üzrə şirkətlərin siyahısı hazırlanıb, daha sonra onların dəqiq fəaliyyət növü müəyyən edilərək, haqlarında dolğun məlumatlar bölgülər üzrə “Wikipedia” platformasında yerləşdirilib. Bu istiqamətdə “Wikipedia”da 4 dildə - azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində kateqoriya və siyahılar yaradılıb.
“WikiTeam for ICT” in əsas məqsədi “Wikipedia” platformasında İKT yönümlü dövlət və özəl sektor iştirakçılarını bir araya gətirən ekosistemin qurulması idi. Layihə investor və şirkətlərin Azərbaycanın İKT ekosisteminə rahat çıxışının təmin olunması üçün mövcud sahədə faydalı kontentin yaradılması, internet resurslarında, xüsusən də “Wikipedia”da məqalələrin kateqoriyalar üzrə siyahılandırılmasında dəstəkçi rolunda çıxış edirdi. Bu tip layihələr axtarış və süni intellekt sistemlərində Azərbaycanın İKT ekosisteminin əlçatanlılığının təmin olunmasında mühüm rol oynayır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_6da5d07d1e2941c6ca4bdc5b4_o.jpg
В рамках проекта WikiTeam for ICT, реализованного при поддержке Azercell, в Wikipedia было добавлено более 600 статей на азербайджанском языке, связанных с ИКТ
Завершен проект WikiTeam for ICT, реализуемый ООО Azercell Telecom совместно с Азербайджанской ассоциацией промышленности информационно-коммуникационных технологий (AİKTSA) и Агентством инноваций и цифрового развития. В рамках пятимесячного проекта на данной платформе было размещено более 600 статей на азербайджанском языке, связанных с ИКТ.
На начальном этапе проекта был подготовлен список азербайджанских ИКТ-компаний, а затем определен их точный род деятельности. Полная информация о компаниях была размещена на платформе Wikipedia по разделам. Для этой цели в Wikipedia были созданы категории и списки на азербайджанском, турецком, русском и английском языках.
Основной целью проекта WikiTeam for ICT было построение экосистемы, объединяющей представителей ИКТ-сферы из государственного и частного секторов на платформе Wikipedia. Проект послужил основой для создания полезного контента в существующей области, а также способствовал размещению статей по категориям на различных интернет-ресурсах, особенно в Wikipedia, обеспечив удобный доступ к информации об ИКТ-экосистеме Азербайджана инвесторам и различным компаниям. Подобные проекты играют важную роль в обеспечении доступности информации об ИКТ-экосистеме нашей страны в поисковых системах и системах искусственного интеллекта.