https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_3ccfd2675d4da4fcfa1019308_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasında “Təkrar doldurula bilən natrium-ion batareyalarının perspektivləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Laboratoriyanın elmi işçisi Almara Rəhimli təkrar doldurula bilən natrium-ion batareyaları, onun litium-ion batareyalarından üstünlükləri, onların parametrləri, oxşar və fərqli cəhətləri, bu sahədə ən son yeniliklər barədə məlumat verib.
Məruzəçi qeyd edib ki, natrium-ion batareyalarının strukturu müxtəlif elektron cihazlarda geniş istifadə olunan litium-ion batareyalarına bənzəyir, lakin enerji saxlamaq üçün litium ionları əvəzinə natrium ionlarından istifadə olunur. Natrium-ion batareyalarının litium-ion batareyalarından üstünlüyü natriumun qeyri-məhdud tədarükü səbəbindən istehsal xərclərinin aşağı olmasıdır. Onlar həm də natrium-kükürdlü batareyalardan fərqli olaraq, litium-ion batareyalarına oxşar ölçülərdə hazırlana bilirlər. Natrium-ion batareyalarında anod qismində istifadə edilən materiallar natrium ilə qarşılıqlı təsir zamanı orijinal ölçülərinin 400-500 faizinə qədər şişir, mexaniki zədələnməyə və elektrik kontaktının itməsinə səbəb olur. Son zamanlar natrium-ion batareyalarının mənfi elektrodu üçün yeni növ grafit layların tətbiqinə dair tədqiqatlar aparılır və bu tip batareyaların litium-ion batareyalarını əvəz etməsinə ümid artır.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_3ccfd2675d4da4fcfa1019308_o.jpg
В лаборатории наноисследований Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Перспективы натрий-ионных аккумуляторных батарей».
Научный сотрудник лаборатории Алмара Рагимли рассказала об аккумуляторных натрий-ионных батареях, их преимуществах перед литий-ионными, их параметрах, сходствах и различиях, а также последних новинках в этой области. Докладчик отметила, что преимуществом натрий-ионных аккумуляторов перед литий-ионными является более низкая себестоимость производства за счет неограниченного запаса натрия. Они также могут быть изготовлены по размерам, аналогичным литий-ионным батареям, в отличие от натриево-серных батарей. Материалы, используемые в качестве анодов в натрий-ионных аккумуляторах, при взаимодействии с натрием разбухают до 400-500 процентов от первоначального размера, вызывая механические повреждения и потерю электрического контакта. В последнее время проводятся исследования по применению новых типов графитовых слоев для отрицательного электрода натрий-ионных аккумуляторов, и растет надежда на то, что эти типы аккумуляторов заменят литий-ионные аккумуляторы.