https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3e521a51258a0f07d920143e4_o.jpg
Kaspersky şirkəti fidyə proqramı vasitəsilə şirkətə hücumu simulyasiya edən onlayn oyun hazırlayıb. İstifadəçi təcavüzkarlara müqavimət göstərmək üçün real vaxt rejimində informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssis olaraq qərarlar qəbul etməlidir. İnteraktiv simulyator bu cür hadisələrin necə baş verməsi və müasir EDR son nöqtəni mühafizə vasitələrindən istifadə etməklə onların necə idarə oluna biləcəyi barədə birinci əldən məlumatlar verir.
Hekayəyə əsasən baş qəhrəman istehlakçı elektronikası satan orta ölçülü bir şirkətdə işləməyə gedir. İşə başladıqdan sonra o, təcavüzkarların təşkilata hücum etməyə çalışdıqlarını aşkar edir. Mütəxəssis seçim qarşısında qalır: hadisə barədə rəhbərliyə məlumat vermək və ya təkbaşına kiçik araşdırma aparmaq. Qəhrəmanın sonrakı hərəkətləri şirkətin fidyə hücumundan əziyyət çəkib-çəkməyəcəyini müəyyənləşdirir.
Oyun zamanı son cihazları qorumaq üçün müasir EDR həllərinin necə işlədiyini və onların EPP həlləri ilə müqayisədə üstünlüklərinin nə olduğunu öyrənmək olar. Bu alətlərə “Kaspersky EDR for Business Optimum” daxildir. Onun köməyi ilə təkcə əsas son nöqtə qorunmasını təmin etmək və məlum kütləvi zərərli proqram hücumlarından qorunmaq yox, həm də hədəfli fidyə proqramı hücumları da daxil olmaqla daha inkişaf etmiş təhdidləri aşkarlaya və onlara cavab vermək olar.
Layihə saytında oyunun özü, mövcud kibertəhlükələr, təhlükəsizlik və təhlükəsizlik həlləri ilə bağlı geniş yayılmış suallara cavablar da var. Simulyator təkcə İT və informasiya təhlükəsizliyi mütəxəssisləri və onların menecerləri üçün deyil, həm də kibertəhlükəsizlik mövzusu ilə maraqlanan və təcavüzkarların necə fəaliyyət göstərdiyini bilmək istəyən hər kəs üçün faydalı olacaq.
“Fidyə proqramları bütün dünyada şirkətlər üçün əsas təhlükələrdən biridir. Belə ki, kriptoqraflardan istifadə edərək hücumlar həyata keçirən kiberqrupların təsirinə məruz qalanların sayı 2022-ci illə müqayisədə 2023-cü ildə 70% artıb. Uğurlu hücum həlli mümkün olmayan zərərə səbəb ola bilər, ona görə də müəssisələr qabaqcıl təhlükəsizlik həllərinin quraşdırılması barədə əvvəlcədən düşünməlidirlər. Hərtərəfli təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün işçilərə insan amili ilə bağlı risklərdən qaçmaq üçün rəqəmsal savadlılıq təlimi keçmək də eyni dərəcədə vacibdir”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Kriptoqrafların hücumlarından qorunmaq üçün Kaspersky tövsiyə edir:
- mütəmadi olaraq bütün cihazlarda proqram yeniləmələrini quraşdırın - onlar təcavüzkarlar tərəfindən istifadə edilə bilən zəifliklərin aradan qaldırılmasını ehtiva edə bilər;
- fövqəladə hallar zamanı lazım olacaq vacib məlumatların oflayn ehtiyat nüsxələrini yaradın;
- işçilərin rəqəmsal savadlılıq səviyyəsinin artırın - maarifləndirici kurslar və treninqlər təşkil edin. Xüsusilə, Kaspersky Automated Security Awareness Platform onlayn platformasından istifadə edərək kibertəhlükəsizlik sahəsində əsas bilikləri əldə edə bilərsiniz;
- “Kaspersky EDR for Business Optimum” kimi iş yerlərini və bütün korporativ infrastrukturu artıq məlum olan və yaranmaqda olan mürəkkəb kibertəhlükələrdən qoruyan hərtərəfli təhlükəsizlik həllindən istifadə edin;
- hücum halında, Kaspersky-nin No More Ransom təşəbbüsü çərçivəsində hazırlanmış pulsuz deşifrə alətlərindən istifadə edə bilərsiniz. Bu alətlər beş il ərzində 360 min dəfədən çox yüklənib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3e521a51258a0f07d920143e4_o.jpg
«Лаборатория Касперского» разработала онлайн-игру, симулирующую атаку на компанию с помощью программы-вымогателя. Пользователю нужно в режиме реального времени принимать решения за ИБ-специалиста, чтобы противостоять злоумышленникам. Интерактивный симулятор позволяет узнать от первого лица, как развиваются подобные инциденты, и как с ними можно бороться с помощью современных EDR-инструментов для защиты конечных устройств.
По сюжету главный герой выходит на работу в компанию среднего размера, занимающуюся продажей потребительской электроники. Приступив к своим обязанностям, он обнаруживает, что организацию пытаются атаковать злоумышленники. Далее перед ним встаёт выбор — сообщить о случившемся руководству или самостоятельно провести небольшое исследование. От дальнейших действий героя зависит, пострадает ли компания от программы-вымогателя.
В процессе игры можно узнать, как работают современные EDR-решения для защиты конечных устройств, и в чём их преимущества перед EPP-решениями. К таким инструментам относится Kaspersky EDR для бизнеса Оптимальный. С его помощью можно не только обеспечить базовую защиту рабочих мест и защититься от уже известных массовых атак с вредоносным ПО, но и обнаруживать и реагировать на более сложные угрозы, в том числе на целевые атаки с помощью программ-вымогателей.
На сайте проекта также собраны ответы на популярные вопросы о самой игре, актуальных киберугрозах, обеспечении безопасности, защитных решениях. Симулятор будет полезен не только ИТ- и ИБ-специалистам и их руководителям, но и всем, кто интересуется темой кибербезопасности и хочет знать о том, как действуют злоумышленники.
«Программы-вымогатели — одна из основных угроз для компаний по всему миру. Так, число жертв, пострадавших от кибергрупп, осуществляющих атаки с помощью шифровальщиков, в 2023 году по сравнению с 2022 годом выросло на 70%. Успешная атака может привести к непоправимому ущербу, поэтому бизнесу стоит заранее задуматься об установке продвинутых защитных решений. Не меньшее значение в обеспечении комплексной безопасности имеет обучение сотрудников цифровой грамотности, чтобы избежать рисков, связанных с человеческим фактором»,— — отмечает Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Чтобы защититься от шифровальщиков, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- регулярно устанавливать обновление ПО на всех устройствах — в нём может содержаться исправление уязвимостей, которыми могут воспользоваться злоумышленники;
- создавать автономные резервные копии важных данных, к которым можно будет получить доступ в случае экстренной ситуации;
- повышать уровень цифровой грамотности сотрудников — организовывать обучающие курсы и тренинги. В частности, получить основные знания в области кибербезопасности можно с помощью онлайн-платформы Kaspersky Automated Security Awareness Platform;
- использовать комплексное защитное решение, обеспечивающую защиту рабочих мест и всей корпоративной инфраструктуры от уже известных и появляющихся сложных киберугроз, такое как Kaspersky EDR для бизнеса Оптимальный;
- в случае атаки можно воспользоваться бесплатными инструментами «Лаборатории Касперского» для дешифровки, разработанными в рамках инициативы No More Ransom. За пять лет их скачали уже более 360 тысяч раз.