https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e0ae10fa6977329356a00a059_o.jpg
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidməti və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) birgə təşkilatçılığı ilə Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin müəllim-tələbə heyəti Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı rayonu ərazisində yerləşən hissəsində ekotur səfərində olub.
Şahdağ Milli Parkı Qusar, Quba, Şamaxı, İsmayıllı, Qəbələ və Oğuz rayonlarının hüdudları daxilində 140 min ha sahəni əhatə edir. Səfərin əsas məqsədi Milli Parkın zəngin biomüxtəlifliyinin, əsrarəngiz relyef-landşaft strukturunun, müxtəlif torpaq örtüyünün, hündürlük qurşaqları üzrə iqlim elemenentlərinin paylanma qanunauyğunluqları, ekosistemin kompleks müşahidəsi və ekoturizm imkanları ilə tanışlıqdır.
Şahdağ Milli Parkının rayonun Buynuz və Qalacıq kəndləri ərazisində orta və yüksək dağlıq qurşağı əhatə edən biolandşaftının flora və fauna zənginliyi müəllim-tələbə heyətinin marağına səbəb olub. Tələbələr biomüxtəlifliyin qorunması ilə bağlı müzakirələrdə fəallıq göstərib, Qərbi Avropadan gətirilən zubrların (meşə kəllərinin) populyasiyası, yerli şəraitə uğunlaşması, nəsili kəsilməkdə olan nəcib maralların mühafizəsi və saylarının artırılması istiqamətində görülən işlərlə əyani tanış olublar.
Daha sonra müəllim-tələbə heyəti Qalacıq kəndi yaxınlığındakı eyniadlı şəlaləyə baş çəkib. Qalacıq şəlaləsi meşə landşaftının mürəkkəb relyef quruluşu ilə ahəng əmələ gətirdiyindən, dağ-iqlim şəraitinin təmizliyini təmin edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e0ae10fa6977329356a00a059_o.jpg
Преподаватели и студенты факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) отправились в экотур в часть Шахдагского национального парка, расположенную в Исмаиллинском районе. Экотур был организован совместно Службой охраны биологического разнообразия Министерства экологии и природных ресурсов и БГУ.
Шахдагский национальный парк занимает площадь 140 тыс. га в границах Гусарского, Губинского, Шамахинского, Исмаиллинского, Габалинского и Огузского районов.
Основная цель поездки - ознакомление с биоразнообразием национального парка, рельефно-ландшафтным строением, почвенным покровом, закономерностями распределения климатических элементов по высотным поясам, возможностями экотуризма и комплексное наблюдение за экосистемой.
Богатство флоры и фауны биоландшафта Шахдагского национального парка на территории селений Буйнуз и Галаджык района вызвало живой интерес преподавателей и студентов БГУ.
Студенты приняли активное участие в дискуссиях по вопросам охраны биоразнообразия, ознакомились с работой, проделанной в направлении охраны и увеличения численности популяций зубров, завезенных из Западной Европы, их адаптации к местным условиям, а также находящихся под угрозой исчезновения оленей.