https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_ae55566923452d88b4fa5a1bd_o.jpg
"BDU könüllüləri" təşkilatının nəzdində fəaliyyət göstərən "Math-Physics" klubunun təşkilatçılığı, Mexanika-riyaziyyat və Fizika fakültələrinin müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə 14 mart - Beynəlxalq Pi Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin dekanı Ziyatxan Əliyev və Fizika fakültəsinin dekanı Bəxtiyar Paşayev tələbələrə Pi ədədinin önəmindən danışıblar. Qeyd ediblər ki, Pi ədədinin ən çox istifadə olunan yuvarlaqlaşdırılmış qiyməti 3,14-dür.
Bu gün ilk dəfə 1988-ci ildə fizik Larri Şounun San-Fransiskodakı Exploratorium elm muzeyində qeyd olunub. 2009-cu ildə ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatası riyaziyyat və elmə marağı daha çox stimullaşdırmaq üçün hər il martın 14-nü Beynəlxalq Pi Günü elan edib. Pi çevrənin uzunluğunun onun diametri ilə nisbətinə bərabər olan riyazi sabitdir.
Sonra "Math-Physics" klubunun sədri Elvira Hüseynzadə, Mexanika-riyaziyyat və Fizika fakültələrinin I kurs tələbələri Reyhan Əsədullayeva, Aydan Rüstəmova "Pi ədədinin yaranma tarixi", "E ədədi" mövzularında təqdimatlar ediblər.
Tədbirdən sonra tələbələr arasında intellektual yarış keçirilib və qaliblərə sertifikatlar təqdim edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_ae55566923452d88b4fa5a1bd_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) при организации клуба «Math-Physics», действующего при объединении «Волонтеры БГУ», состоялось мероприятие, посвященное 14 марта – Международному дню Пи.
Декан механико-математического факультета Зиятхан Алиев и декан физического факультета Бахтияр Пашаев рассказали студентам о важности числа Пи. Они отметили, что наиболее часто используемое округленное значение числа Пи составляет 3,14. Этот день впервые был отмечен в 1988 году в научном музее «Exploratorium» физика Ларри Шоу в Сан-Франциско.
В 2009 году Палата представителей США дабы еще больше стимулировать интерес к математике и естественным наукам объявила 14 марта Международным днем Пи. Пи — математическая константа, равная отношению длины круга к его диаметру.
Затем председатель клуба «Math-Physics» Эльвира Гусейнзаде, студенты Рейхан Асадуллаева, Айдан Рустамова выступили с докладами на темы «История создания числа Пи» и «Число Е».
После мероприятия среди студентов проведен интеллектуальный конкурс и победителям вручены сертификаты.