https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_1dcdd5071cf4417af1453fdf7_o.jpg
Novruz bayramı Azərbaycan xalqının ən əlamətdar və tarixi bayramlarından biridir. Lakin bu bayramın məhz astronomik hadisələrlə əlaqəli olduğu haqda çox az məlumat verilir.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrası Novruz bayramının astronomik izahını verib.
Miladdan əvvəl III minillikdə artıq qədim şumerlər göydə 5 planeti (Merkuri, Venera, Mars, Yupiter və Saturn) ulduzlardan fərqləndirə bilirdilər. Qədim misirlilər və yunanlar göydə olan ulduzları qruplaşdıraraq bürclərə bölüb, onları hansısa canlılara oxşadaraq ad veriblər. Bir çox bürclərin adları bizə məhz onlardan qalıb.
Bəs yaz bərabərliyi günü haradan meydana gəlib? Niyə həmin gun bu qədər əhəmiyyətlidir?
Yer öz diametrlərinin biri ətrafinda təqribən 24 saatda bir dövr etməsi ilə yanaşı, həm də Günəş ətrafında ellips boyunca kifayət qədər böyük sürətlə (30 km/san) hərəkət edir. Lakin biz - Yerdəki müşahidəçilər bu fırlanmanı hiss etmirik. Bizə elə gəlir ki, sanki Günəş yer ətrafında firlanır. Günəş müxtəlif bürclərdən keçərək Yerin ətrafında bir ellips cızır. Günəşin il ərzində ulduzlar arasında cızdığı bu yola ekliptika deyilir. Ekliptika boyunca hərəkəti zamanı Günəş 12 bürcdən keçir. Bu bürclərə zodiak bürcləri deyilir. Zodiak sözü yunan dilindən tərcümədə “zod” - canlı, “diak” - dairə, çarx, yəni, canlılar dairəsi deməkdir. Diqqət yetirsək, bir çox bürcər məhz canlı aləmlə bağlıdır.
Əslində zodiak 12 bürcdən deyil, 13 bürcdən ibarətdir. 13-cü bürc Ovsunçu bürçü adlanır. Lakin bu bürcün cəmi 1 ulduzu ekliptikanı kəsdiyi üçün onu zodiak bürclərinə daxil etməmişdilər.
Beləliklə, ekliptika boyunca hərəkət zamanı Günəş ekliptikaya nəzərən 23,5° dərəcəlik bucaq altında yerləşən və Göy ekvatoru adlanan böyük bir dairə ilə 2 nöqtədə kəsişir. Bu kəsişmə nöqtələrinə bərabərlik nöqtələri deyilir: Yaz bərabərliyi nöqtəsi və payız bərabərliyi nöqtəsi. Qədim zamanlarda Yaz bərabərliyi nöqtəsi Qoc bürcündə yerləşirdi. Hazırda bu nöqtə Balıqlar bürcündədir. Gələcəkdə isə Dolça bürcünə doğru sürüşəcək. Bu nöqtənin sürüşməsinə səbəb Yer oxunun presessiyası hadisəsidir.
Bəs Yaz bərabərliyi nöqtəsinə Günəşin gəlməsi hansı hadisəyə səbəb olur? Bu sualı cavablandırmaq üçün yerdə fəsillərin əmələ gəlməsinə baxaq.
Yerdə fəsillərin əmələ gəlməsinin 3 səbəbi var:
1. Yerin firlanma oxunun onun orbitinə meylli olması;
2. Yerin fırlanma oxunun fəzada öz vəziyyətini saxlaması;
3. Yerin Günəş ətrafında dolanması.
Məhz bu səbəblərdən Yerdə fəsillər bir-birini əvəz edir. Məsələn, Uran planetində onun fırlanma oxu hərəkət müstəvisində yerləşdiyi üçün bu planetdə fəsillər olmur.
Yer oxunun meylli olması ona gətirir ki, müəyyən dövrdə Yerin şimal qütbü, müəyyən dövrlərdə isə cənub qütbü daha çox Günəşə doğru dönmüş olur. Günəşə doğru yönəlmiş yarımkürədə yay fəsli, əks yarımkürədə isə qış fəsli yaşanır. Yer Günəş ətrafinda hərəkət etdikcə bu fəsillər bir-birini əvəz edir. Lakin orbitin müəyyən nöqtələrində Yerin firlanma oxu elə yerləşir ki, Günəşdən gələn şüalar hər iki yarımkürəyə eyni qədər düşür. Bu zaman yaz və payız fəsilləri əmələ gəlir. Beləliklə, Günəş yaz bərabərliyi nöqtəsinə gələndə qütblər istisna olmaqla Yer kürəsinin bütün hissələrində gecə gündüzə bərabər olur. Yerin Şimal yarımkürəsində astronomik yaz, Cənub yarımkürəsində isə astronomik payız başlayır. Bu hadisə məhz 20-21 mart tarixlərinə uyğun gəlir. Bu il Azərbaycanda astronomik yaz martın 20-də, Bakı vaxtı ilə saat 07:06:21-də başlayacaq. Yaz fəslinin uzunluğu 92 gün 17 saat 44 dəqiqə 35 saniyə olacaq.
