https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_811a47486e26ade1dea806a71_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) Sənaye və Texnoloji Tədqiqat Təşkilatlarıının Dünya Assosiasiyasına (World Association of Industrial and Technological Research Organizations - WAITRO) tamhüquqlu üzv seçilib.
Sənaye və Texnoloji Tədqiqat Təşkilatlarıının Dünya Assosiasiyası 1970-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının himayəsi altında yaradılmış müstəqil, qeyri-hökumət və qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Assosiasiya beynəlxalq miqyasda tədqiqat və texnologiya təşkilatları, o cümlədən tədqiqat universitetləri də daxil olmaqla elm, texnologiya və innovasiya sahələrində maraqlı tərəfləri bir araya gətirir. Özünün hərtərəfli fəaliyyəti sayəsində üzv və tərəfdaş təşkilatlar arasında davamlı gələcək üçün qlobal problemlərin həlli istiqamətində irəli sürülən təklif, innovativ ideya və nailiyyətləri əlaqələndirir, qarşılıqlı əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq imkanlarını gücləndirir.
Hazırda dünyanın 75-dən çox ölkəsinin 170-dən artıq qurumu bu assosiasiyaya üzvdür. Yüz mindən çox tədqiqatçının cəmləşdiyi assosiasiyada 100-dən çox layihə həyata keçirilməkdədir. BDU Cənubi Qafqaz regionundan WAITRO-da yeganə üzvdür.
Tamhüquqlu üzvlük BDU-nun tədqiqatçılarına Assosiasiyanın bütün proqramlarında iştirak imkanı yaradacaq və bununla da Universitetin elmi tədqiqat potensialının yüksəlməsinə xidmət edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_811a47486e26ade1dea806a71_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) избран полноправным членом Всемирной ассоциации промышленных и технологических исследовательских организаций (World Association of Industrial and Technological Research Organizations - WAITRO).
WAITRO — структура, созданная в 1970 году под эгидой ООН. Ассоциация объединяет заинтересованные стороны в области науки, технологий и инноваций, включая научно-исследовательские и технологические организации, в том числе исследовательские университеты. Благодаря своей всесторонней деятельности WAITRO координирует своих членов и партнерские организации в направлении решения глобальных проблем для устойчивого будущего, инновационные идеи и достижения, а также укрепляет возможности взаимного сотрудничества и партнерства. В настоящее время членами Ассоциации являются более 170 учреждений более чем 75 стран мира. В WAITRO, где сосредоточено более ста тысяч исследователей, реализуется более 100 проектов.
БГУ является единственным членом Ассоциации из региона Южного Кавказа. Полноправное членство предоставит исследователям БГУ возможность участвовать во всех программах WAITRO и тем самым послужит повышению научно-исследовательского потенциала вуза.