https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e14670c8f287c5fc86d996c51_o.jpg
Fevralın 10-da ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri arasında IV Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının ilk mərhələsi keçirilib. Onlayn şəkildə keçirilən olimpiadada iştirak etmək üçün 1190 şagird qeydiyyatdan keçib.
Olimpiadanın təşkilatçıları Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti, N. Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzidir. Təşkilat komitəsinin qərarına əsasən, mümkün 46 balın minimum 50%-ni, yəni ən azı 23 bal toplayan iştirakçılar olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanıblar. Finalda iştirak haqqı qazanan şagirdlərə yaxın günlərdə daha ətraflı məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, IV Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının final mərhələsinin qalibləri Braziliyada keçiriləcək XVII Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərslərinə cəlb olunacaqlar. Hazırlıq dərsləri Bakı Dövlət Universiteti və Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin ekspertləri tərəfindən mərkəzdə təşkil olunacaq.
IV Azərbaycan Astronomiya Olimpiadası və XVII Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərsləri Cənubi Qafqazda yeganə planetarium olan Tusi-Bohm Planetariumun baş sponsorluğu ilə həyata keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e14670c8f287c5fc86d996c51_o.jpg
Прошел первый этап IV Азербайджанской астрономической олимпиады среди учащихся общеобразовательных учреждений. Для участия в онлайн-олимпиаде зарегистрировались 1190 школьников.
Организаторами олимпиады выступили Бакинский государственный университет, Институт образования Азербайджанской Республики, Шамахинская астрофизическая обсерватория имени Н.Туси и Республиканский центр развития детей и молодежи.
По решению оргкомитета в финальный этап олимпиады квалифицируются участники, набравшие не менее 50% из возможных 46 баллов, т.е. не менее 23 баллов. Школьникам, получившим право на участие в финале, в ближайшие дни будет предоставлена более подробная информация.
Победители примут участие в подготовительных занятиях к XVII Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая пройдет в Бразилии с 15 по 25 августа этого года. Занятия по подготовке к олимпиаде проведут специалисты Республиканского центра развития детей и молодежи на базе центра.
IV Азербайджанская астрономическая олимпиада и подготовительные занятия к XVII Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике проводятся при генеральной поддержке Планетария Туси-Бома - единственного планетария на Южном Кавказе.