https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_04e843502ad504456b7ed9b54_o.jpg
Ali təhsil sahəsində beynəlxalq analitik agentlik olan Quacquarelli Symonds (QS) dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənlər üzrə reytinqini açıqlayıb.
Azərbaycan QS reytinqində ölkənin iki universitetinin təhsil proqramları ilə təmsil olunur: Azərbaycan Dillər Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC).
UNEC “İqtisadiyyat və Ekonometrika” proqramı üzrə dünyanın 351-400 ən yaxşı universiteti, həmçinin “Sosial elmlər və Menecment” proqramı üzrə dünyanın 501-550 ən yaxşı universiteti sırasına daxil edilib.
“İqtisadiyyat və Ekonometrika” üzrə fənn reytinqində öz mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıran UNEC 351-400-cü yerə yüksəlir və bunu ilk növbədə, öz profil fənni üzrə elmi məhsuldarlıq göstəricilərinin təsirli dinamikası sayəsində bir nəşrə düşən sitatların sayı və Hirş indeksi üzrə hesablanmış dəyərlərin artması sübut edir.
UNEC həmçinin “Sosial elmlər və Menecment” üzrə geniş fənlər sahəsi reytinqində 501-550-ci yerdə qərarlaşır.
Bundan əlavə, UNEC ilk dəfə “Sosial elmlər və menecment” sahə reytinqində "İşəgötürənlər arasında reputasiya" üzrə 186-cı yerə yüksələrək, ayrı-ayrı göstəricilərə görə ən yüksək pilləni tutur.
| 2024 cü ildə dünyanın ən yaxşı universitetlərinin fənn reytinqləri (QS World University Rankings by Subject 2024) Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nəticələri |
|||
| 2024-cü ildəki mövqe | 2023-cü ildəki mövqe | Universitet |
Fənn / |
| 351-400 | 501-530 | Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) | İqtisadiyyat və Ekonometrika |
| 501-550 | Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) | Sosial elmlər və Menecment | |
Azərbaycan universitetlərinin reytinqlərimizin bütün sıralarında artan iştirakı, şübhəsiz ki, sevindirici haldır. Qeyd etmək vacibdir ki, nəşr olunan reytinqlərə daxil olan iki universitetlə (Azərbaycan Dillər Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) yanaşı, ölkənin digər aparıcı universitetləri də bir sıra fənlər üzrə nəşr olunan mövqelərə sürətlə yaxınlaşır və yaxın gələcəkdə onlara daxil olmaq potensialını artırır. Reytinqlərdə daha da irəliləmək üçün əsas imkanlar beynəlmiləlləşmə strategiyalarının hazırlanması və həyata keçirilməsi, yüksək kvartilli elmi jurnallarda iştirakın gücləndirilməsi və xarici tərəfdaşlarla birgə tədqiqat layihələrində fəal iştirak etməkdən ibarətdir.
Bu reytinqlər 95 ölkə və ərazidə 1500 universitetdə 55 fənn və 5 geniş fənn kateqoriyası üzrə tələbələrə xidmət göstərən 16.400-dən çox ali təhsil proqramının müstəqil müqayisəli təhlilini əks etdirir. Fənn reytinqləri hər il dərc edilir və 2023-cü ildə 60 milyondan çox unikal baxış əldə edən və bütün dünyada media nəşrlərində təxminən 124.000 dəfə qeyd edilən QS World University Rankings-in bir hissəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_04e843502ad504456b7ed9b54_o.jpg
Международное аналитическое агентство в сфере высшего образования Quacquarelli Symonds (QS) объявило рейтинг лучших университетов мира по предметам (QS World University Rankings by subject 2024).
Азербайджан в рейтинге QS представлен образовательными программами двух университетов страны: Азербайджанский университет языков и Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
UNEC вошел в список 351-400 лучших университетов мира по программе «Экономика и эконометрика», а также в рейтинг 501-550 лучших университетов мира по программе «Социальные науки и менеджмент».
UNEC значительно улучшает свою позицию в предметном рейтинге по Экономике и эконометрике и поднимается в диапазон 351-400, прежде всего, благодаря впечатляющей динамике показателей научной производительности по своему профильному предмету, о чём свидетельствует рост расчётных значений по количеству цитирований на одну публикацию и организационному индексу Хирша.
UNEC также дебютирует в отраслевом рейтинге по широкой предметной области Общественные науки и менеджмент, в диапазоне 501-550.
Кроме того, UNEC занимает наиболее высокую строчку по отдельным индикаторам, достигнув 186-го места по «Репутации среди работодателей» в отраслевом рейтинге по Общественным наукам и менеджменту.
| Предметные рейтинги лучших университетов мира 2024 года – QS World University Rankings by Subject 2024: результаты азербайджанских высших учебных заведений | |||
| Позиция в 2024 году | Позиция в 2023 году | Университет | Предмет / предметная категория |
| 351-400 | 501-530 | Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) | Экономика и эконометрика |
| 501-550 | Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) |
Общественные науки и менеджмент |
Растущее присутствие азербайджанских вузов во всей линейке наших рейтингов, безусловно, является отрадным фактом. Важно отметить, что наряду с двумя университетами, вошедшими в опубликованные рейтинги, другие ведущие вузы страны стремительно приближаются к публикуемому диапазону позиций по целому ряду предметов, наращивая потенциал для вхождения в них уже в ближайшем будущем. Главными возможностями для дальнейшего продвижения в рейтингах остаются разработка и реализация стратегий интернационализации и научных исследований, усиление присутствия в журналах высоких квартилей и активное участие в совместных исследовательских проектах с зарубежными партнёрами.
Данные рейтинги представляют собой независимый сравнительный анализ более 16 400 образовательных программ высших учебных заведений, по которым обучаются студенты 1500 университетов в 95 странах и территориях, в 55 предметах и пяти широких предметных категориях. Предметные рейтинги публикуются ежегодно и являются частью линейки рейтингов лучших университетов мира – QS World University Rankings, которые получили более 60 миллионов уникальных просмотров в 2023 года и упоминались около 124 000 раз в публикациях средств массовой информации по всему миру.