https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_b0ca9f26847c3de4c57040e1f_o.jpg
Novruz bayramı münasibətilə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində bayram tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin əməkdaşları, Özbəkistanın mədəniyyət, ədəbiyyat və incəsənət xadimləri, yerli azərbaycanlılar, universitetlərin professor və müəllimləri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları üçün Novruz adət və ənənələrinə uyğun olaraq Novruz tonqal hazırlanıb. Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəqs ansamblının uşaqları bayram tonqalının ətrafında Azərbaycan xalq rəqsi «Yallı»nı ifa ediblər.
Bayram tədbirini Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov açaraq, tədbir iştirakçılarını Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib. O, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni irsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilən Novruz bayramının Azərbaycan xalqının mədəniyyət abidəsi kimi milli mədəniyyət tariximizdəki başqa abidələrdən öz əlamətdar xüsusiyyətlərinə görə fərqləndiyini söyləyib. O, Azərbaycan xalqının min illərlə yaşatdığı, milli dəyərlərimizi, yaşam tərzimizi, mədəniyyətimizi, sənətimizi özündə əks etdirən Novruz bayramının ölkəmizdə keçirilməsi və Novruz adətləri haqqında məlumat verib.
Diplomat bildirib ki, Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyev milli adət-ənənələrə, o cümlədən Novruz bayramına xüsusi önəm verib və bu gün Azərbaycanda prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan xalqının milli-mədəni dəyərlərinin qorunması və inkişafı siyasəti uğurla həyata keçirilir.
Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov, Özbəkistan Ali Məclisinin deputatı Gülbaxor Saiddqaniyeva çıxışlarında Türk dünyasında geniş qeyd olunan Novruz bayramının xalqlarımızın qədim tarixi və zəngin ənənələrini nümayiş etdirdiyini bildiriblər.
Natiqlər ortaq tarix, mənəvi köklər, dəyərlər və zəngin mədəniyyətin təcəssüm etdiyi Novruz bayramını xalqlarımızın yaxınlığının da göstəricisi olduğunu qeyd ediblər.
Sonra tədbir iştirakçılarına Novruz bayramının Azərbaycanda qeyd olunmasına dair videomaterial nümayiş etdirilib.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində “Kaykeb Əliyeva adına rəqs ansamblı” çıxış edib, müğənnilər Rəna Əzizova, Özbəkistan Dövlət Konservatoriyasının tələbəsi Olima Mahmudova və saz ustası İlham Abdullayevin ifasında Azərbaycan və Özbək mahnıları ilə davam edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_b0ca9f26847c3de4c57040e1f_o.jpg
По случаю праздника Новруз в Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева в Узбекистане состоялось праздничное мероприятие.
На мероприятии приняли участие сотрудники посольства Азербайджана в Узбекистане, деятели культуры, литературы и искусства Узбекистана, местные азербайджанцы, преподаватели ВУЗов и журналисты.
Вначале для участников мероприятия в соответствии с обычаями и традициями Новруза был подготовлен костёр. Дети танцевального ансамбля Азербайджанского Культурного Центра исполнили вокруг праздничного костра азербайджанский народный танец «Яллы».
Директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов открыв вступительным словом праздничное мероприятие, поздравил участников мероприятия с праздником Новруз. По его словам, праздник Новруз, включенный в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО, как памятник культуры азербайджанского народа, отличается от других памятников нашей национальной культурной истории своими замечательными особенностями. Он дал информацию о празднике Новруз в нашей стране, отражающем наши национальные ценности, образ жизни, культуру и искусство, которыми азербайджанский народ жил на протяжении тысячелетий, и обычаях Новруза.
Дипломат сообщил, что общенациональный лидер Азербайджана Гейдар Алиев придавал особое значение национальным традициям, в том числе празднику Новруз, и сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева в Азербайджане успешно реализуется политика защиты и развития национальных и культурных ценностей азербайджанского народа.
Исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», профессор Эркин Нуриддинов, депутат Олий Маджлиса Узбекистана Гулбахор Саидганиева отметили в своих выступлениях, что широко отмечаемый в Тюркском мире праздник Новруз демонстрирует древнюю историю и богатые традиции наших народов.
Выступавшие отметили, что праздник Новруз, воплощающий в себе общую историю, духовные корни, ценности и богатую культуру, также является показателем близости наших народов.
Затем участникам мероприятия был продемонстрирован видеоматериал о праздновании праздника Новруз в Азербайджане.
В художественной части мероприятия «Танцевальный ансамбль имени Кайкеб Алиевой» при Азербайджанском Культурном Центре исполнили национальный танец, далее прозвучали азербайджанские и узбекские песни в исполнении певицы Рано Азизовой, студентки Узбекской государственной консерватории Олимы Махмудовой и музыканта Ильхама Абдуллаева.