Aprelin 15-dən Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində bəzi fənlər üzrə dərslərin açıq havada keçirilməsinə başlanılıb. Fakültənin Botanika və bitki fiziologiyası kafedrasının müəllimi Əsmər Hüseynova “Dərman bitkiləri” dərsini açıq havada keçib.
Dərs prosesi zamanı təbiətin qorunması və yaşıllıqların artırılmasının əhəmiyyəti bildirilib, tələbələr müxtəlif dərman bitkiləri və müalicəvi xüsusiyyətləri ilə tanış edilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan florasına daxil olan ali bitkilərin və meyvələrin bir çoxu dərman əhəmiyyətlidir. İnsanlar hələ qədim zamanlardan bəri onlardan bu və ya digər xəstəliyin müalicəsində istifadə ediblər. Belə xüsusiyyətə malik bitkilər 1545 növlə təmsil olunurlar ki, bu da Azərbaycan florasına daxil olan ümumi bitki növlərinin 34,3%-ni təşkil edir. Bu saya başqa yerlərdən gətirilərək yerli şəraitə uyğunlaşan növlər də daxildir.
Tərkibindəki hər hansı kimyəvi komponent, vitamin və ya minerallar sayəsində insan həyatı üçün faydası olan bitkilər dərman bitkiləri kimi müəyyən edilir. Bu bitkilərin xəstəliklərə qarşı faydalı ola bilməsi üçün istehlak miqdarı və istifadə üsulu böyük əhəmiyyət kəsb edir. Xəstəliklərin müalicəsində dərman bitkilərindən istifadə demək olar ki, bəşəriyyətin tarixi qədər qədimdir. Ancaq dərman bitkiləri heç bir xəstəliyi tam sağalda bilməz və heç vaxt dərman əvəzinə istifadə edilməməlidir.
Dərsin sonunda tələbələrlə mövzu ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, sonra onlar bitkilərin əkilməsi prosesində iştirak ediblər.

С 15 апреля занятия по некоторым предметам на биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) начали проводиться на открытом воздухе.
Преподаватель кафедры ботаники и физиологии растений факультета Асмер Гусейнова провела урок «Лекарственные растения» на открытом воздухе.
В ходе урока объяснялась важность охраны природы и увеличения зеленых насаждений, студенты ознакомились с различными лекарственными растениями и их целебными свойствами. Было отмечено, что многие высшие растения и фрукты, входящие во флору Азербайджана, имеют лекарственное значение.
Растения с такими характеристиками представлены 1545 видами, что составляет 34,3% флоры Азербайджана. Лекарственные растения определяются как растения, которые полезны для жизни человека благодаря любому содержащемуся в них химическому компоненту, витамину или минералу. Чтобы эти растения были полезны против болезней, большое значение имеют доза потребления и способ использования. Использование лекарственных растений для лечения заболеваний почти так же старо, как история человечества.
В конце занятия студенты обменялись идеями по теме, а затем приняли участие в процессе посадки растений.