Ümumiyyətlə, adi illərdə yaz bərabərliyi günü əvvəlki ilə nisbətən təxminən 5 saat 49 dəqiqə gec, uzun il üçün isə əvvəlki ilə nisbətən 18 saat 11 dəqiqə tez baş verir.
Növbəti iki il ərzində də astronomik yazın gəlişi 20 marta təsadüf edəcək.
Yaz bərabərliyi nöqtəsi astronomlar üçün vacib bir nöqtədir. Bu nöqtəyə görə Ulduz vaxtı adlanan və astronomiyada istifadə olunan zaman vahidi tapılır. Digər tərəfdən, bu nöqtəyə görə bütün göy cisimlərinin koordinatları təyin olunur.
Bir çox təqvimlərdə (qədim Çin, Hindistan) yaz bərabərliyi günü təqvimin başlanğıcı kimi qəbul edilib.
Baharın gəlişini və təbiətin yenidən oyanışını xəbər verən, eyni zamanda bolluq və bərəkətin rəmzi olan Novruz Azərbaycan xalqına sülh və əmin-amanlıq gətirsin.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_1dcdd5071cf4417af1453fdf7_o.jpg
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) дала астрономическое объяснение праздника Новруз.
В 3-м тысячелетии до нашей эры древние шумеры уже могли различать на небе 5 планет (Меркурий, Венеру, Марс, Юпитер и Сатурн) от звезд. Древние египтяне и греки делили звездное небо на созвездия и давали им названия.
Откуда взялся день весеннего равноденствия? Почему этот день так важен?
Помимо вращения вокруг своей оси примерно каждые 24 часа, Земля также движется по эллипсу вокруг Солнца со скоростью 30 км/с. Но мы, наблюдатели на Земле – этого вращения не ощущаем. Нам кажется, что Солнце вращается вокруг Земли.
Солнце движется по эллипсу вокруг Земли, проходя через разные созвездия. Этот путь, который Солнце проходит между звездами в течение года, называется эклиптикой. За время своего движения по эклиптике Солнце проходит через 12 созвездий. Эти созвездия называются знаками зодиака. Слово зодиак переводится с греческого слова «зод» — живой, «диак» — круг, колесо, то есть круг живых. И названия многих созвездий связаны с миром живых. На самом деле зодиак состоит из 13 знаков, а не из 12. 13-й знак называется знаком Змееносца. Однако поскольку эклиптику пересекает только 1 звезда этого созвездия, она не вошла в зодиакальные созвездия. Таким образом, при движении по эклиптике Солнце пересекается в 2 точках с большим кругом, называемым Небесным экватором, расположенным под углом 23,5 градуса относительно эклиптики. Эти точки пересечения называются равноденствиями: весеннее равноденствие и осеннее равноденствие.
В древние времена точка весеннего равноденствия находилась в созвездии Овна. В настоящее время эта точка находится в Рыбах. В будущем она будет двигаться в сторону Водолея. Причиной смещения этой точки является прецессия земной оси.
Какое событие вызывает прибытие Солнца в точку весеннего равноденствия? Чтобы ответить на этот вопрос, давайте посмотрим на формирование времен года на Земле.
Существует 3 причины смен времен года на Земле:
1. наклонность оси вращения Земли к ее орбите;
2. сохранение положения в космосе оси вращения Земли;
3. вращение Земли вокруг Солнца.
Именно по этим причинам времена года сменяют друг друга на Земле. Например, на планете Уран нет времен года, поскольку ее ось вращения находится в плоскости движения. Тот факт, что земная ось наклонена, приводит к тому, что к Солнцу в определенные периоды поворачивается Северный полюс Земли, а в определенные периоды - Южный полюс. В полушарии, обращенном к Солнцу, наступает лето, в противоположном полушарии – зима. По мере движения Земли вокруг Солнца эти времена года чередуются.
Однако в определенных точках орбиты ось вращения Земли располагается таким образом, что лучи Солнца падают одинаково на оба полушария. В это время наступают весенний и осенний сезоны. Таким образом, когда Солнце достигает точки весеннего равноденствия, день и ночь равны во всех частях Земли, кроме полюсов. В Северном полушарии начинается астрономическая весна, а в Южном полушарии - астрономическая осень. Это событие приходится именно на дни 20-21 марта.
В этом году астрономическая весна в Азербайджане начался 20 марта в 07:06:21 по бакинскому времени. Продолжительность сезона составит 92 дня 17 часов 44 минуты 35 секунд.
В целом весеннее равноденствие наступает примерно на 5 часов 49 минут позже, чем в предыдущем году в обычные годы, и в високосные годы на 18 часов 11 минут раньше, чем в предыдущем году.
В течение следующих двух лет наступление астрономической весны придется на дату 20 марта. Весеннее равноденствие – важная точка для астрономов. Единица времени, называемая звездным временем и используемая в астрономии, определяется по этой точке. С другой стороны, координаты всех небесных тел определяются по этой точке. Во многих календарях ее началом считается день весеннего равноденствия.